esentiale? as vrea parerea unui medic

03-01-2009
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
in 3 bilete de iesire din spital scrie la dignostic hepatita cronica in urma analizelor facute in diferite sectii.Am 45 de ani si mi s-a prescris esntiale 30 de zile cate 2 /zi, silimarina 2 pe zi.am intrebat medicu de familie daca am hepatita si mia zis ca mi-au gasit gama un pic marita.As vrea sa intreb daca in urma analizelor unde s-a zis ca mi-a gasit gama marita se poate spune ca am hepatita si daca da cei de facut ?O heptita netratata poate fece ciroza ?Medicu de familie mi-a zis ca nu am dar sa mai iau din cand in cand silimarina pt a proteja ficatu deoarece iau f multe medicamente pt inima si varice.va multumesc
4 comentarii
0
03-01-2009, ora 21:07
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
mi s-a luat apoi analiza virusologica [nu stiu exact cum ii spune dar nu s-a gasit hepatita ]dar gama aia e la fel mare
0
03-01-2009, ora 21:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Analiza virusologica iese modificata numai in hepatitele virale cu virus hepatic. In afara de acestea, mai exista si alte tipuri de hepatita.
Numai pe baza gamma globulinei marite in nici un caz nu se poate afirma diagnosticul de hepatita. Mai trebuie si alte elemente, pe care probabil ca cei de la spital le-au avut in vedere.
0
04-01-2009, ora 12:03
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
as vrea sa intreb ce inseamna ca gamma globulina e marita?Ce dereglari poate produce in corp acest lucru, ?Nu mi s-au prelevat alte analize si nu stiu exact ce simptome poate avea un bolnav de hepatita, ca sa-mi dau seama daca am asa ceva.Va multumesc pt raspuns.
0
06-01-2009, ora 11:40
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
analizele santurmatoarele;glucoza=77, colesterol-171, uree29, trigl-73, creatinina0, 65, asat/got=18u/l, lipt=547, ggt=15, alat/gpt=17u/l, vsh38/70, electroforeza;total proteine75, albumina=53, 4a/6=1, 15, alpo, , , 2, 4gama21, 1, beta12, 2, atat am inteles e un scris oribil la noi nu s-a reusit sa se faca analize tipizate va rog sa imi spuneti daca in urma acestor analize va puteti da seama daca e Hepatita cronica -in obs, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: