episod psihotic acut... rog sfatul unui psihiatru

731 comentarii 1 2 ..... 21222324 25 Înainte ›
0
01-06-2012, ora 09:41
irongirl
Nu este medic/terapeut
irongirl
@pulberedestele

Multumesc pentru raspuns. Am sunat la Buzau la cabinetul dr. Ionescu, dar din pacate acolo nu are program decat martea si atunci este foarte plin. Mi s-a spus ca cel mai bine este sa merg intr-o sambata, direct la Nifon, ca atunci este mai liber dl dr. Deocamdata tratamentul da rezultate, o sa vedem pe parcurs cum se mai simte. Am zis ca o ma duc singura la dl dr initial si sa ii cer o parere pentru ca acum mama refuza sa mai mearga la alti doctori.
Numai bine!
0
05-06-2012, ora 18:01
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Foarte bine faceti, domnul dr va va consilia, se ocupa si de asta, iar consultatiile se numesc cumva audiente sau ceva de genul asta si se adreseaza si familiilor.Sigur va va primi, va va asculta si va va indruma!Cu bine!
0
09-06-2012, ora 20:40
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
Buna ziua am si eu o problema cu mama de o saptamana este internata in spital cu diagnosticul episod psihotic acut, are 51 de ani, de doua luni a intrat la menopauza, avea un delir mistic pretindea ca auder o voce care ii spunea ca este ba satana, ba moartea, ba DUMNEZEU, in acest timp in afara ca auzea vocea ( TIMP DE 3 ZILE DEOARECE IN A TREIA AM INTERNAT-O) se comporta normal, isi indeplinea indatoririle casnice, platea facturi, avea logica in vorbire, comportament, ea zicea k e posibil sa fie posedata am chemat preotul care a facut sfestanie, ea tot auzea voci, a chemat-o a 2 zi la biserica sa consulte si celalalt preot, mama cand avenit de la biserica a inceput sa se roage la ciresul din curte, spunand incontinuu Tatal nostru si m-a pus si pe mine, dupa aceea a incep-ut sa sape cu mainile la radacina copacului, am sapat si eu cu ea, eu nefiind bisericoasa am crezut ca asa este ritualul,
intre timp a sunat bunica mea sa vina pe la noi, in acelasi timp a ajuns si tata acasa de la servici, atunci i-am zis sa se opreasca ca ne-am rugat destul si ea a spus ca trebuie rupt raul de la radacina deoarece copacul este spurcat ca am aruncat laturi, dupa ce au venit bunica si tata a zis ca e un preot ingropat acolo si tot felul de alte aberatii ca asa i-a zis vocea, precizez ca am sunat preotul sa il intreb daca este ritual bisericesc si a zis ca nu,
preotul a venit la noi acasa sa urmareasca starea ei, ea nu vroia sa o atingem deoarece zicea ca intra si in noi dracul, preotul a puso sa bea aiazma, s-a uns cu sfantul mir de ziki ca era friptura, atunci preotul a zis ca nu este de competenta lui deoarece posedatii nu beau aiazma, ei vb in alte limbi au convulsii si sa a unam la salvare, am chemat salvarea si in timpul asta se ruga intr-una ne punea si pe noi membrii familiei noi ne rugam, ne promitea ca se opreste dar to continua, cand a venit doctorul spunea tot felul de ciudatenii, a vrut sa mearga la spital pentru a demonstra ca ea nu are nimic.
Ea este internata de o saptamana, acum 3 zile inca auzea voci la inceput cand am intrebat-o a zis ca nu dupa aceea i-am zis sa nu ma minta si a recunoscut ca da, de ieri spune ca nu mai aude voci este posibil ca antipsihoticul sa fii actionat atat de repede sau minte pentru a scapa de mediul acela, care este destul de dur?
Ceea ce i-a provocat episodul au fost niste conversatii pe calculator cu niste indivizii care o manipulau, spundu-i ca stie ce face, ca ei o vad, ca stie ca ea are un suflet curat, o intrebau daca se pocaieste, ii spuneau ca ii vede aura, la noi a fost un cutremur pe care l-am simtit si s-a aprins televizorul in camera alaturata in care nu era nimeni in toiul noptii, mamamie a zis ca nu l-a simtit, atunci chiar am crezut ca poate chiar sunt forte ale raului
la noi in casa, plus ceea ce spunea mama cu atata convingere ma facea sa imi pun semne ale intrebarii daca nu cumva e adevarata toata povestea.
EA acum sustine ca este indragostita de un om care l-a vazut in biserica, dar ea crede ca este unul din aceia cu care avorbit pe internet ii spune si doctorei ca ea este indragostita ca nu am mai iubit pe nimeni ca pe acel barbat din biserica, l-a vazut doar o singura data, el i-a pus mana pe cap si s-a asezat langa ea, atunci a zis ca i-a furat energia, realizeaza ca aceia de pe internet sunt niste manipulatori dar in acelasi timp spune ca este indragostita, ca vrea sa se marite nu stiu ce sa mai fac, imi este frica sa nu fuga la el (cel de pe intrenet) sau sa faca vreo prostie, credeti ca o sa isi revina din starea asta, tin sa precizez ca spune ca nu mai aude voci, doar este indragostita, nu putem sa o facem sa inteleaga ca acele persoane sunt niste sarlatani, as dorii niste sfaturi, va multumesc
0
09-06-2012, ora 21:11
O mama disperata
Nu este medic/terapeut
O mama disperata
gabikitty.
Buna seara.
Sunt mama unui baiat care acum 4 ani a avut aceleasi simptome ca mama ta. Atunci avea aproape 30 de ani.
Este foarte mult de povestit si daca urmaresti postarile mele de la primele pagini vei vedea cat de anevoios este drumul spre revenire.Eu am fost oarecum privilegiata deoarece aveam un medic exceptional- D-na doctor Ileana Constantin care atunci, mai precis in 2008 activa pe acest forum si m-a ajutat foarte mult sa inteleg tot ce se intampla cu fiul meu si urmandu-i sfaturile am ajuns ca fiul meu sa fie bine. Precizez ca si acum urmeaza tratament si mergem periodic la control.In rest se comporta normal, munceste si este bine.
Nu sunt medic, dar din experienta stiu ca mama ta nu putea sa-si revina atat de repede. Cred ca incearca sa va pacaleasca. Am trecut si eu prin aceasta stare.Procesul este de durata. Ceea ce este de retinut :Medicamentele prescrise sa i se potriveasca deoarece organismele sunt diferite si la acelasi diagnostic nu toti bolnavii au nevoie de acelasi tratament si trebuie sa aveti multa rabdare ca este de durata.
Sanatate multa si sa auzim numai de bine !
0
09-06-2012, ora 21:20
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
tin sa mentionez ca mama a facut alergie la medicamente in spital chiar a 2 zi chiar daca am mentinat de foarte multe ori acest lucru la internare nu i s-a facut nici un test sau sa i se ofere un antialergic prevenitv, cand mama a spus doctorei ca simte ceva sub piele la ea asa se manifesta alergia la medicamente, chiar scria pe o foaie de-a ei ca are reactie subcutanata si psoriaizs like, plus roseata pieli doctora a zis ca are halucinatii tactile, am luat legatura cu o alta doctora de-a mamei in care i-a dat un fel de fisa care contine date despre cum se manifesta alergia mamei, noroc cu psiholoaga mamei care i-a verificat fisa de internare si s-au adaugat anumite omisiuni de exemplu ce tip de hepatita are, ca este alergica, mama este operata la san de 2 ori si a fost bagata in camera cu 24 de persoane, unele dintre ele violente, nu poate manca din pachetul de acasa, atunci cand fuma a avut o altercatie, cu totul ca a fost mutata la rezerva, usa rezervei este deschisa, chiar daca colega ei este in regula, sunt vreo trei paciente care fura, cat a fost la analize i-a fost aruncata apa, doctora spunea ca minte mama, pe tata l-a facut mincinos, doctora nu poata sa creada ca sunt colegele violente si ca nu poate manca, dar ele au tabarat pe ea chiar in fata noastra, zicand ce ti-a adus, tata ii cerea telefonul, nu ne o poate da acasa deoarece spune ca este internata involuntar, cu totul ca ea a vrut abia astept sa fie la liberi si ne trateaza foarte urat nu ne raspunde la intrebari spune intr-una ma inebuniti
0
09-06-2012, ora 21:29
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
am citit tot forumul de la cap la coada, ea tine minte tot, chiar si in plin episod psihotic stia cum se administreaza medicamentele ei, de inima plus tot felul de detalii, familia mea zike ca in starea ei nu poate minti ca daca discuti mai mult cu ea se da singura in petec dar eu cred ca minte nu stiu cum sa ma comport cu ea cand ajunge acasa, nu stiu daca ea intelege cu adevarat ca este o boala sunt multe semne de intrebare, psihiatra nu raspunde zike daca pun o inrebare de bun simt de ex am citit pe intrenet ca episodul daca este tratat timp de un an poate sanu revina dar in acelasi timp poate sa revina dupa 6 ani ea imi raspunde ca cu internetul asta ne-am facut toti doctori, cand a aflat ca tatal meu e divortat a zis ca el nu are dreptul legal de fi acolo si ea nu este nevoita sa ii raspunda tata i-a spus ca nu este normal sa fie tinuta intre persoane violente, fiind operata la san, avand probleme cardiace, plus hepatita, plus alergie s-a cam suparat pe el, ea spunea ca spitalul 9 este performant si ca ea decide daca o luam acasa ca exista o lege din 2002 care ii da acest drept, noi nu am refuzat tratamentul am propus sa o ducem daca este nevoie si de 5 ori pe zi ne este foarte greu va multumesc de raspuns
0
09-06-2012, ora 21:49
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Gabikitty, asa este la Spitalul Obregia (am fost si eu internata acolo timp de 35 de zile), nu este deloc comod "la cheie", sunt tot felul de bolnave, unele agresive, se fura mancare, mie mi-au furat si o carte, noroc ca mi-a recuperat-o alta pacienta, ba mai mult, mi-au furat si chilotii si pijamale. Mi-au fost cerute si haine si nu am avut de ales, decat sa le dau... Inca si asistentele fura, mai ales tigari, dar mi-au mai furat si sapun si mai multe, orice pot duce acasa. Cand o sa fie scoasa la liber o sa vezi ca o sa fie MULT mai bine, nu mai depinzi de altii sa-ti tina lucrurile, va fi libera sa se plimbe si sa stea unde va vrea.

Mie mi-au disparaut complet vocile dupa o luna si ceva de tratament antipsihotic, asadar sunt 99% sigura ca mama ta te minte ca nu o mai aude. In plus, nu numai vocea trebuie sa dispara, dar si delirul cu totul, din care face parte si "indragosteala" ei de un acel barbat, care e mai mult in mintea ei.

Multa sanatate! Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.
0
09-06-2012, ora 23:09
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
Mama are azi o saptamana, cred ca si mediul foarte dur o face sa fie mincinoasa, deoarece ea nu suporta minciuna asa ca nu stiu daca intr-adevar aude sau numai aude voci sau daca constientizeaza cu adevarat ca este bonava si ca nu puteri supranaturale, ea a fost stalpul casel, noi am avut niste factturi de platit si la unele era trecut un sold, ea ne-a explicat ordinea facturile stiind exact sumele, spunea ca singura problema a ei este ciresul cand vine acasa ca vrea sa fie taia, t ca e spurcat i-am spus ca nu este, ca altfel nu crestea si ea si-a dat seama ca se usca, raspunde la argumente logic, dar indragosteala asta asa de mare, fata de o persoana care a vazut-o doar odata, este ciudata rau, doctora a zis ca putea sa se indrgosteasca si de o poza dar fanteziile ei ca se vor casatori, ca sunt suflete pereche, nu au un fundament, mama zice si daca ma intalnesc cu el si devine adevarat (si eu am fantezii ca o sa am sotul perfect sau slujba ideala dar nu ma arunc cu capul inainte sa vad un barbat pe strada si fara sa il testez, sa il cunosc sa zic ca el este alesul, fiecare are un ideal dar la ea realitatea se imbina cu fantezia) va multumesc pentru raspunsurile primite, as dori niste sfaturi cum ar trebui sa ne comportam cu ea cand vine acasa ea insista sa se intalneasca cu persoanele acelea dupa internet sa vada daca sunt aceeasi persoana cu cel de la biserica, nu este retincenta daca o insotim, eu sau tatal de care este divortata, odata zice ca ii baga la puscarie ( i-au umblat in calculator, mama nu se pricepe, nici eu dar verisoara mea a zis ca s-au sters anumite chestii din radacina calculatorului probabil a accepttat un anumit program crezand ca este poza nu stiu) plus ca am vorbit la telefon cu acea persoana si spune numai minciuni, despre mama ca mama insista sa se culce cu el, am fost de fata la conversatie si nu este adevarat mama, vroia sa il cunoasca, daca este persoana de la biserica sau nu, el si vecinul lui s-au jucat cu mintea mamei tot episodul are si o baza reala nu stiu daca sa ii acceptam aceasta intalnire, daca persoana aceea mai raspunde la telefon sau pe mess, astept sfaturi, va multumesc inca odata pentru raspunsuri si sanatate si fericire
dar anumite chestii au fost
0
10-06-2012, ora 10:59
irongirl
Nu este medic/terapeut
irongirl
@gabikitty

Si eu am avut o experienta asemanatoare cu a dvs. Mama mea a inceput sa iasa incet din epsiodul psihotic abia dupa o saptamana de spitalizare, cand i-a fost schimbat tratamentul. Si pe noi ne-a mintit ca nu mai crede in gandurile pe care le are, doar ca sa plece din spital. Si acum, la aproape o luna de la externare, inca mai spune ca a suferit foarte mult din cauza geloziei (care era bineinteles inchipuita). Sfatul meu este sa ai rabdare ca medicatia sa isi faca efectul, pentru ca la un moment dat nu o sa mai creada in lucrurile pe care le zice acum, o sa isi dea singura seama ca ce crede sunt de fapt niste aiureli. Parerea mea este ca atunci cand vine acasa sa va comportati normal cu ea si daca mai are idei aiurea sa incercati sa ii explicati ca nu are de ce sa creada acele lucruri. Ideea este sa nu intrati in "joc" si sa nu ii mentineti ideile pe care le-ar mai putea avea. Oricum, trebuie sa aveti rabdare pt ca o sa isi dea singura seama ca ideile pe care le are nu sunt normale si ce e foarte important este sa isi ia medicatia cu strictete si incet incet o sa revina la normal. Multa sanatate va doresc!
0
10-06-2012, ora 11:53
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
As vrea sa stiu si eu ce tratament ia, aveti dreptul de a intreba, si as mai vrea sa stiu de ce este in camera de supraveghere, daca nu este violenta si nu are reactii suicidare.V-as ruga foarte mult sa-mi raspundeti.As mai vrea si sectia si medicul la care este internata.Poate va voi putea fi de folos, cine mai stie?!
0
10-06-2012, ora 14:41
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
Mama este internata la sectia 4 la doctora Stanescu Madalina ca si tratament ia zolipedem jumatate de pastila dimineata si seara o pastila, in primele 2 zile a luat diazepam niste sirop dar nu haloperidol si nu stiu ce pastila mare dar doctora nu ne-a spus tratamentul, am rugat-o sa schimbe diazepamul pe sanax si imi spune ce ca de cand m-am facut eu doctora, mama a avut alergie la unul din aceste medicamente, nu se stie la care, iar zolipedemul i s-a recomandat deoarece are hepatita c si cica nu afecteaza ficatul, cand a luat celelalte pastile o supara ficatul, azi cand am fost la ea ii era rusine de vocea care o auzea dar in continuare zice de acel barbat, cand am intrebat-o daca atunci cand iese din spital vrea sa il vada, a raspuns mai bine la argumente logice cand i-am spus ca acel individ este mincinos abia azi am inteles de ce spune ca este aceeasi persoana din biserica, cel de pe internet i-a spus ca a fost langa ea la biserica, totusi imi este frica daca atunci cand vine casa vrea sa plece sa se intalnesca cu el si noi nu o lasam sa nu faca iar un episod, maine s-ar putea sa o mute la liberi, de tata ii este rusine sa vorbeasca de acel individ mai mult glumeste, dar nimeni nu poate stii ce este in mintea ei sau in a mea aratam doar ce vrem, sanatate si va multumesc de raspunsuri, sunt de un real ajutor.
credeti ca ar trebui sa ii taiem aceesul la internet si la telefon sau ar trebui supraveghiata pentru a nu incerca sa se duca la un internet cafee
0
10-06-2012, ora 15:09
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
..."dar doctora nu ne-a spus tratamentul"...

E, pentru asa ceva, in alte tari se retrage licenta!

Dumnezeule mare, dar ce sunteti, cobai????

Aveti tot dreptul sa stiti ce tratamente vi se dau!
0
10-06-2012, ora 15:20
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
Doamna doctor are un comportament nu tocmai ok daca puneam intrebari spunea intr-una ma inebuniti, tatal fiind divortat de mama i-a spus ca legal ea poate sa ii refuze dreptul de a comunica cu el, ca ea nu este obligata sa il suporte toate astea s-su intamplat deoarece tatal i-a spus ca nu este multumit de condiitile oferite de spital, fiind primul episod nu am avut informatii foarte multe decat de pe intenet, si dansa spunea ca ne-am facut doctori toti cu internetul asta, si ca ea stie mai bine ce tratament sa ii dea, mama avea alergie si spune doctora ca are halucinatii tactile 2 zile au tinut-o fara antialergic, pana s-a schimbat tura de asistente, la mama alergia se manifesta sub piele si deasupra pielii, doctora nu s-a intrebat nici o secunda daca cumva este din cauza alergiei, noroc ca am adus o fisa care arata acest lucru. M-AI am o intrebare diagnosticul de schizofrenie se pune atunci cand simptomele dureaza peste 6 luni, asta in cazul tratamentului sau cum pece se bazeaza acest diagnotic ca am inteles ca si episoadele pot reaparea unde este limita intre episodul psihotic si schizofrenie
0
10-06-2012, ora 15:53
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
gabikitty - Diagnosticul de schizofrenie medicii il pun de obicei, cred, daca se repeta episodul psihotic, adica la a 2a, a 3a internare si daca simptomele nu ii remit in urma tratamentului antipsihotic si stabilizator. Teoria spune, intr-adevar, ca daca prezinti simptome pozitive - delir si halucinatii 'bizare' timp de minim 6 luni, atunci suferi de schizofrenie.

In alta ordine de idei, comportamentul doctorei la care e internata mama ta nu este tocmai OK. E dreptul vostru sa stiti ce tratament i-a prescris mamei tale. Si sper sa o scoata la liber cat mai repede. Sa stii ca medici psihiatrii nu stiu cum trebuie nici sa prescrie medicatie psihotropa, nici sa puna un diagnostic corect. Si mie mi-au fost prescrise doze atat de mari in primele zile de spitalizare, si asta imediat dupa o supradoza voluntara cu barbiturice, incat am vomat incontinuu timp de cateva zile din cauza medicatiei... Daca continuam tot asa, cine stie la ce alte reactii adverse as fi ajuns intr-un final... Ca sa nu mai spun ca nu mi-a fost pus diagnosticul corect...

Cand vine acasa, nu stiu daca ii puteti interzice mamei tale sa nu petreaca timp pe internet sau sa nu se vada cu cine vrea, la urma urmei este matura si sunt deciziile ei personale. Puteti sa incercati sa clarificati situatia si sa ii spuneti clar ca acele persoane de pe internet isi bat joc de ea si ca ar fi bine sa nu se vada cu nici una dintre ele, insa.

