esofagita de reflux

18-04-2009
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
am fost diagnosticata cu esofagita de reflux si BRGE acum 4 luni.in tot acest timp am facut tratament cu nexium motilium, venter timp de 8 saptamani.in timpul tratamentului cat si dupa acest tratament am aceleasi simptome si anume : arsura retrosternala puternica senzatie ca am ceva continuu de expectorat si usturime in gat.dupa ce am terminat acest tratament am mai fost la un dr.la iasi si mi am facut iar endoscopie si mi a zis acelasi lucru ca am.de cca o luna nu mai fac niciun tratament inafara de luat praf de obligeana de trei ori pe zi si mananc tarate dimineata pt.digestie.ma simt la fel si nu stiu daca tratamentul medicamentos cu inhibitori de pompa de protoni se face mai mult timp.mi a zis o dr.ca ea cand a fost diagnosticata cu hernie hiatala a facut tratament cu LOSEK un an.nu exista niciun pericol cand urmezi a la long astfel de tratamente?am uitat sa precizez ca la ambele endoscopii facuta in cele 4 luni de chin mi s a zis ca am mica hernie hiatala prin alunecare.as vrea inca un raspuns avizat in legatura cu boala mea ca sa nu o iau razna.zilnic aceeasi usturime si aceeasi acreala in gura.tin sa precizez ca tin un regim alimentar drastic de fapt in aceste 4 luni am slabit 4 kg. eu si asa nefiind prea grasa aveam doar 62 kg si 1, 70m.multumesc din suflet oricarui raspuns avizat.as vrea tare mult sa stiu daca si alti bolnavi diagnosticati cu aceeasi afectiune reactioneaza la fel de greu la medicatie ca si mine.nu am nicio problema la stomac, duoden sau alta componenta a sistemului gastro.de fapt care o fi cauza acestei afectiuni aparute asa dintr o data.sunt o persoana fff emotiva si toata viata orice emitie am simtit o in stomac ca un tremur si un ghiont.multumesc pt.tot
162 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
18-04-2009, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
povesteste cat se pote de amanuntit.. regimul tau alimentar. 1. Ce mananci... 2. Ce NU mai mananci!
0
18-04-2009, ora 22:12
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
multumesc din suflet pt.promptitudinea raspunsului domnule dr.dimineata mananc cereale(amestec de tarate, fulgi de ovazsi germeni de grau de la farmacia naturista ) apoi dupa cca o ora o banana.la pranz mananc ori supa de legume fara ulei sau alte prostii de grasimi ori daca nu cartofi fierti cu diverse : piept de pui la gratar sau fiert fara sa mananc zeama de la puiul fiert dar cel mai adesea peste proaspat :pastrav sau salau la cuptor sau gratar.seara nu mananc mai tarziu de 6 6, 30 si atunci ori un orez cu legume ori o budinca cu mar copt ori paine cu branza frecata(branza de vaci frecata cu un strop de unt si cu marar).eu nu zic ca din tot ce mananc nu o fi si ceva gresit dar tin pe cat se poate un regim fff strict.nu am pus gura din ianuarie pe cafea dulciuri ciocolata sucuri fructe proaspete si legume fara sa fie fierte, am uitat sa zic ca mai mananc si cate un pic de salata verde dar numai frunzele fara nici un fel de sosuri.ma sperie gandul ca nu stiu din ce isi i a organismul meu vitamine daca eu nu mananc nimic in stare naturala totul fiert.credeti domnile dr. ca ar trebui sa mai fac di nouy tratament medicamentos?am uitat sa precizez la simptome si regurcitari cu nemiluita.mai mananc cartofi copti la cuptor covrigi uscat, paine de cel putin o zi si destul de putina.cate 2 3 biscuiti dietetici fara zahar.beau ceai de ameste galbenele, pojarnita si coada calului.mai trebuie sa va spun ca eu am tiroidita autoimuna si vitiligo sa zicem un fond autoimun vulnerabil.pt acest lucru merg odata la sase sau la noua luni la prof.Tanaseanu la Colentina care imi monitorizeaza anticorpii din mai multe boli autoimune pt.ca eu ceva concret nu am dar pt.ca am acest fond zice el mai sensibil e bine sa fim cu pusca la picior.domnul profesor zice ca nu are nici o legatura refluxul gastro cu autoimunitatea mea.dumneavoastra credeti ca aceasta boala a mea este intretinuta de hernia hiatala sau ce se intampla ?eu aici nu sunt deloc lamurita care este cauza ei?dr.nostri sunt geniale dar la capitolul comunicare cu pacientul au o problema eu am o mare admiratie pt. aceasta breasla deoarece eu am o singura sora si aceea este dr. de familie.eu stiu cat munceste un dr.va multumesc oricum pt.tot si va doresc Paste Fericit.
