esofagita de reflux?

08-10-2011
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Buna ziua.De o sapt ma confrunt cu niste simptome ciudate;SENZATIE DE NOD IN GAT, RAGAILI DUPA ORICE BEAU SAU MANAC, CAND SUNT INTINSA PE SPATE IMI GHIORAIE MATELE, DURERI SUS IN PIET APROAPE DE GAT CARE ISI SCHIMBA INTESNITATEA SAU TREC IN FUNCTIE DE POZITIA CIRPULUI SI DE O ZI SCAUN GALBEN DAR NORMAL.Am fost la doctorul de fam si mi-a spus ca durerile din pipt sunt de la aer conditionat.Am fost la gatroenterolog si nu mi-a facut nici o consultatie doar am vb ca la psiholog si mi-a dat nexium.Am fost la orl si mi-a spus ca e ceva inflamat in gat si mi-a dat antibiotice si antiinflanatoare si ceva de stres.Luni am si o programare la cardiolog.Nu stiu ce sa mai fac, acum ma sperie scaunul deschis la culoare dar parca, nu sunt sigura am vazut si sangE rosu(MENTIONZ CA SUNT SI LA A 5 ZI DE CICLU).Are rost sa ma panichez?
1 comentarii
0
09-10-2011, ora 15:45
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine daca te-ar vedea un alt gastroenterolog, iar daca nu este posibil, eu zic sa mergi din nou la acel medic si sa-i spui de aceste modificari care au aparut.
Scaunul galben + celelalte simptome ar indica o afectiune la pancreas sau ca bila nu ajunge in intestin, dar si de la medicamente antiacide
Mananci gras sau cu prajeli?
Mai poate fi si de la ficat, de aceea trebuie sa mergi iar la consult.
Vorbeste si cu cardiologul, poate iti mai da si el ceva sfaturi si unde sa mergi si ce sa faci.
Sangele era amestecat in scaun, la inceput sau la sfarsit?
Daca era amestecat in scaun, chiar nu este bine. La sfarsit, ar putea indica existenta hemoroizilor. Trebuie sa aflii sigur daca este de la ciclu sau nu.
Ar fi bine sa il faci cumva intr-un recipient ca sa il observi mai bine. De ex. pune un ziar intr-un lighean si fa-l acolo. Asa vezi mai bine decat in wc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.