eruptie a pielii de cam o saptamana

07-03-2009
Grigore Vasile
Nu este medic/terapeut
Grigore Vasile
Acum o sapt au inceput sa-mi apara cateva bubite rosi pe piele, dar nu le-am dat importanta...in timp au aparut mai multe, iar acum am abservat o gramada de pete rosii mai ales in zona picioarelor...as vrea sa stiu c ar putea sa fie si cum se poate trata...am avut boli ale copilariei si nu cred ca se poate repeta...totusi...deci am o multime de pete rosii pe piele, dar in momentu de fata nu prezinta nici o usturime...va multumesc (anticipat)
5 comentarii
0
08-03-2009, ora 01:46
ankewk
Identitate neconfirmată
ankewk
in primul rand nu ai dat detalii suficiente:
-unde mai exact sunt localizate?
-ce dimensiuni au?
-cam pe ce suprafata se intind?
-se asociaza cu prurit?
-sunt la nivelul pielii? sau sunt deprimate? sau un pic reliefate?
-cand epsi cu degetul pe ele dispar si reapara sau raman nemodificale
-bubitele sau transformat in pete?
-cele care au aparat prima data cum arata acum dupa o saptamana?
0
08-03-2009, ora 09:42
Grigore Vasile
Nu este medic/terapeut
Grigore Vasile
ma scuzati...deci se localizeaza mai ales in zona picioarelor(mai ales de la genunchi in jos...si foarte multe in jurul gleznelor) cele de pe corp sh maini se aseamana cu nishte intepaturi de tantari..dar cele d pe picioare sunt mai mari (duble.unele triple)...se intind pe o suprafata destul de restransa...dar se gasesc in numar destul de mare...se aseamana putil cu pruritul...la nivelul pielii...cand apas cu degetul dispar putin sh reapar...nu bubitele au ramas bubite...iar cele care au aparut acum o sapatama...acum sunt mult mai mici...sh foarte putin rosi...da mie teama de bubitele d la picioare...sper ca sunt suficiente delatiile
0
09-03-2009, ora 13:29
naif
Nu este medic/terapeut
naif
Domnule prurit inseamna mancarime!
0
15-03-2009, ora 20:16
madalinageorgiana
Nu este medic/terapeut
madalinageorgiana
la nivelul membrelor inferioare, de la genunchi in sus, la diferenta de la temperatura in special de la rece la cald imi apar usturimi ale pielii, ca si cum m-ar intepa furnici, manifestate prin niste bubite mici de culoare rosie si prin asprirea pielii in zona respectiva.pana acum nu ma ustura decat in fata dar au inceput usturimile si in spatele membrelor.tin sa mentionez ca acest lucru se intampla si atunci cand fac baie.ce as putea face sa inceteze.va multumesc anticipat
0
03-08-2011, ora 15:12
adinaungureanu
Nu este medic/terapeut
adinaungureanu
In ultimele 3 luni m-am ingrasat cateva kg. si mi-au aparut pe picioare niste pete rosii care pana la urma unele dintre ele au devenit albe. Ce pot sa fac sa dispara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • Iritațiile pielii la copii - tipuri, cauze și tratament
  •