0
19-04-2009, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua!
Da regimul este poate chear prea strict ( exista legume care se pot consuma si crude, morcov, sf, rosie s.a)
Cat priveste tratamentul asi recomanda sa luati de la Hofigal 2 produse care cu siguranta o sa va ajute..
1. Fiamarant 1 cap la 8 ore
2. Reglacid incepand cu 2 la 8 ore.. scadeti doza pe masura ce aciditatea si simptomele de usturime scad
minim 3 saptamani..
0
19-04-2009, ora 12:06
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
multumesc inc a odata pt.tot cum se vor deschide magazinele naturiste sper maine sau poimaine ma voi duce si voi cumpara cele recomandate.dar dvs. nu credeti ca as pute avea altceva ca sar fi vazut clar la endoscopii?.nu vreau sa neg faptul ca din cauza disconfortului dat de durere si de faptul ca nu s a rezolvat alopat uneori am stari puternice de emotii si ma gandesc la ce e mai rau(cancer).cred totusi faptul ca in rest nu am nimik si am chiar si pofta de mancare numai ca nu ma risc sa mananc cred ca sunt semne pozitive.dvs. ce parere aveti?
0
21-04-2009, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. sa.r fi vazut cu siguranta schimbari de alt gen daca erau.
stai linistita... NU ai nimic grav..
este o inflamatie care cu rabdare o sa fie tratata!
0
22-04-2009, ora 08:21
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
Multumesc mult pt. tot domnule dr.cert este ca mai nou ma scol in fiecare noapte cu o stare de emotii exagerata simt ca mi iese inima din piept batandu mi si durerea din piept parca se agraveaza cu fiecare bataie a inimii si daca ma duc si iau un xanax de 0, 5 imediat ma linistesc si adorm.ceva cred este ori de la tiroidita mea autoimuna ori am ceva "cu capu".o zi buna va doresc si rabdare sa faceti bine cu vorba pacientilor.
0
24-04-2009, ora 09:46
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
domnule dr., mai am o mare rugaminte la dvs:ieri am mai facut o endoscopie.si de aceasta data mi a facut o un medic chirurg gastro.ca element de noutate mi a zis ca stomacul meu este hipoton, pliuri hipertrofice, pilor spastic, si gastrita antrala, ceea ce va rog din suflet sa mi spuneti aceasta stare a stomacului meu este ceva genetic sau asa a devenit el in urma unor afectiuni?gastrita antrala este legata de helicobacter pilory?va multumesc mult
1
24-04-2009, ora 14:58
eusebyca
Nu este medic/terapeut
eusebyca
buna ziua.am si eu de vreo luna de zile arsuri pe esofag.uneori sunt foarte puternice.am luat tratament cu omeprazol o sapamana dar am renuntat ca nu am avut nici un rezultat, apoi am luat gastrofait tot fara nici un rezultat.ma doare stomacul uneori cand apas pe el am o senzatie de nod in gat dar cel mai mult ma deranjeaza arsurile pe esofag.sunt disperat.maine am sa fac analiza cu helycobacter si o sa vad ce sa ma fac.ingrijorarea mea este daca esofagita de reflux poate sa persiste asa de mult si cu arsuri aproape permanente pe esofag.nu mai suport starea asta mai ales ca acum de cateva zile nici pofta de mancare nu mai am.va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator.tin si regim fara sucuri acidulate ciocolata fara nimik ce ar putea creea acid.ce ar putea fi de se mentine asa de mult timp?
0
24-04-2009, ora 17:31
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
buna ziua.daca ati citit problemele mele ati observat ca eu ma confrunt cu aceasta boala de aproape 4 luni.in acest timp am fost ;la trei medici gastro enterologi si toti mi au facut gastroscopie(endoscopie).diagnosticul este acelaisi esofagita de reflux, BRGE, GASTRITA ANTRALA., sfatul meu este sa mergeti la gastroenterolog si sa faceti endoscopie si sa vedeti exact ce aveti, si ca sa fiti si mai sigur ar trebui sa mergeti cel putin la doi medici sa vedeti daca va zic acelasi lucru.(asa e in romania ce sa facem).in rest mai vb.dupa invesyigatii.eu am pofta de mancare numai ca mananc extrem de atent de 4 luni timp in cvare am asi slabit vreo 4-5 kg.si oricum nu eram ff grasa drept care mai nou toti ma intreaba de ce am slabit asa de mult.complicat rau sa fii bolnav oricum.numai cine trece prin astea intelege.eu pentru ami mai calma starile de panica create de teama ca nu imi mai cedeaza arsurile si durerile am apelat la sfatul medicului de familie care este sora mea la xanax, stau nesperat de bine cu tonusul acum.
0
24-04-2009, ora 18:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
licurici..
da.. gastrita este legata de Helicobacter... nu cred ca este genetic..
este dobandita.. si se trateaza.. daca i putina rabdare!
Eusebuca.. sfatul lui Licurici e bun.. mai faci investigatii si tratament la gastro.
0
25-04-2009, ora 08:25
Sebian
Nu este medic/terapeut
Sebian
eusebyca, dupa ce stii exact diagnosticul, iti sugerez un tratament homeopat, dupa parerea mea e cel mai indicat, cele cu omeprazol si alte chimicale nu ajuta prea mult si daca te ajuta, te ajuta cat le iei iar dupa e si mai rau.
multa sanatate!
0
27-04-2009, ora 11:20
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
Domnule dr. sa nu credeti ca sunt nebuna, dar am si eu o nelamurire:la precedentele doua endoscopii facutae, una in luna ianuarie si una in luna martie exista starea de hipotomie a stomacului si gastrita antrala?intreb si eu ca un nestiutor de ce numai acum saptamana trecuta mi s a spus de aceste doua lucruri.este posibil sa fi aparut in interval de o luna de la ultima endoscopie sau pur si simplu diagnosticul de BRGE, esofagiota, pliuri gastrice si peristaltica normale, pilor permeabil, mucoasa antrala congestiva includea si acest diagnostic si nu ma pricep eu.sa descifrez totul.teama mea este mai concret sa vad daca s a inrautatit cu ceva stare ade la inceput sau a ramas cel putin la fel daca nu mai bine. asa cum mi ati recomandat dvs. sa am rabdare ca se va ameliora.tin sa va spun ca mi am luat si Fiamarant si Reglacid de vreo trei zile.tratamentul dureaza cel putin o luna nu?va multumesc din suflet ca ma suportati si mi ati face cel mai de pret cadou azi (e ziua mea) daca ati avea amabilitatea sa mi raspundeti.o zi frumoasa.
0
27-04-2009, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
LA MULTI ANI>>>> SANATISI !!!!!!
da este cam acelas lucru.. spus cu alte cuvinte.
gastrita antrala= mucoasa antrala congestiva !
refluxul gastroesofagian= BRGE
ei si.. stomac hipoton.. adica lenes.. !
Astept vesti dupa macar 10 zil;e de tratament!
Distracie placuta !!!
0
05-06-2009, ora 13:54
anitaeliza
Nu este medic/terapeut
anitaeliza
Domnule Doctor, in legatura cu discutia de pe acest forum ( cea legata de alimentatia in caz de gastrita, reflux gastro esofagian, hiperaciditate ) as dori daca se poate sa ne spuneti care sunt alimentele care trebuiesc consumate, in afara celor fierte, oparite. Ma refer ce anume din cruditati putem manca ( fructe si legume), de unde ne luam aportul de vitamine? Este necesara suplimentarea regimului cu vitamine ?

Eu am reflux, dar imi plac foarte mult cruditatile, salatele, ce anume pot manca ?
1
05-06-2009, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta se poate sa consumati cruditati... morcov si sfecla rosie, castarveti, spanac, radacina de telina, pastarnac...( ceapa din salata o inlocuesti cu Praz).
fructe... ananas, banane, mere dulci, pepene verde si galben, cirese,...
mancarea nu neaparat sa fie numai fiearta.. se poate si coapta.. cartofi copti, carne la cuptor..
Sa stii ca nu este o formula prestabilita pentru toti pacientii.
exista teoria ca alimentele sunt benefice si in functie de grupa sangvina...
cauta pe google.. regim alimentar dupa grupa sangvina.
si mult depinde de faptul cum tolereaza anumite produse organizmul tau... cand consumi ceva.. observi ce nu merge.. nu mai folosesti.. si produsele care le tolerezi.. poti sa le mai folosesti.. chear daca undeva exista pe o lista contraindicata!
