escapelle si chist ovarian

10-06-2014
ada2014
Nu este medic/terapeut
ada2014
Am un chist de 4 cm pe ovarul drept cu indicatie de tinere sub observatie..din pacate ieri, in a 20 a zi a ciclului(28 de zile e in cazul meu)am avut un contact sexual neprotejat, ejacularea a fost in afara dar nu pot sa fiu suta la suta sigura ca nu a ajuns si in interior o prima parte. Am facut o toaleta stricta imediat inclusiv intravaginal. Intrebarea mea este cat de periculoasa e pastila de a doua zi in cazul chistului existent..poate declansa o boala...am in familie istoric de cancer ovarian.
1 comentarii
0
11-06-2014, ora 00:54
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna ada2014,

Pastila de urgenta utilizata rar nu va determina cancer ovarian. Nu este previzibila influenta asupra chistului ovarian (uneori chisturile ovariene raspund la tratament hormonal, sub forma de anticonceptionale, dar la fel odata cu doza hormonala mare administrata prin contraceptia de urgenta ar putea declansa cresterea chistului). Toaleta intravaginala nu va face nici o diferenta referitor la sansa de a ramane insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •