este bine sa imi incep viata sexuala de la 14 ani?

22-06-2009
adriana_like
Nu este medic/terapeut
adriana_like
sunt adriana si am 14 ani..am o relatie de un an cu un baiat minunat..ma scuzati daca va par..prostutza..daca pot spune asa..dar nu stiu daca este normal pt a-mi incepe viata sexuala de acum, imi doresc asta pt ca tin mult la el, dar nu as putea sa o fac cu altul..vreau sa vad parerea unui doctor pt a lua decizia corecta si nu am mai vorbit cu nimeni despre asta.sunt destul de dezvoltata pentru varsta mea si prietenul meu mi-a aratat ca ma iubeste de multe ori, chiar mi-a spus sa mai asteptam makr un an pt ca nu vrea ca eu sa o consider o mare greseala.mi se pare ceva normal cand iubesti.el are 16 ani jumatate..ce sa fac?va rog sa ma ajutati.va multumesc!
17 comentarii
0
22-06-2009, ora 16:25
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
scumpa mea adriana, esti cam micuta pantru asta! nici organele genitale nu ti s-au dezvoltat. crede-ma ca nu esti pregatita pentru asta. Dezvirginarea doare, plus, orgasmul a fost asemanat cu o usoara criza de epilepsie, e ceva care nu face bine la varsta ta. Nu vreau sa capeti dezgust de acest capitol dar esti un copil!Ti-a venit ciclul de un an, doi, nu face prostia asta! Stai putin, ai timp pentru asta toata viata.
Nu cred ca ai deja excitatii insuportabile incat sa ai nevoie stringenta de a face dragoste.
Spunea la Tv doctorul cristian andrei ca pentru a-ti incepe viata sexuala ai nevoie de: suficienta dezvoltare fizica, psihica si sociala. Fizica pentru a nu iti face rau prin asta, psihica pentru ca te consuma si sociala pentru ca pot aparea copiii dintr-o relatie sexuala. Niciun mijloc contraceptiv nu e suficient de sigur pentru a feri de sarcina!
Incearca sa iti iei gandul de la asta. fa sport, plimbari si...rabdarica!
0
23-06-2009, ora 23:50
ana_vasy
Nu este medic/terapeut
ana_vasy
adriana eu iti dau un sfat ca la o prietena MAI ASTEAPTA e prea devreme eu am 25 de ani miam inceput viata sexuala la 16 ani dar credema ca imi pare rau si acuma nu mio lua in nume de rau dar la 14 ani poti face multe alte lucruri frumoase gaseste alt mod de ai arata prietenului tau cal iubesti si el daca te iubeste cu adevarat te va intelege si te astepta daca nu baietii mai sunt si de sex o sa ei timp toata viata.Nu vreau sa te supar stiu ce gandesti ca si eu am fost ca tine de asta iti si spun mai asteapta!
0
02-07-2009, ora 14:24
girl10
Nu este medic/terapeut
girl10
buna si eu sunt in aceeiasi situatie..am 16 ani si ma gandesc sa-mi incep viata sexuala.am o relatie de 2 ani si ma iubeste si il iubesc.doar k sunt in balantza k decizia...de protectie nu e vb doar k nu stiu ce schimbari vor aparea dupa fizice.dar tu...la 14 ani...eu zic sa mai astepti.nu ca eu as fii prea mare dar...esti micutza.totusi decizia e a ta daca tu crezi k te-ai simti mai bn dupa...fa-o dar nu uita de protectie.mai bine informeaza-te mai intai si pe urma.de pup dulce si ai grija de tine
0
01-08-2009, ora 11:55
Valentina S.
Nu este medic/terapeut
Valentina S.
salut! eu zic sa mai asteptati amandoua... nu sunteti pregatite psihic, chiar daca fizic vi-o doriti foarte mult! Tentatia e mare de tot, dar dupa ce iti incepi viata sexuala incep unele probleme si griji care nu isi au rostul la varste asa fragede !! vreti la 14 sau 16 ani sa nu dormiti noaptea astepand sa va vina ciclu? sau sa diperi ca de ce iti intarzie? Nu e normal! Plus ca odata deschis "canalul" vaginul este predispus la fel de fel de infectii si treb sa umblati pe la gine. asa ca mai asteptati :)
0
09-08-2009, ora 00:03
Alexutzu16
Nu este medic/terapeut
Alexutzu16
eu si prietena mea ne-am inceput aman2 viata sexuala la 16 ani dintr-o simpla prostie ( hai la mn k ai mei sunt plecati in seara asta si fratimiu e plecat la gagiksa... ia uite cate prezervative are fratimiu... hai vin-o langa mn in pat... te iubesc. chestii , si uite asa ne-am pierdut virginitatea ). nu te lasa influentata de el k iti spune de 50 d ori pe zii ca te iubeste sau k de fiecare data seara te duce acasa. majoritatea baietilor fac asta pana cand partenerele lor cedeaza. faci ce vrei.. e viata ta... dar eu iti spun sa te mai gandesti ca mai tarziu sa nu te dai q capu de pereti !!!!!!! dak intradevar te iubeste si tine la tn atat de mult cat spui u, poate astepta nu un an ci o viata intreaga. incearca sa vb q el deschis si nu te rusina lasand capu in pamant... din potriva multi baieti isi doresc sa vb deschis q fete despre acest subiect. Succes !!
0
20-07-2013, ora 17:18
iualiana
Nu este medic/terapeut
iualiana
buna ziua! am si eu o intrebare. sunt baiat, am 16 ani. parintii imi zic ca daca incep viata sexuala nu mai imi arde de scoala. este adevarat? dak da atunci de ce?
0
24-07-2013, ora 18:13
maria stefania
Nu este medic/terapeut
maria stefania
Sunt o fata de 14 ani si as dori sa stiu si eu daca e bine sa iti incepi viata sexuala la aceasta varsta. Sunt cu un baiat de un an si 3 luni si imi spune ca nu mai poate astepta si nu stiu ce sa fac eu nu prea as vrea dar nici sa il pierd nu vreau pt ca m'am obisnuit cu el si il iubesc foarte mult si el mi-a aratat asta de multe ori si a riscat multe pentru mine. Eu nu vreau sa imi incep viata sexuala la aceasta varsta si cum v-am mai spus nu vreau sa il pierd si nu stiu ce sa fac. Deci imi puteti da un raspuns va rog frumos cat mai repede.
0
28-07-2013, ora 12:18
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
iualiana, daca parintii tai la varsta ta iti spun ca nu iti mai arde de scoala daca iti incepi viata sexuala inseamna ca sunt comunisti. tu nu trebuie sa te iei dupa ei, doar nu o sa te duca taica-tu la ginecolog =))) eu zic sa le ceri alor tai 2-3 milioane si du-te la femei. Succes !
0
11-08-2013, ora 15:47
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
Cred ca trebuie sa na gandim la noi ca specie. Ne nastem, ne inmultim si apoi, dupa ce copiii nostri sunt capabili sa mearga pe drumul lor singuri, murim. Revenind la subiect, indiferent de varsta, corpul nostru "stie" cand e capabil de inmultire si respectiv, de relatii sexuale: la femei apare menstruatia iar la barbati apar acele ejaculari in somn. Din punct de vedere "hardware" (fizic), putem incepe relatiile sexuale dupa aceste semne, hormonii care incep si ei sa "lucreze sincronizat" sunt un "ajutor" in acest sens.
Din punct de vedere "software" (psihic) sunt mai multe de spus... Corpul nostru nu a fost gandit pentru stresul creat de cresa, gradinita, scoala, facultate, serviciu etc., in Biblie nu scrie ca trebuie sa mergem la scoala sau la serviciu pentru 8-10-12 ore, noi am inventat aceasta "civilizatie" cu ceas desteptator si program care presupune ca familia sa stea despartita o mare parte din zi si respectiv, in majoritatea zilelor din an. Inainte copiii cresteau langa parinti pana cand isi intalneau jumatatea si plecau, un copil care creste zi de zi langa parinti si in "bratele naturii" este altfel pregatit pentru viata, la varsta menstruatiei stie cum sa duca o gospodarie in spate (in unele sate inca se poate observa asta). Ca acum vrem ca relatiile sexuale sa inceapa dupa 18 ani...nu-l intereseaza pe organism, el isi urmeaza cursul asa cum a fost proiectat, nu putem opri unele functii ale organismului pentru ca nu am terminat scoala.
0
11-08-2013, ora 22:53
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
@maria stefania.
Paraseste-l, daca nu exista rabdare atunci nu exista iubire.
0
25-01-2015, ora 08:15
qApocalipse
Nu este medic/terapeut
qApocalipse
Buna, sunt Ana si am 14 ani si jumatate.Mi.am inceput viata sexuala la 14 ani..si intr-un fel regret, iar in alt fel nu. (Am devenit obsedata...de acest lucru).
intrebarea mea este:Zvonul acela ca, "Daca iti incepi viata sexuala de la o varsta frageda, nu te mai dezvolti." este adevărat?
0
25-01-2015, ora 11:33
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
Nu.
0
04-04-2015, ora 00:15
Adda-Adina
Nu este medic/terapeut
Adda-Adina
Maria stefania, daca el te Iubeşte asa mult cum iti spune, si cum zici tu, ar putea aştepta pana cand esti si tu pregătită nu doar el.
Si eu am un prieten de 2 ani, anul trecut si el mia spus tot asa ca sa imi incep viata sexuală, ca el nu mai poate aştepta, iar eu in momentul ala iam răspuns : daca tu ma Iubeşti asa mult cum imi spui, ai putea aştepta nu 1 an ci 3-4 ani pana cand si eu is pregătită sa fac chestia asta, si uite ca el mo inteles, si o aşteptat, pana cand eu am fost pregătită :), eu miam inceput viata sexuală la 17 ani, atunci am considerat ca sunt pregătită si ca poat face pasul asta stiind ca ma Iubeşte si ca nu ma va înşela :)
Deci tu poti sai spui la fel si vei vedea ca te va intelege :)
0
23-07-2015, ora 11:06
Dark2015
Nu este medic/terapeut
Dark2015
Salut, am aproape 14 ani sunt băiat şi as dori sa îmi încep viaţa sexuală...nu am o prietena...Pentru ca dacă nu îmi încep viaţa sexuală...nu are rost.dacă mi as face o prietena care a trecut prin ăsta...adică una mai mare...pe lângă faptul ca ar trebui sa mă protejez..ar fi ceva grav pt organism?
...adică as putea sa îmi încep viata sexuală?
0
27-07-2015, ora 08:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E plina Sectiunea de Boli cu transmitere sexuala de pe Forum. 95 % sunt tineri in special baieti care au luat o boala genitala si nu vor sa mearga la dr. ca le e rusine sau ca nu au bani.
Mai e plina si sectiunea unde tinerii nu se protejeaza si traiesc tot felul de emotii negative pentru ca nu stiu daca fata a ramas insarcinata.
Recomand relatiile sexuale monogame in interiorul casatoriei.
Restul vor aduce traume emotionale si pareri de rau pe viata dupa o anumita varsta.
0
14-03-2016, ora 07:42
Anonim 25
Nu este medic/terapeut
Anonim 25
Parerea mea este ca viata sexuala ar trebui inceputa cand esti pregatit fizic si psihic de asa ceva.Sa fiu sincer, si eu am aproape 17 ani si as cam vrea sa incep viata sexuala.M am documentat luni intregi cu privire la acest subiect si sunt constient de consecintele unei partide de sex neprotejat si de cei care trec prea devreme prin asta si regreta ca acuma sunt dependenti de sex!
0
14-03-2016, ora 09:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca te-ai documentat asa de bine luni intregi, ne-ai putea spune la 17 ani ce bts se iau cu tot cu prezervativ ?

Vezi pe Youtube Sexul in afara casatoriei are un pret.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •