este cancer? va rog lamuriti-ma.

28-05-2013
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
buna ziua,
Va rog sa imi interpretati si mie analizele de mai jos, , PAPANICOLAU'. Mentionez ca sunt ale mamei mele in varsta de 59 ani si imi este teama pentru sanatatea ei. Imi este teama sa nu fie cancer pentru ca nici nu a trecut un an decind l-am ingropat pe tata de aceasta boala necrutatoare.

I. Frotiu-satisfacator ; Metaplaziate prezente
II. Anomalii ale celulelor epiteliale; scuamoase; ASC-US (celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata)

III. Recomandari: testare HPV, colposcopie, la 6 luni
IV. Concluzii : Frotiu cu prezenta de celule scuamoase cu semnificatie nedeterminata (ASC-US)ce include frecvente celule scuamoase superficial (stimul estrogenic persistent) si intermediare, unele cu nuclei crescuti in dimensiuni (x 2, 5-3), hipercroni, contur neregulat, celule paracheratozice atipice, celule metaplaziate.
3 comentarii
0
28-05-2013, ora 22:11
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu este cancer dar e necesara, cat mai curand, colposcopia sa se vada la microscop cat de importanta este inflamatia, afectarea colului. Tot ce e posibil sa aiba HPV. O sa-i spuna ginecologul, dupa aceasta investigatie, daca e mai urgenta un ERAD, adica o cauterizare sau sa faca intai tratament si sa se vada daca PAP revine la normalitate.
Oricum, nu este de neglijat.
Sanatate!
0
29-05-2013, ora 02:28
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Din experienta proprie acest rezultat ASC-US nu este nimic grav, practic nu a fost posibila identificarea naturii respectivelor celule.
Eu am avut acest rezultat la ultimul test Pap si am fost sfatuita sa fac genotiparea HPV care a iesit negativa. Nu am primit nici macar tratament, nefiind necesar acest lucru, ci doar o noua testare la un an, asa am fost sfatuita de catre medic. De fapt doi medici mi-au spus acelasi lucru...
Nu te ingrijora, cel mai probabil mama ta va fi indrumata catre genotipare HPV si colposcopie daca medicul considera ca e necesar. Poate fi ceva grav ori nimic, cel mai important e sa ramana optimista.
Daca are rezultat ASC-US nu inseamna neaparat ca are HPV ori ca are nevoie de cauterizare.
0
30-05-2013, ora 11:40
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna ziua
Revin cu rezultatete analizei pentru HPV:
HPV 16 nedetectabil
HPVv 18 nedetectabil
Alte tipuri HPV cu risc crescut nedetectabil.
Comentariu: Alte tipuri HPV-ADN cu risc crescut 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68.


Poate cineva sa imi spuna ce inseamna aceste rezultate? Sunt ok? sau trebuiesc facute alte investigatii?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •