escherichia coli

23-11-2010
selim
Nu este medic/terapeut
selim
in ultimul am facut o infectie urinara cu escherichia coli (de 2 ori ).Care este cauza ?trebuie sa faca tratament si partenerul ?
2 comentarii
0
01-12-2010, ora 16:59
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
Aceasta bacterie se gaseste in tractul digestiv, iar noi femeile avem uretra foarte scurta si foarte aproape de anus si daca nu ne facem o toaleta locala riguroasa dupa fiecare mictiune si defecatie cu ajutorul transpiratiei, chilotului tanga sau al bikinilor aducem microbii la vagin si uite asa facem o infectie urinara. Plus frigul, umezeala, surmenajul joaca si ele roluri importante in favorizarea declansarilor de infectii ale trctului urinar. Sfaul meu este: sa urinezi imediat dupa fiecare contact sexual si apoi imediat sa te speli; daca iti place sexul anal sa.l faci doar cu prezervativ si sa nu vina sotul in vizita in acelasi act si in vagin ca iar te reinfectezi;cand iti vine sa faci pipi te duci si faci-nu suprasolicita vezica; sa te speli dupa fiecare eliminare iar daca nu e posibil sunt pe piata servetele umede pt igiena intima ca sa nu te iriti; sa folosesti sapunuri neiritante pt toaleta intima ( eu si prietenul meu folosim un sapun de la herbagen pe baza de plante pt toaleta intima si ne impacam foarte bine). Si mananca mai multe fructe si legume. SANATATE
0
13-12-2010, ora 11:58
dobreanu
Nu este medic/terapeut
dobreanu
daca sotia mea are aceasta infectie cu E.coli trebuie sa urmez si eu un tratament si cu ce? va multumesc !astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.