este cancer, trebuie operat?

19-06-2013
laura.manea23
Nu este medic/terapeut
laura.manea23
Buna ziua,

Pe data de 28.05.2013 am facut un ERAD, iar rezultatul de la Histologie este :
Fragment tisular de 15/13 mm, cu grosime variabila intre 2 si 4 mm, acoperit de epiteliu la nivelul caruia se identifica o zona ulcerativa cu diametrul=5mm, cu depozite hematice. Se marcheaza cu tus, se sectioneaza seriat si se proceseaza in totalitate.
Fragmente de col uterin ce prezinta o zona ulcerativa cu abundente depozite hematice in suprafata, iar epiteliul scuamos adiacent prezinta acantoza, paracheratoza, focare displazice (CIN 2 - CIN 3) ce se prelungesc si intraglandular. Stroma fibro-conjunctiva contine vase sanguine hiperemiate si abundent infiltrat inflamator limfocitar.
Pe 2 din cele 16 sectiuni examinate limitele excizionale se gasesc in tesut displazic (CIN 2).
Neoplazie intraepiteliala de grad inalt la nivelul colului uterin (CIN 2 - CIN 3), cu extensie intraglandulara.
Limitele excizionale se gasesc in tesut displazic (CIN 2) pe 2 din cele 16 sectiuni examinate.
Va rog sa-mi spuneti cat de gav este. Multumesc
3 comentarii
0
19-06-2013, ora 17:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
grav inca nu e, dar ai o leziune care se poate transforma in cancer, motiv pentru care sa indica sa te operezi si sa se scoata colul uterin pe de-a intregul. ai un chirurg sau un ginecolog cu care esti in legatura ?
0
19-06-2013, ora 18:36
laura.manea23
Nu este medic/terapeut
laura.manea23
multumesc pentru raspuns, da am un medic ginecolog la care am fost astazicu acest rezultat (cu el am facut si ERAD) si mi-a spus ca trebuie sa-mi faca o conizatie de col uterin.
0
19-06-2013, ora 19:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exact!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.