eruptii cutanate

23-07-2010
ciupercuta
Nu este medic/terapeut
ciupercuta
buna ziua! sunt noua pe acest site, asa ca, pot spune bine v-am gasit! fetitei mele de 5 ani i-au aparut pe piele niste eruptii.are pe miini si pe picioare.apar ca o basicuta, apoi cind se sparge incep sa se extinda.lichidul este apatos. nu sunt dureroase.s-a jucat cu o fetita care avea asa-zisele bube dulci, dar ei i-au aparut pe picioare. si miini.i-am pus local albastru de metilen, la sfatul medicului de familie, care nu s-a putut pronunta ce sunt.locuiesc la tara si mi-e greu sa ajung la un dermatolog.mai am o fetita de un an si mi-e teama sa nu faca si ea daca sunt contagioase. arata ca o arsura.va rog sa-mi da-ti un sfat, daca se poate pe baza celor descrise de mine. va multumesc!
2 comentarii
0
27-07-2010, ora 19:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi vorba despre o streptococie buloasa(bube dulci) sau o reactie de tip alergic numita prurigo strofulus.
0
25-01-2013, ora 14:20
bv_dee
Nu este medic/terapeut
bv_dee
buna ziua..va rog mult daca se poate cu un raspuns.urmez de aproximativ 3 luni un tratament homeopat pt infectii urinare si osteopenie..toate bune si frumoase dar de un timp am observat niste eruptii pe barbie..mai exact niste pete mici rosii nu ma ustura si nu imi provoaca mincarimi doar ca ma deranjeaza ca sunt extrem de inestetice..intrebare trebuie sa stopez de urgenta tratamentul homeopat ???? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.