este cancer de colon la ce va scriu mai jos??va rog urgent

22-07-2007
cercelinio
Nu este medic/terapeut
cercelinio
piesa trimisa: fragmente tumora canal anal

descriere macroscopica: 8 fragmente tisulare de 0.5-1 cm culoare cenusie, unele cu zone hemoragice, consistenta scazuta.

descriere microscopica:s-au examintat 8 fragmente tisulare de 0, 5-1 cm, recoltate in acelasi recipient si incluse intr-un singur bloc de tesut ano-rectal cu aspect de adenocarcinom papilar moderat diferentiat cu invazie la nivelul epiteliului scuamos stratificat.
acesta este rezultatul de la analizele pe care i le-au facut bunicului meu.as dori sa stiu parerea dumneavoastra.este cancer de colon??este un incepute de cancer?sau nu este nimik grav?.va multumesc
198 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Din pacate, rezultatul indica si zone de tesut canceros, dar cu o invazie aparent redusa a mucoasei intestinale. Necesita rezectie chirurgicala.
0
23-07-2007, ora 00:00
cercelinio
Nu este medic/terapeut
cercelinio
si in cazul acesta nu se poate face nimik in afara de operatie?bunicul meu a aflat de planta marul lupui si acum face bai de sezut cu ea.cine ne-a recomandato o si cultiva si a vindecat multi pacienti de aceasta forma de cancer i-a scapat pe multi de operatie.dumneavoastra ce parere aveti?daca nu v-a face operatie ce se poate intampla?cat timp poate trai fara sa fac operatie.??va rog sa imi raspundeti ink o data dc se poate si sunteti amabila.va multumesc.
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Sfatul meu este sa recurgeti la tratamentul chirurgical, chiar daca operatia e dificila si presupune posibil "anus contra naturii", adica purtarea unei pungi de colostomie.
Cancerul de colon, odata operat, are un prognostic bun, mai ales in stadiul incipient, peste 80% din cazuri traiesc mai mult de 5 ani de la operatie.
Fara tratament...ajunge la ocluzie intestinala, si va necesita oricum operatie pentru deblocarea colonului, dar va fi prea tarziu pentru vindecare.
Nu stiu nimic despre aceasta planta, cel mult poate face baile de sezut pana la operatie (care ar fi bine de facut cat de rapid).
0
23-08-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
SINT MEDIC SI VA RECOMAND ACELASI LUCRU:FACETI OPERATIA.PLANTA ACEASTA E TOXICA, ACTIONEAZA CA UN CITOSTATIC DAR AR FI MAI EFICIENT SA SCOATETI TUMORA SI APOI SA FACA TRAT PALIATIV CU MARUL LUPULUI.
0
27-08-2007, ora 00:00
ve_ro
Nu este medic/terapeut
ve_ro
Am citit recent o carte scrisa de ing.Fanica- Voinea Ene privind cazuri de cancer tratate de autor printre care si cancer de colon;este vorba de cartea TERAPIE NATURISTA.CAZUISTICA, d-l Voinea conducand FUNDATIA"TERAPIA NATURISTA"din Valenii de Munte jud.Prahova.Gasiti detalii pe internet cautand F.E.Voinea.Am mai scris ceva aici si despre TAHITIAN NONI JUICE si cred ca tratamentul naturist, efectuat in paralel cu cel alopat sub supravegherea unor persoane pricepute, nu poate decat sa ajute, ceea ce voi face si eu(diagnosticata cu tumoare pulmonara).

-
0
28-08-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Faceti si trat naturist dar dupa interventia chirurgicala!Una e sa scoti tumora si apoi sa incerci sa omori eventualele celule restante si alta e sa incerci sa omori milioane(sau mai mult )de celule canceroase.Nu credeti???
0
28-08-2007, ora 00:00
ve_ro
Nu este medic/terapeut
ve_ro
greu de spus in cazul acesta!doar batranul va decide daca poate trai cu anus contra naturii, deci daca isi asuma operatia, sau mizeaza pe tratamentul naturist
0
29-08-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Oricum ar fi, e important sa incercati sa-i mentineti un tonus optimist.Si sa-l hraniti cit mai natural posibil.Succes!
0
13-11-2007, ora 00:00
camitu
Nu este medic/terapeut
camitu
as vrea sa ma ajutati, sa ma informati.mama mea a fost operata acum 3 luni de tumoare recto-sigmoidiana.dupa operatie i s-a administra tratament cu chimioteraoie si radioterapie.cum avanseaza boala?va multumesc
0
13-11-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Daca s-a reusit sterilizarea zonei prin toate cele 3 proceduri(chirurgie, chimioterapie si radioterapie)atunci are sanse mari sa traiasca mult timp.Dar e esential si stadiul in care era tumora in momentul operatiei, si starea generala a ei, si alimentatia, si credinta si multe altele.Am gasit pe net si am tot auzit de clisme si bai de sezut cu marul lupului.Nu cred ca are ce sa-i faca rau asa ca de ce n-ati incerca(caci medicals-a facut tot)!Cautati in google la cancer de rect sau la marul lupului.Are anus contra naturii?Scrieti-mi!
0
13-12-2007, ora 00:00
Alinusi2007
Nu este medic/terapeut
Alinusi2007
as vrea sa va intreb si eu care sunt sansele de vindecare impotrivare cancerului de colon.Bunicul meu sa operat luni <10 dec> si akum dupa operatie sa trezit bine din anestezie A avut la inceput niste arsuri<este normal?> si aseara a zis ka a facut putin temperatura si ia crescut tensiune<este normal? Inainte de operaite au fost facuta radiografie si nu are alte organsime afectate.Zicetim si mie care sunt sansele de vindecare si cat mai poate trai va rog frumos
0
13-12-2007, ora 00:00
Alinusi2007
Nu este medic/terapeut
Alinusi2007
este normal sa vomite dupa operatie?? au trecut 4 zile decand sa operat si azi a vomitat are ceva?:
0
13-12-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Nu e prea bine ca a varsat.Dar scaun a avut?Si ce fel de operatie a facut, are anus contra naturii(adica intestinul a fost scos la nivelul abdomenului)?
Daca nu a avut scun ar trebui ca macar sa aibe vinturi.Scrieti-mi!!
0
14-12-2007, ora 00:00
Alinusi2007
Nu este medic/terapeut
Alinusi2007
Azi a facut scaun.Aseara i-a fost facut clisma.Nu are anus contra naturi.Operatia a decurs bine nu are alte organe afectate ( a fost facuta radiografie si a zis doctorul ca nu are alte organe afectate) Dar eu nu stiu care sunt efectele dupa operatie adica daca e normal sa vomita sa il doara putin stomacul Va rog sa imi ziceti si cum ar trebuie sa se comporte dupa operatie adica daca e normal sa aiba unele dureri
0
16-12-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
E logic c-o sa mai aibe dureri!!!Doar te tai la un deget si te doare dar sa fii taiat pe interior, cu rezectii si suturi!Totusi as vrea sa stiu unde era situat cancerul, in ce portiune a colonului si ce s-a scos.Era cancer de colon ascendent(sau drept)?Si nu cred ca a facut radiografie ci-mi place sa cred ca a facut tomografie.Nu?
0
17-12-2007, ora 00:00
Alinusi2007
Nu este medic/terapeut
Alinusi2007
Portiunea extrasa a fost in partea dreapta si sa extras circa 30 de cm.Inainte de operatie au fost facut analezi si radiografie si au zis ca a iesit bine si nu are alte organe afectate.Dar nu a suportat endoscopie au hotarata sa ii faca tomografie dupa aceea a venit doctorul ia mai pus mana in locul in care il durea si a zis ca il opereaza si nu a mai fost facuto tomografie.Analizele la tumoara inca nu au venit dar doctorul a zis ca este cancer <16 ganglioni > a zis ca a gasit
0
18-12-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Unde a fost facuta operatia?Nu ar fi fost rau sa fi facut tomografie ca sa vada ce se intimpla in organele vecine.Asa era normal sa faca!Srer sa-i mearga bine si sa se vindece repede.Dar neaparat sa mergeti si la oncolog si sa faceti ce mai trebuie facut(ce zice el, citostatice si eventual radioterapie).Oricit de bine ar fi operat, TREBUIE sa faca si trat oncologic!!!!
0
25-07-2008, ora 00:00
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
ce inseamna rezultatul analizelor pe care mama le-a facut? paote cineva sa-mi raspunda, va rog frumos?
4 fragmente tisulare de 2mm, cenusii, consistenta crescuta
descriere microscopica: s-au examinat 4 fragmente tisulare(recoltate in acelasi recipient si incluse intr-un singur bloc) de tesut tumoral: adenocarcinom papilar moderat diferentiat, asociat unui polip adenovilos
Mai are sanse, daca face operatie, sau e cancer malign?
0
27-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La nivelul polipului excizat sunt, din pacate, fragmente cu aspect malign, insa operatia trebuie facuta neaparat, in cancerul de colon rezultatele dupa operatie, in timp sunt foarte bune, chiar si la persoanele cu tumori mari, supravietuirea dupa operatie este indelungata, asa ca in functie de sfatul oncologului si al chirurgului operati-o rapid si nu intrati in panica - evolutia, mai ales la persoanele in varsta este lenta.
0
27-07-2008, ora 00:00
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Mama are 60 de ani, a fost tratata de hemoroizi pana acum si in final a fost trimisa sa faca colonoscopie, asa i-au descoperit tumora, care e f mare. Dr chirurg a trimis-o sa faca chmioterapie si cobaltoterapie pentru a-i micsora tumora si pentru a evita un anus contra naturii, la momentul respectiv, nu aveam rezultatul biopsiei. Acum dr oncolog spune ca trebuie sa faca 5 saptamani radioterapia (au trecut deja 2 de cand face), dar i-a spus sa faca 5 saptamani, dupa care sa mai stea o luna sa vada daca tumora da inapoi, caci citostaticele nu-si fac efectul imediat; insa medicul chirurg vine din concediu abia pe 5 august, sper sa cada la o intelegere amandoi. Cum putem afla daca au fost afectate si celelalte organe, inainte de operatie? Am inteles ca, daca au fost afectate si alte organe, nu mai e nevoie de operatie. E adevarat? Am uitat sa precizez ca tumora este la rect. Oare poate supravietui si cu un cancer malign, chiar daca se opereaza? in general, din ce am citit, li se mai dau cateva luni de viata, celor cu cancer malign. Va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns!
0
28-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel mai frecvent metastazele apar in ficat si se pot evidentia prin ecografie. Insa chiar daca sunt prezente metastazele poate fi utila operatia, intrucat metastazele pot raspunde la chimioterapie sau pot evolua lent, pe cand tumora neoperata poate duce la ocluzie cu deces rapid. Daca tumora este localizata la rect, prognosticul este mai bun decat la colon, dar depinde si de starea generala. In absenta metastazelor, in functie de marimea tumorii, 30% pana la 70% dintre pacienti supravietuiesc mai mult de 5 ani dupa operatie. Multa sanatate!
0
28-07-2008, ora 00:00
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
ecografia la ficat se face inainte sau dupa operatie? pot cere medicului chirurg sa o faca inainte ? din pacate tumora e f mare, sper sa fie bine intr-un final, insa, am inteles ca neaparat trebuie operata, restul depinde de ce se intampla la operatie, de ce descopera medicul cand ii face operatia. Va multumesc mult de tot pt raspuns si sa va dea Dumnezeu sanatate, ca m-ati luminat!
0
28-09-2008, ora 00:00
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Mama a fsot operata, medicul ne-a spus ca tumora avea 3-4 cm, nu i s-a facut anus contra naturii, nu i-au fost afectate alte organe, a stat vreo 12 zile in spital, a fost externata, insa, cu o zi inainte de externare a luat ulei de ricin la recomandarea medicului si a luat cam mult si avut diaree toata ziua. A doua zi, ajunsa acasa, a inceput sa sangereze, f putin intr-adevar, insa de 3 zile se duce la toaleta si pe langa scaun are si o mica sangerare., insa f des, chiar si nopatea. Medicul care a operat-o ne-a spus ca a reusit sa extirpe tot si medicul rezident ne-a spus ca e posibil se se curete colonul, insa, imi fac griji, de 3 zile se tot curata colonul? ce poate insemna asta? va rog frumos sa ma lamuriti. Va multumesc mult!
0
08-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Imi pare rau ca va raspund atat de tarziu, oricum cred ca ati mers la control deja. Daca sangerarea s-a oprit, are tranzit pentru gaze si fecale si nu afacut febra, probabil totul e in regula. Tineti legatura cu medicul chirurg si mergeti si la consult oncologic daca e cazul de terapie adjuvanta. O data pe an trebuie facuta si o analiza numita antigen carcino-embrionar, pentru a depista la timp recidivele si, de asemenea, ecografie hepatica si colonoscopie de control! Multa sanatate!
0
07-11-2008, ora 13:32
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
Va multumesc ca mi-ati raspuns! intr-adevar, am fost la medic, intre timp sangearea s-a oprit si medicul mi-a spus doar mie ca, daca nu se oprea sangerea, era nevoit sa intervian din nou pt a face anus contra naturii. Acum se plange ca are scaune f f dese, nu diaree, nu cu sange, dar ii este teama sa plece undeva, de teama ca nu va gasi toaleta. In legatura cu recidivele: care sunt sansele sa nu aiba? acum am luat legatura cu medicul oncolog, care ne-a spus ca, in functie de rezultatul analizelor, ii va recomanda tratament. Dr care a operat-o a spus ca de acum trebuie sa tina legatura doar cu medicul oncolog, caci la dansul nu mai trebuie sa ajunga, din punctul dansului de vedere, totul e bine, e multumit cum a decurs operatia si cum se prezinta dupa operatie. Dl dr i-a recomandat sa manance orice, eu i-am luat si pastile Shiitake si maitake, am auzit un medic oncolog recomandandu-le si i-am luat, i-as lua orice, numai sa stiu ca nu recidiveaza. Rezultataul la biopsie a fost ceva de genul: P T3N1MX(G2)C18 M8140/3, e mai mult dar nu am acum rezultatul in fata, oricum, eu inteleg ca e gradul 2 si ca e tot adenocarcinom moderat diferentiat, restul nu stiu ce inseamna. Va multumesc mult ca imi raspundeti!