0
06-06-2009, ora 12:04
anitaeliza
Nu este medic/terapeut
anitaeliza
Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
11-06-2009, ora 16:47
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
Buna ziua!!!
domnule doctor poate reusiti sa-mi dati cateva sfaturi ca nu stiu ce sa mai fac...
De trei saptamani am dureri constante in flancul stang si la 2-3 cm de ombilic tot in stanga;uneori simt cum ma balonez in aceea parte si nu pot elimina gazele;durerea radiaza si in spate de-a lungul flancului;
in ultimii ani am depistat ca am gastrita cronica (descoperita in urma endoscopiei)si helicobacter(acesta a fost eradicat in urma tratamentului cu antibiotic; in urma tranzitului baritat facut in luna martie nu au reiesit modificari ale stomacului, doar BRGE pentru care am luat tratament si am reusit sa o tin sub control; am facut o noua analiza la helico acum 2 zile si a iesit negativ;

revenind am fost la dr de fam. si mi-a prescris espumisan, nospa si carbovita dar dupa 5 zile de tratament durerile nu au cedat;am fost la spitalul de urgenta dupa aceea, si mi s-a diagnosticat colica renala stanga, diagnostic neconfirmat in urma ecografiei abdominale facute ulterior; am fost si la ginecolog s-a pus diagnostic de vaginita mixta dar d-na doctor a zis ca durerea nu poate radia acolo;
azi am fost din nou la urgenta dar cand am spus ca am mai fost odata nu au vrut sa ma primeasca spunand ca nu pot pierde timpul daca s-a pus un diagnostic si sa merg in alta parte;
la analizele de sange facute nu au reiesit modificari, doar la urina flora frecventa;

acum tratamentul pe care il urmez este:spasmomen, nexium(date de dr. de fam.) si amoxiclina, metronidazol si ovule (date de dr gineco)
in ultimele 2 zile am si stari de voma si nu am pofta de mancare;
va rog sa ma scuzati ca am scris atat de mult dar va rog sa-mi dati un sfat pt ca eu nu mai stiu ce sa fac;
va multumesc;
0
11-06-2009, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul luat este destul de complex.. nu asi adauga nimic acum.. decat un regim strict alimentar...
fara produse care pot sa te baloneze... Carbune medicinal cate 2-3 pastile la nevoie.. cand simti balonarile,
consuma multe ceaiuri.., menta, musetel...
dupa ce termini tratamentul alopat.. poti sa incepi redigest 3 pe zi si Spirulina 2 la 8 ore.. 3 saptamani !
0
14-06-2009, ora 15:24
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
Buna ziua!!!
Va multumesc fff.pt raspuns; din pacate ma simt ca si pana acum singura diferenta este ca azi nu am mai avut starile de voma, dar durerile continua uneori apar "mancarimi "in locul durerilor sau poate durerea imi da aceasta senzatie;nu stiu ce sa mai cred; am ajuns sa ma gandesc la ce este mai rau;
o zi buna tuturor!!!!
0
23-06-2009, ora 15:45
andreea_pesamosca
Nu este medic/terapeut
andreea_pesamosca
Buna ziua,

Va rog in limita timpului dumneavoastra disponibil sa imi raspundeti si mie.
Sunt din Bucuresti si cred ca am niste probleme de sanatate. Sunt fumatoare - desi de ieri nu am mai fumat inca sunt considerata fumatoare. Sunt ragusita si mai tusesc din cand in cand si am o senzatie de corp strain in gat. Am fost la orl si mi-a facut laringoscopie indirecta si a zis ca nu am nimic. Am facut eco la tiroida si mi-a gasit cativa micronoduli - am facut si analizele pt tiroida si au iesit in limite normale, drept urmare a zis medicul ca trebuie sa urmaresc anual tiroida.
In afara de aceasta senzatie de corp strain in gat, ma mai doare cateodata gatul (doar mici intepaturi, sau dureri f scurte) si am o senzatie de arsura retrosternala si imi vine sa ragai si cateodata imi vine inapoi.

Va rog sa imi spuneti daca senzatia de corp strain in gat are legatura cu arsurile retrosternale si daca este vorba de reflux gastroesofagian va rog sa imi spuneti ce tratament sa urmez. As prefera ceva naturist.

Va multumesc anticipat.
0
23-06-2009, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. asa pare. poate fi vorba de reflux gastroesofagian.
tre sa mergeti la gastrologie! pentru o gastroscopie.
este foarte important regimul alimentar( fara rece, acru si acidulat!
Redigestul si Uleiul de catina pot sa va ajute mult.. cu conditia ca o sa tineti cont de alimentele consumate.. nimic ce poate sa irite si sa provoace aciditate!
0
23-06-2009, ora 20:01
andreea_pesamosca
Nu este medic/terapeut
andreea_pesamosca
va multumesc pentru raspuns. gastroscopie nu cred ca voi face pt ca imi e cam frica... insa in afara de reflux pot avea si altceva cu aceste simptome? Pot incerca redigest si catina si apoi daca nu imi fac bine sa fac gastroscopia?

multumesc.
0
23-06-2009, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur.
tineti regim si faceti tratamentul 2-3 saptamani. daca nu o sa aveti rezultat o sa mergeti la gastrolog
0
24-06-2009, ora 08:49
andreea_pesamosca
Nu este medic/terapeut
andreea_pesamosca
Buna ziua Daca se poate as mai avea cateva intrebari 1 As vrea sa stiu daca este grav faptul ca am cativa micronoduli la tiroida iar analizele pt tiroida au iesit in limite normale 2 Daca am facut ecografie la gat pentru tiroida si laringoscopie indirecta este de ajuns sa se fi vazut daca as fi avut ceva la gat 3 Spuneti mi va rog cum se foloseste uleiul de catina Va multumesc mult si sper sa nu va deranjeze intrebarile insa prefer sa intreb decat sa caut pe site uri
0
24-06-2009, ora 17:36
andreea_pesamosca
Nu este medic/terapeut
andreea_pesamosca
va rog mult un raspuns Buna ziua Daca se poate as mai avea cateva intrebari 1 As vrea sa stiu daca este grav faptul ca am cativa micronoduli la tiroida iar analizele pt tiroida au iesit in limite normale 2 Daca am facut ecografie la gat pentru tiroida si laringoscopie indirecta este de ajuns sa se fi vazut daca as fi avut ceva la gat 3 Spuneti mi va rog cum se foloseste uleiul de catina Va multumesc mult si sper sa nu va deranjeze intrebarile insa prefer sa intreb decat sa caut pe site uri
0
24-06-2009, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
micronodulii.. nu sunt periculosi.. tre sa ai grija de alimentatie si de modul de viata.. ca sa nu creasca acei noduli 2./ da.. investigatiile facute sunt suficiente pentu a exclude.. ceva faringo laringian
0
25-06-2009, ora 08:38
andreea_pesamosca
Nu este medic/terapeut
andreea_pesamosca
Multumesc. Primul pas l-am facut: nu mai fumez - am reusit sa ajung la a patra zi fara tigari. Am luat redigest si catina insa nu atiu exact cum sa iau: redigest 2 capsule de 3 ori pe zi sau 1 de 3 ori pe zi si catina 1 sau 2 de 3 ori pe zi Multumesc mult.
0
28-06-2009, ora 00:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
redigestul si uleiul de catina este suficient cate 1 la 8 ore.. inainte de masa
0
26-01-2010, ora 21:58
MAMAKA
Nu este medic/terapeut
MAMAKA
Am fost diagnosticata cu gastroesofagita de reflux. Am primit de la medicul de familie tratament cu Lanzul 30mg si Nexium 20mg. La farmacie insa am fost avertizata ca sunt doua medicamente care au acelasi efect si sa le iau pe rand... adica dupa ce termin tratamentul cu Lanzul sa iau Nexium. Acuma mi-i teama sa le iau asa cum mi-a spus medicul de familie - adica in acelasi timp ! Ce regim sa tin ? Care sunt alimentele care-mi fac rau ? Ma doare stomacul si-mi este greata ! MULTUMESC pentru un eventual raspuns !
0
27-01-2010, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. acru..( muraturi, otet, branza s.a0
NU acidulate
Nu fructe citrice
in rest observi care produse iti fac rau( ceapa prajita, usturoi..s.a si pe acelea produse le eviti )
Redigestul este un preparat foarte bun pentru tratamentul refluxului esofagian,
Adaugă un comentariu / răspuns
162 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •