epistaxis.. de 5 zile avea sangerari nazale

25-11-2009
vgdullce4
Nu este medic/terapeut
vgdullce4
buna tuturor! ieri am mers cu nepotica mea la un cabinet orl, de 5 zile avea sangerari nazale si nu intelegeam motivul.cand medicul a consultato am avut surpriza de a mi se spune ca nepotica avea o margica in urechea dreapta.medicul a scoso si mi-a spus ca are epistaxis insa a insistat ca doreste sa discute cu mama copilului.aceasta nu este in tara si copilul este in grija mea, medicul mi-a spus ca este nevoie de semnatura mamei pentru o operatie, nu mia spus de ce operatie este vorba.intrebarea mea este:este posibil sa-i creasca ceva in ureche di cauza obiectului pe care il avea din copilarie?
7 comentarii
0
25-11-2009, ora 13:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta ceva NU ati inteles corect.
mergica din ureche.. nu are nimic in comun cu EPISTAXISUL.. care sunt sangerari nazale.
mergeti la alt ORL.. care o sa poate sa va explice despre ce este vorba.
cred ca in ureche nu mai are nimic.
epistaxisul.. se intampla la copii cu polipi/... si posibil despre aceasta operatie a vorbit d. dr
0
17-11-2010, ora 12:20
onutza20
Nu este medic/terapeut
onutza20
Buna.Am o problema cu vasele sanguine de la nas.Aceasta consta in faptul ca imi curge sange din nas cand sunt obosita sau nervoasa de cele mai multe ori, sau a doua zi cand ma trezesc.Mi am facut analize la sange si mi sa spus ca sunt bune cu toate ca plachetocritele erau intr un nr mai mic decat in intervalul indicat si daca imi amintesc bine cred ca si trombocitele.Nu era o diferenta mare dar medicul mi a spus ca e normal avand in vedere ca am sangerat.Nu e o cantitate mare de sange, de obicei este putin alteori e mai mult, dar usor de controlat pt ca se opreste la un moment dat.Am fost trimisa la orl si mi a cauterizat vasul de sange cu nitrat de argint, insa sangerarile mi au revenit ulterior.Am mai citit pe forumuri cauze ale epistaxisului si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu o alta opinie.Ce altceva ar trebui sa fac pentru ca nu vreau sa ma trezesc ca am vreo boala mai grava sau vreo leucemie si doctorii nu ar fi fost in stare sa mi o detecteze.Astept un raspuns si va multumesc anticipat.Sanatate!
0
17-11-2010, ora 12:21
onutza20
Nu este medic/terapeut
onutza20
Am uitat sa mentionez ca am varsta de 20 de ani si aceste sangerari au inceput de cam acum 2 ani.
0
17-11-2010, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebuie sa mergi la un cab ORL. sa vada daca nu e o cauza locala.. si se poate rezolva pe loc la ORL
desemenea tre sa vorbesti cu mediccul ginecolog.. daca nu are legatura cu fonul hormonal si cu ciclul menstrual.
Ca si tratament general ajuta.. Vivarutinon ( de la Vivasan ) gasesti pe internet 2tab la 12 ore 5 zile si cate 1 la 12 ore 10 zile. + VIT A uleioasa.. pusa inn nas cu ppipeta cate 4 pic din 4 in 4ore
0
23-11-2010, ora 01:19
onutza20
Nu este medic/terapeut
onutza20
Va Multumesc Frumos!
0
01-10-2015, ora 09:17
oana0107
Nu este medic/terapeut
oana0107
Buna ziua,
fetitei mele de 6 ani, ii curge sange din nas, acum 2 ani i s-a facut cauterizare, am luat tratament cu tarosin, calciu, vitamina C si o crema pt aplicatii locale. Apoi ia- mai curs sange sporadic. Acum cateva saptamani a inceput sa ii curga iar sange dar din amandoua narile, o cantitate mai mare si se opreste mai greu. Am facut analize de sange, analizele de la coagulare nu sunt bune. am primit tratament cu tarosin calciu, vit D, zinc si vit C, crema, i s-a facut iar cauterizare, dar sange tot ii curge ba chiar cu cheaguri mari si o cantitate mai mare. Mi-au dat sa ii fac niste injectii pt oprirea sangerarilor. Ce analize sa mai fac, unde sa ma duc, ce sa fac????
0
01-10-2015, ora 10:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
calitatea sangelui..tine de alimentatie si starea tractului digestiv
ficat, stomac, intestine.. acolo si trebuei facute investigatiile
Excludeti din alimentatie toate lactatele, dulcele, mezelurile din comert
regimul trebuei sa fie 80 la suta Vegetarian..cu putina carne si peste
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoragia nazala
  • De ce curge sânge din nas și ce e de făcut?
  •