0
08-11-2008, ora 07:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Stadiul II asa cum pare sa fie in cazul dvs. are un prognostic destul de bun dupa operatie - 78-80% din pacienti supravietuiesc fara recidive mai bine de 5 ani, ceea ce inseamna vindecare. Chimioterapia se poate face daca medicul oncolog considera ca e cazul - daca tolereaza chimioterapia, sansele de vindecare cresc cu inca 5% deci cam 85% sanse de vindecare la 5 ani. Multa sanatate!
0
08-11-2008, ora 09:08
emilia_07
Nu este medic/terapeut
emilia_07
va multumesc mult pt raspuns si sper sa ne ajute Dumnezeu sa supravietuiasca macar inca 5 ani. Daca voi mai vea nelamuriri, sper sa ma ajutati in continuare. Va mulumesc din suflet pt rabdarea pe care o aveti, recunosc ca asteptam cu sufletul la gura raspunsuri de la dv, de fiecare data.
0
13-11-2008, ora 17:27
marianadiaconu
Nu este medic/terapeut
marianadiaconu
Buna ziua d-na doctor.Avem si noi o problema cu cancerul la colon.Cumnatul meu s-a operat acum 9 luni si a fost pe partea dreapta sub ficat.In timpul operatiei a fost depistat si ficatul fiind bolnav asa ca s-a extirpat o parte.Dupa operatie a facut fistula si intestinele i s-au lipit de stom.Acum a fost depistat si cu ciroza hepatica si am dori sa stim ce se mai poate face.Poate lua ceva naturist sau tot chirurgical se poate rez pb. va multumesc si ast rasp. dvs.
0
14-11-2008, ora 05:02
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Fistula de obicei se rezolva tot chirurgical, depinde de gravitate. daca la momentul operatiei aveadeja o metastaza la ficat lucrurile nu stau foarte bine, insa daca s-a scos aceasta metastaza in cadrul operatiei, daca se rezolva problema aderentelor peritoneale si a fistului ar trebui sa mearga bine. Daca oncologul va recomanda chimioterapie si daca organismul sau face fata, e bine sa-i urmati sfaturile. Depre tratamente naturiste nu mapot pronunta, situatia fiind complicata, iar eficienta acestora putin probata...
0
18-11-2008, ora 23:22
misty
Nu este medic/terapeut
misty
Buna seara d-na doctor. Am aproape 35 de ani si trec printr-o spaima teribila. Bunicul meu a murit la 54 de ani de cancer de colon iar eu am de vreo 3 luni niste dureri ciudate in zona colonului (in zone diferite) si drept urmare mi-am facut niste analize care n-au iesit deloc bune: CA 19-9=44.11U/mL, limita la laboratorul respectiv fiind 27!!!!!, hemoglobina 11.4g/dL; volum eritrocitar mediu 80.2fL; hemoglobina eritrocitara medie24.8pg/cell; concentratia medie a Hb/eritrocit 31g/dL. Testul hemocult nu l-am efectuat din cauza unei masele care imi sangereaza dar am inteles ca anemia si markerul CA19-9 pot indica un cancer de colon si sunt ingrozita..am trecut prin prea multe incercari in ultimul timp si un astfel de diagnostic m-ar demola pur si simplu..pot spera totusi ca valoarea crescuta a CA19-9 sa aiba o cauza benigna? Metionez ca sunt constipata, diaree am avut dar destul de rar, sange in scaun nu am observat cu ochiul liber, insa sunt foarte balonata in special seara si toate durerile se intensifica inainte de a elimina gaze sau inainte de scaun. Una din dureri e chiar sub coasta stanga si o simt in general ca pe o arsura, alteori ca o intepatura ascutita, inclusiv noaptea. De asemenea simt o durere ascutita in spate mai jos de rinichi (care nu poate fi de la ovar, intrucat anexa stanga e extirpata) si care de multe ori se muta in aceeasi zona dar in fata. Si de asemenea am o durere foarte puternica si ascutita pe care o resimt undeva in zona uterului chiar inainte de a avea scaun. Am slabit 5 kg in aproape de 4 luni.

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune parerea Dvs si imi cer scuze tuturor pentru postarea atat de lunga!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
198 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.