eruptie la nivelul scalpului | Forumul Medical ROmedic

eruptie la nivelul scalpului

30-10-2011
dn cami
Nu este medic/terapeut
dn cami
in luna iunie 2011 am fost diagnosticata cu varsat de vint intr o forma foarte urita, mai clar am avut eruptii pline cu lichid galbui pe tot scalpul, fata, piept si zona genitala.Au trecut dar la acest moment au aparut din nou nu de aceiasi intensitate adica la nivelul scalpului blindute mici dureroase si un pic pe sin. Am fost la doctor si a spus sa nu cumva sa fac psoriazis.Dvs.ce puteti sa mi spuneti?
5 comentarii
0
30-10-2011, ora 20:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
varicela da imunitate pe viata, deci ce aveti dvs nu este varicela.virusul variceliform da zona zoster.trebuie sa consultati un dermatolog.
0
01-11-2011, ora 19:37
dn cami
Nu este medic/terapeut
dn cami
Astazi cind va scriu acele blindute sunt pe cale de disparitie insa am o mincarime la nivelul scalpului, sper sa fie ultima forma a eruptiei.Am uitat sa va spun ca au aparut vineri 28 10.Virsta mea este de 43ani.
0
02-11-2011, ora 01:25
tema
Nu este medic/terapeut
tema
S-ar putea recolta si sa se insamanteze o cultura din lichidul continut de acele bubite si asa se va vedea exact ce anume a produs eruptia.
Vorbeste la un laborator de analize sau intreaba medicul.
0
05-01-2012, ora 16:49
Dani-ella
Nu este medic/terapeut
Dani-ella
Buna seara,

Va rog, daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu psoriazis: sotul meu, in varsta de 28 de ani, se confrunta cu aceasta 'problema' de un an si jumatate, psoriazis vulgar, la nivelul scalpului. Tratamentul pe care il urmeaza in prezent este: seara unguent daivobet si in fiecare dimineata asorian. De 3 saptamani a inceput un proces de detoxifiere a organismului cu tinctura de trei frati patati si un detoxifiant complex pe baza de plante. Problema este ca dupa incetarea tratametului la doua saptamani reapare...va rog sa ne sfatuiti ce ar putea sa foloseasca pentru o eventuala ameliorare sau pentru a evita extinderea la nivelul scalpului(tin sa mentionez ca s-a extins destul de mult in crestet si la linia dintre frunte si par).Multumim!!!
0
05-01-2012, ora 17:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
A facut analize sa vada daca nu cumva are o infectie streptococica in corp?
Infectiile streptococice sunt implicate cel mai adesea in debutul si recidiva psoriazisului.
A facut un exudat faringian cu antibiograma? Ar fi bine sa faca, eventual si un exudat nazal cu antibiograma.
Inainte de analiza, care se face dimineata, sa nu se spele in gura si in nas, sa nu manance, sa nu bea si sa treaca cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic, in caz ca a luat.
Altfel iese rezultatul fals negativ.
Streptococul mai poate fi gasit si in urina si ar fi bine sa faca si o urocultura cu antibiograma.
Numai daca se cere antibiograma se insamanteaza o cultura si se vede exact ce microb creste acolo.
Deasemenea se afla si la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite (antibiograma), ca sa se administreze un tratament corect, bacteriile devenind rezistente la multe antibiotice in ultimul timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •