este nevoie de psiholog?

29-06-2015
emg
Nu este medic/terapeut
emg
buna seara. in urma cu cateva luni relatia mea a ajuns la un sfarsit. a fost de asemenea si prima relatie serioasa pentru mine. desi nu am o varsta inaintata, am tinut foarte mult la aceasta relatie si la persoana respectiva, nu doar ca iubit, cat si ca om. l-am respectat si am incercat sa fiu alaturi de el, insa dupa toate cele intamplate nu mai simt ca a fost reciproc. problema este ca am intrat intr-o stare pe care nu stiu daca o pot numi depresie, dar seamana destul de mult (nu mai pot dormi, plang cu orele si nu ma pot bucura de nimic).
relatia noastra a fost, per total, destul de frumoasa, insa cred ca de multe ori am iertat degeaba, crezand ca si el tine la mine. in ultima vreme am incercat sa mai discut cu el, insa reactioneaza foarte urat de cele mai multe ori, ajungand sa imi spuna lucruri extrem de urate, si chiar sa ma loveasca o data. nu imi doresc sa reiau relatia desi inca il iubesc, dar as dori sa fie posibil sa pastram o relatie de prietenie, pentru ca au fost 3 ani in care am fost impreuna.
acum, nu stiu daca este cazul sa consult un psiholog, sau sa las timpul sa treaca, cert este ca imi e foarte greu sa trec peste aceste momente.
tin sa precizez ca el s-a schimbat destul de mult(sau cel putin asa il vad eu) si si-a revenit foarte repede, desi credeam ca si el este foarte atasat de mine.
5 comentarii
0
29-06-2015, ora 23:28
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Dupa terminarea unei relatii apare o perioada de doliu (doliul in psihoterapie se refera la pierdere in general, nu doar la moartea cuiva) care are ca rol adaptarea la noua situatie, in afara relatiei. De obicei, dureaza intre o luna si trei. Daca observati dupa aceasta perioada ca va este inca foarte dificil si simtiti nevoia de sprijin din partea unui profesionist ar fi indicat sa apelati la un psihoterapeut. De asemenea, uneori psihoterapia ajuta si la intelegerea modului in care v-ati raportat la fostul partener, la ce nu a functionat in relatia dvs si ce ar fi mai adecvat sa faceti pe viitor.
0
29-06-2015, ora 23:48
emg
Nu este medic/terapeut
emg
multumesc mult pentru raspuns! voi vedea cum evolueaza aceasta stare, in caz de se va inrautati in continuare, voi cauta ajutor. o seara frumoasa va doresc :)
0
01-07-2015, ora 23:07
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E posibil ca perceptia ta asupra evenimentelor trecute (ce alegi sa-ti amintesti) sa sufere modificari si sa ajungi poate sa te intrebi daca a fost sau nu o decizie buna.

Acum insa e mai bine sa inveti sa te bucuri de viata ce-ti sta inainte. Aminteste-ti cu placere de acele clipe frumoase petrecute impreuna...insa oricat de frumoase ar fi fost acele clipe, nu fi amarata ca s-au terminat...fii bucuroasa ca s-au intamplat si mergi mai departe.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
08-07-2015, ora 00:21
emg
Nu este medic/terapeut
emg
multumesc! :)
0
16-07-2015, ora 19:22
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Iti doresti sa nu mai reiei relatia cu aceasta persoana dar in acelasi timp vrei sa pastrezi o relatie de prietenie. Nu este usor asa ceva, cat timp va leaga o perioada de 3 ani. Parerea mea este ca te poti cere ajutorul unui psiholog competent in specialitatea clinica sau psihoterapie pentru a putea depasi aceasta problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul