Epiteliom bazo-celular

25-08-2007
Ionutz
Nu este medic/terapeut
Ionutz
Mama mea de 42 ani a fost diagnosticata cu epiteliom bazo-celulat, la nas, si a fost operata de o luna de zile de catre un medic dermatolog.E posibil sa fie un cancer care poate duce la deces?Dupa operatie ia fost luata o mostra pt analize, rezulatele inca nu le-a primit.Multumesc.
9 comentarii
0
30-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Epiteliomul bazocelular este un fel de cancer care are o particularitate : recidiveaza local. Dupa operatie mama ta ar trebui sa fie urmarita din 3 in 3 luni sau la 6 luni, iar in cazul unei recidive, trebuie reoperata.
0
30-08-2007, ora 00:00
Ionutz
Nu este medic/terapeut
Ionutz
Am primit analizele si a iesit ca mai exista acolo tesut infectat, deci mai trebuie reoperat;carcinom bazocelular.E posibil decesul in acest caz?E necesara reoperatia imediat?
0
03-09-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De obicei evolutia este de ani, insa recidivele ar trebui operate cat mai repede pentru a nu ajunge la dimensiuni mari sau la complicatii locale (hemoragii, perforatii de oase sau cartilagii, etc).
0
09-07-2008, ora 00:00
globulet
Nu este medic/terapeut
globulet
Mama in varsta de 55 ani a fost diagnosticata cu epiteliom bazocelular si urmeaza a fi operata. Ma ingrijoreaza pozitia acestui undeva intre nas si ochi.Epiteliomul este f.vechi de 10 ani.are diametrul aproximativ 1cm.Am inteles ca acesta poate recidiva. Ce trebuie facut pt a nu se intampla asta??CARE ESTE PROGNOSTICUL ACESTEI BOLII??Va rog frumos sa-mi raspunde-ti.MULTUMESC ANTICIPAT.
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Localizarea respectiva este foarte obisnuita. Daca leziunea prinde si ploapa, ar fi bine ca mama sa fie operata de un oftalmolog. Recidivele ar putea fi prevenite printr-o operatie prin tehnica Mohs, insa aceasta tehnica nu prea este practicata in tara noastra. Prognosticul este foarte bun.
0
29-03-2009, ora 14:37
Camelia Iliescu
Nu este medic/terapeut
Camelia Iliescu
Eu am fost operata de epiteliom bazo celular la spitalul Colentina, de dr. chirurg Croitoru, dimensiunea a fost cat un bob de mazare, localizare langa nas, din analiza facuta a rezultat ca a fost scos in totalitate, fara aderente, nu mi s-a recomandat tratament ulterior. Dupa 3 ani mi- a aparut in partea cealalta a fetei ca un neg mic dar care creste destul de repede, intro luna a ajuns de cca 3mm, medicul dermatolog mi-a recomandat cauterizarea imediata. Sunt programata la cauterizare pe 31 martie 2009. Ma intreb daca este corecta cauterizarea sau ar fi trebuit facuta tot operatie cu o rezectie mai adanca. Domnule dr. Mihalache puteti sa-mi dati un raspuns in timp util? Multumesc anticipat!
0
29-03-2009, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca cauterizarea este bine facuta, poate fi o solutie de tratament.
In cazul dvs cred ca ar fi bine sa mergeti la medicul care v-a operat prima data.
0
30-03-2009, ora 10:00
Camelia Iliescu
Nu este medic/terapeut
Camelia Iliescu
Multumesc mult domnule doctor pentru raspuns, voi discuta cu dermatologul maine, inainte de cauterizare, dansul m-a diagnosticat prima data si mi-a recomandat operatia, acum poate pentru ca epiteliomul este de dimensiuni mici a considerat ca se poate rezolva prin cauterizare. Inca odata multumiri.
0
22-11-2018, ora 19:50
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Cum ai facut pana la urma cea dea doua interventie prin operatie sau cauterizare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •