este posibil asa ceva?

08-02-2011
b.elena2010
Nu este medic/terapeut
b.elena2010
Acum o saptamana jumatate mi am facut biochimie urina si am primit urmatorul rezultat de la sinevo:

referinta
culoare bruna
turbiditate clara
densitate 1029 1015-1025
ph 7 4.8-7.4
nitriti negativ negativ
leucocite 25/ul negativ
(esteraza glanulocitara)
continui analizele de mai sus
referinta
glucoza nedecelabil nedecelabil
corpi cetonici 5 mg/dl negativ
urobilinogen 8 mg/dl negativ
bilirubina negativ negativ
hematii negativ negativ


Ulterior am facut sumar urina la alt laborator si a iesit perfect nici vorba de corpi cetonice, proteine, leucocite, urobilinogen in urina - analize facute la un alt laborator din Pitesti de data aceasta gratuit (la primul a fost cu plata).

Este posibil fara nici un tratament sa revina valorile la normal intr o saptamana fara nici un fel de tratament? Ce este de facut in acest caz ? Eu stiu ca am pietre la rinichi au iesit si la ecograf si am si infectie din ce mi a spus dna doctor cand mi a facut ecograful.
cum eu care analize le voi lua in considerare ? Vreau doar sa stiu daca se pot modifica aceste valori intr o perioada atat de scurta.
2 comentarii
0
08-02-2011, ora 20:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De putut, se pot modifica valorile in perioada scurta de timp. Pe de alta parte, in acest caz este mult mai probabila varianta unei erori de laborator. Medicul de familie va sti sa le interpreteze in context clinic. Am observat ca pacientii dau o importanta exagerata analizelor de laborator. In realitate, ele trebuie mereu luate sub titlu de inventar, unul dintre motive fiind chiar erorile frecvente.
0
09-02-2011, ora 21:46
b.elena2010
Nu este medic/terapeut
b.elena2010
Din partea mea nu e nici o problema pot sa nu le iau in calcul pe ultimele care spun ca nu am nimic si am scapat. Insa nu mi se pare corect odata ce le fac sa nu fie facute corect si sa se puna diagnosticul din, , burta, , - nu cred ca sunt singura care a patit asta.

Se poate intampla ca oamenii in functie de aceste analize sa primeasca tratament. Exista 2 posibilitati:
1 sa fie analizele, , perfecte, , dar tu de fapt sa fi bolnav si sa nu faci tratament ca doar nu ai de ce - analizele sunt bune - urmarea - agravarea bolii
2 sa fie analizele proaste insa sa fie gresite la laborator iar tu de fapt sa fi sanatos - urmarea - te umpli de medicamente fara rost care pot avea si efecte negative.

Nu mi se pare o importanta exagerata - nimeni nu se duce sa faca de drag aceste amarate de analize si pe deasupra unele sunt foarte sumpe mi se pare normal sa fie facute cum trebuie. Daca ar fi o greseala la un milion as intelege insa am aflat si eu ulterior ca se practica in ultimul timp completarea analizelor fara sa fie interpretate - in special la noi in oras nu ma refer la Bucuresti - acolo probabil se fac bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.