este necesara interventia chirurgicala, artroscospie sau recuperare medicala?

30-09-2014
mariana 1960
Nu este medic/terapeut
mariana 1960
BUNA ZIUA,
am o mare rugaminte sa ma indrumati ca sa diminuez din problemele pe care le am.
1-am niste probleme cu genunuchi -in urma unui RMN facut la unul din genunuchi-STANGUL au constatat ca e vorba de: modificari gonartrozice cu condromalacie, mai severe la nivelul compartimentului femuro-tibial si femuro patela, unde se evidentiaza defecte cartilaginoase, cu denudarea osului subcondral la nivelul compartimentului intern. Meniscul intern si extern cu modificari degenerative mai smnificative la nivelul meniscului intern, cu ruptura radiara de menisc intern la jonctiunea corp-corn posterior si extruzia corpului meniscal respectiv fisura oblic longitudinala la nivelul corpului anterior al meniscului extern. Ruptura partiala ligament incrucuisat anterior (fascicul antero-medial) si ligament colateral medial(faciculul profund) cu intindere capsula interna si retinacul patelar medial. Hidrartroza moderata cu bursite pretatelara si intrapatelara superficiala.
2. Am facut RMN si la coloana lombara ; Protruzie discala L5-S1 pe fond de degenerescenta discala ; modificari de statica a coloanei lombarea
va multumesc mult!
aceste investigatii le-am facut in noiembrie, decembrie, am facut tratament si recuperare o perioada. dar acum a inceput sa ma doara f tare genunchiul DREPT. S-a umflat si ma doare mai ales noaptea ma ustura si nu pot sa stau culcata., (genunchiul stang nu ma mai doare )

Am facut fizioterapie ( curenti si ultrasunete) si kineto in iunie si injectii cu neo-endusix. au cedat durerile, dar acum in septembrie au reaparut.
In momentul- de fata fac recuperare fizioterapie (laser si ultrasunete) si injectii cu aflutop.
Va rog mult de tot sa imi dati un sfat, eventul o consultatie
va multumesc!
cu stima
7 comentarii
0
30-09-2014, ora 11:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
1. D-voastra descrieti simptomele tipice distrugerii cartilajului articular (gonartroza).
Tratamentul mentionat nu aduce o imbunatatire semnificativa a suferintei, deoarece nu trateaza cauza problemei.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai datele esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
2. De problema sindromului compresiv lombar (hernie de disc) se ocupa neurochirurgul.
Asteptam detelii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-09-2014, ora 18:32
mariana 1960
Nu este medic/terapeut
mariana 1960
va multumesc pentru raspuns. VIN CU PRECIZARi
AM 54 DE ANI 1, 65 m si 90 KG( DA, STIU -F MULTE KG!)si sunt o persoana dinamica.Sunt de profesie INGINER iar in prezent lucrez ca auditor sef la un organism de CERTIFICARi ISO (CALITATE, MEDIU, SSM ) SI fac destul de multe deplasari - multe ore pe zi petrecute in masiana -9-10 ore;
Problemele la genunchi au aparut cam prin 2005...am cazut si m-am lovit la genunchiul stang... am facut recuperare -si n-am mai avut dureri pana in 2011 cand am avut dureri, , , au facut di nou recuperare si s-au ameliorat durerile. FAPTUL CA am luat in greutate in ultiomii ani (cca 20 kg) cred ca a accentuat durerea de genunchi, Mentionez ca din 2004 iau medicamente de tensiune, ACUM am facut niste analize si am descoperit ca si acidul uric e cam mare 6, 9.ACUM fac jineto si gimnastica-d=l DOCTOR (recuperare medicala) imi zice ca am sanse de recuperare..prin exercitii.


va multumesc inca odata si astept sfatul dvs.
Cu stima.
0
30-09-2014, ora 21:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu aveti sanse de recuperare prin exercitii, deoarece cartilajul articular, odata distrus, nu poate fi refacut.
Este infinit mai util sa scapati de cele peste 30-35 kg in exces, ca singura conditie de ameliorare a suferintei.
Atat hipertensiunea cat si tulburarile metabolice (acidul uric) se datoreaza greutatii excesive.
Pana la normalizarea greutatii, trebuie sa reduceti DRASTIC eforturile fizice (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-10-2014, ora 23:37
mariana 1960
Nu este medic/terapeut
mariana 1960
Mulţumesc pentru raspuns... am inteles ca nu am sanse de recuperare daca e afectat cartilajul..dar ce alte alterna tive medicale am? Am inteles ca trebuie sa slabesc..dar asta nu se poate realiza intr-un timp scurt. Va mulţumesc. Cu stima M.M...
0
01-10-2014, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ati citit raspunsul meu?
Am precizat ca, in afara scaderii ponderale masive, se impune reducerea drastica a efortului fizic.
Acesta este tratamentul si nu poate fi imaginat altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-10-2014, ora 23:46
mariana 1960
Nu este medic/terapeut
mariana 1960
Deci nu trebuie operat? Mulţumesc anticipat! M.M
0
02-10-2014, ora 00:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Problema trebuie privita pragmatic: o leziune meniscala (ce provoaca blocaj articular) trebuie operata artroscopic, deoarece agraveaza distrugerea cartilajului.
In rest, interventia chirurgicala este contraindicata la greutatea D-voastra. Nu trebui sa va bucurati ca nu este cazul de interventie, deoarece este infinit mai grava situatia actuala, care presupune scadere ponderala drastica si nu interventie chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: