este posibil sa fi ramas insarcinata? :(:(

10-05-2009
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
buna.va rog mult sa ma ajutati...mi a venit ciclul pe 3mai, iar pe 10 mai am facut sex neprotejat cu prietenul meu si din greseala a ejaculat in mine.e posibil sa fiu insarcinata?va rog mult ajutati ma...sunt tare speriata:(:(
va rog sa mi raspundeti:(
16 comentarii
0
11-05-2009, ora 08:32
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna. in mod normal femeia nu ramine insarcinata decit in perioada ovulatiei(a 14 a zi de la inceperea menstruatiei)asta daca ai cicluri menstruale regulate si cu aproximatie-depinde de fiecare organism.tu dupa 7 zile de la menstra nu erai in perioada fertila teoretic nu ar trebui sa fi ramas insarcinata. pt a sa fi sigura lasa sa treaca 7-10 zile de la contactul sexual si fa un test de sarcina de preferat cu prima urina(dimineata).bafta!
0
11-05-2009, ora 10:58
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
buna si multumesc de raspuns.eu am ciclul cat de cat regulat, adica se mai intampla sa mi vina cu doua zile mai repede, dar niciodata mai tarziu...am o rugaminte, as vrea si eu sa stiu cum e cu metoda calendarului, daca stii, imi poti explica si mie?te rog mult
si multumesc inca odata pt raspuns
0
11-05-2009, ora 11:07
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
inca ceva, crezi ca ar trebui sa iau astazi 11mai pastila de a doua zi??
cu toate ca nu stiu daca o sa gasesc aceasta pastila, eu sunt in italia si daca pot gasi aceasta pastila aici..
te rog mult raspunde mi..
multumesc
0
11-05-2009, ora 16:36
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
stai ca iti raspund aici ca am vazut ca stai in italia,
da pentru pilula iti trebuie reteta de la un medic pentru ca se fac analize de sange nu ti le da ca la noi in rom asa de capul lor, dar nu ai medic de baza?
iar pentru pilula del giorno dopo poti sa te duci la un pronto socorso, s-ar putea sa ti-o dea ei, e mai bine in loc sa astepti 7 - 10 zile ca sa faci testul ca in cazul in care esti gravida nu cred ca rezolvi nimic
0
11-05-2009, ora 16:41
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
problema e ca inca nu am un medic de baza:(:(
dar la farmacie nu as putea gasi nimic?
is super speriata..:(:(
multumesc mult
0
11-05-2009, ora 17:01
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
du-te la pronto soccorso, ori data medica, sau aca nu vorbeste cu o prietena cineva care are documente sa te ajute, bafta.
0
11-05-2009, ora 17:11
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
multumesc mult...dar la ceea ce s a intamplat crezi ca as putea fi insarcinta?am mai vb cu niste prietene si mi au zis ca, cu aceasta metoda a calendarului e posibil s nu fiu...
oricum is super speriata...
si azi deja nu mai pot ajunge la pronto socorso..:(:(:(, iar maine e prea tarziu pt acea pastila
ma rog s nu fiu:(:(
multumesc inca odata
0
11-05-2009, ora 17:21
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
deci eu ce sa iti spun sa ne rugam sa nu fii insarcinata, dar data viitoare nu te mai lua dupa metoda calendarului ca nu e valabila, nici coiotul intrerupt (adica nu isi da drumul inauntru), macar data viitoare vorbeste cu prietenele tale sa te ajute sa iei anticonceptionale, daca ele au documente, bafta, ciao!
0
11-05-2009, ora 17:24
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
multumesc mult megghi
0
11-05-2009, ora 18:06
dear
Nu este medic/terapeut
dear
metoda calendarului nu e prea sigura pt ca nu se stie exact cind se produce ovulatia.ti-am mai zis la cicluri regulate perioada fertila ar fi in a 14 a zi de la inceperea menstrei, astfel iti poti numara zilele ca sa fi mai sigura de prin a 12a zi pina in a 16-a(se numara din prima zi de la venirea menstruatiei.)intr-una din aceste zilele ovarele produc ovulul.atunci este riscul cel mai mare de a ramine insarcinata cum ti-am spus nu e foarte sigura dar in aceea perioada poti folosi prezervativul sau sau abstinenta. daca ai o viata sexuala regulata mai bine ar fi sa folosesti anticonceptionale ca sa nu mai trebuiasca sa treci prin astfel de stresuri. eu cred totusi ca nu esti.
0
11-05-2009, ora 18:52
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
multumesc mult dear
0
11-05-2009, ora 19:16
andreea2810
Nu este medic/terapeut
andreea2810
una...eu am luat pastila de a doua zi..la 48 de ore de la contactul sexual si nu am ramas insarcinata ;)
0
11-05-2009, ora 19:39
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
si eu as fi vrut sa am aceasta pastila..dar aici in italia nu o da fara reteta, iar un medic nu am..si e prea tarziu...:(:(
nici nu prea am la cine apela:(:(
mi a ramas doar sa ma rog sa nu fiu:(
ma asteapta o luna de stres...
nu stiu cum voi trece peste:(:( is prea stresata:(:(
0
12-05-2009, ora 12:09
valy_clau74
Nu este medic/terapeut
valy_clau74
Metoda calendarului nu este sigura mai ales in cazul in care esxista o doza de neprevazut. Eu am tinut calendarul cu succes 13 ani si anul trecut inainte de craciun am ramas gravida cu toate ca nu am facut nimik in plus fata de alte dati, dar s-a schimbat data ovulatiei si am calcat pe bec. Partea proasta este ca un spermatozoid poate trai in interior si pana la 8 zile, in care poate fi activ, asa ca ai grija data viitoare, pentru ca nu stii ce poate sa se intample, parerea mea este sa folosesti prezervativul care te fereste si de boli. Acum poti sa-ti faci un test de sarcina care este 99% sigur si dupa 2 zile de la contact. Succes.
0
01-06-2009, ora 13:19
isabela24
Nu este medic/terapeut
isabela24
buna..vreau sa spun ca sunt foarte fericita, ieri mi a venit menstruatia, deci nu am ramas insarcinata.
va multumesc tuturor celor care mi au raspuns...:*:*
0
31-01-2011, ora 12:02
nicolle.28
Nu este medic/terapeut
nicolle.28
am si eu o problema...am facut dragoste cu prietenul meu in urma cu 2 sapt, am folosit prezervativul dar a bagat odata si fara.nu a ejaculat in mine.imi fac griji din cauza lichidului preejaculator..ma gandesc ca exista probabilitatea sa fi curs in timp ce a introdus penisul. am facut un test de sarcina si a iesit negativ de curand dar ma simt balonata si imi curge un lichid mai rosiatic de cateva zile...as vrea sa fie menstruatia...dar cred ca ma insel:((( mentionez ca am facut sex cu o saptamana dupa ce mi-a trecut ciclul.
pls help:((poate fi vorba de o sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Sunt însărcinată?
  •