este obligatorie autopsia? urgent! | Forumul Medical ROmedic

este obligatorie autopsia? urgent!

05-06-2011
anghelmihai
Nu este medic/terapeut
anghelmihai
buna ziua ma numesc mihai si de 36 de ore o am pe mama mea in coma profunda de gradul3 si creierul inundat de sange spun doctorii, ia este internata la spitalul floreasca din bucuresti si medicii de aici spun ca nu ii mai dau nici o sansa de a trai oare se va mai face bine cine ma poate ajuta cu un raspuns va rog mult astazi ne-au chemat medicii daca suntem de acord sa i se preleveze organele, noi i-am spus ca nu si ei au spus ca pana diseara ia va muri in urma testelor facute este declarata moarta, este obligatorie autopsia in cazul asta?
3 comentarii
0
05-06-2011, ora 14:26
mrdiaconescu
Nu este medic/terapeut
mrdiaconescu
NU.Trebuie doar sa semnezi ca nu vrei sa fie autopsiata.asta e tot. e dreptul familiei sa refuze autopsia daca nu e caz medico legal-sinucidere, accident rutier, suspiciune crima...asa conditiile in care se produce decesul mamei tale sunt clare.si nu este obligatorie autopsia...stiu din proprie experianta.
0
05-06-2011, ora 15:28
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Mihai
Mai devreme sau mai tarziu toti ne pierdem parintii.Si mama a facut AVC, a fost paralizata trei luni apoi a mai facut unul si a intrat in coma.
E dureros dar cu ajutorul lui DUMNEZEU trecem peste toate.
De ce nu sunteti de acord sa i fie donate organele???
Cate vieti ati salva???
Sa va dea Domnul putere
0
05-06-2011, ora 19:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se face o cerere la administraţia spitalului. Autopsia nu este obligatorie decât în anumite situaţii, de exemplu dacă decesul survine la mai puţin de 24 de ore de la internare, ceea ce nu e cazul. De asemenea, este dreptul dv să refuzaţi prelevarea de organe, nimeni nu poate face presiuni în acest sens.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul si ingrijirea unei persoane in coma
  • Coma de lungă durată - evoluÈ›ie È™i È™ansele de recuperare
  •