Numai bine!
0
10-06-2012, ora 15:53
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
Am uitat sa precize ca nu a fost violenta nici cu noi nici cu ea, doar in acea criza nu ne lasa sa o atingem nici pe mine, nici pe mama ei, nici pe tata spunand ca intra vocea aceea care era satana in noi eu am luat-o in brate si i-am aratat ca nu intra in noi, azi am intrebat-o daca vocea ii spunea sa ma omoare pe mine ca ma posedat dracul daca ma omora sa il scoata si ea mi-a rspuns ca nu ca nu mi-ar face rau nici mie, nici altei persoane, dar nici ei ca nu este asa de nebuna, chiar si in plina criza cand fost intrebata a spus ca viata o ia doar Dzeu ca ea a fost bolnava si ca luptat sa fie in viata
mama a inceput sa isi dea seama ca acele persoane isi bate joc de ea, de fapt de la asta a plecat episodul, i-a spus si tatei asta.
Legat de schizofrenie am inteles ca atat timp cat nu este bine aleasa medicamentatia simptomele persista, in unele articole am inteles ca raman anumite simptome rizuduale putand fii negative sau pozitive, ca totusi ceva s-a stricat in creier la nivel de neurotransmitatori, al 3 episod este deja considerata manifest al schizofreniei daca este necesar tratamentul toata viata?
0
10-06-2012, ora 20:39
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Mergeti la doamna dr.Mirela Manea si spuneti ca vreti s-o schimbati cu dumneaei si ca vreti sa stiti totul despre tratament si evolutia bolii.Nu e nici o rusine sa cereti o a doua parare medicala.Medicamnetul de care vorbiti este poentru somn, ea trebuie sa ia ceva antipsihotic, nu o simpla benzodiazepina pentru somn.E momentul sa va implicati.Doamna dr Mirela Manea e sef de sectie.Incercati si asa, numai bine!
0
10-06-2012, ora 21:44
gabikitty
Nu este medic/terapeut
gabikitty
puteti sa imi dati si mie numarul sectiei unde o putem gasi, si noi familia inclusiv mama, vrem si o a 2 parere medicala, dar am asteptat sa fie la liberi, pentru a o putea vedea pe mama asta in cadrul spitalului, iar cand iese am vrea sa mergem si la SF STELIAN chiar daca doamna Hudita directoarea este specializata mai mult pe toxicomanii
sunt cu totul de acord cu punctul de vedere al dumneavostra tocmai ca stiam ca zolipedem este ceva foarte apropiat de benzodiazepamine, dar daca intreb iar de antipsihotic zike ce m-am facut medic ca ea stie mai bine ce are de facut numai suport situatia asta, in loc sa ne explice, sa ne raspunda da clasicul raspuns cata scoala am eu sau de ce nu esti tu doctor, maine ni s-a spus ca o sa fie la liberi, oricum sanatatea mamei este mai importanta decat orgoliul doctorei, nu neg ca in alte cazuri poate a functionat tratamentul dansei dar la mama nu daca cerem de ex aceeasi subst dar straina zike ca ce e aceeasi subst activa ca nu are rost sa stresam ficatul, pai tocmai ca e aceeasi substanta nu ar fi stresat, dar cred ca diferenta de pret este problema diazepamul costa 3 lei cutia iar sanaxul 6, zolipedemul este vreo 4 nu inteleg de ce nu i se administreaza zyprexa, ability medicamente de ultima generatie va multumesc pentru raspuns va doresc sanatate si toate cele bune
0
13-06-2012, ora 19:13
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Telefoane centrala:
334.42.66 334.49.73 334.49.93 334.79.94 334.44.83 334.51.75
Pai o gasiti exact in sectia IV unde a fost internata pacienta, e seful sectiei...
Succes!
0
16-10-2012, ora 23:40
seroquel
Nu este medic/terapeut
seroquel
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Acum 2 ani fratele meu a suferit un episod pishotic in care isi inchipuia ca oamenii vor sa il drogheze, ca vorbeste lumea urat despre el, ca se vede la televizor, deci avea halucinatii si auzea voci si incepuse sa se izoleze. Am mers la un psihiatru si o perioada de 6 luni a luat tratament cu rispen, rivotril, rison parca. Dupa tratament si-a revenit, a inceput sa iasa iar sa iasa in oras, era foarte bine.Problema este ca atunci cand s-a imbolnavit a renuntat la serviciu si a plecat acasa, in orasul natal.In aceeasi perioada trebuia sa se casatoreasca si inainte de nunta cu putin. Timp de un an a cautat sa se angajeze, venea la Bucuresti pentru interviuri, era foarte bine.Insa, cam la distanta de un an de la primul episod si de la data la care urma sa se casatoreasca i-au revenit iar simptomele. Am mers la acelasi psihiatru pentru tratament, insa nu s-a tinut de el, astfel starea lui s-a inrautatit, avea halucinatii, auzea voci, pierduse contactul cu realitatea si l-am internat involutar la Obregia.A stat acolo timp de o luna si jumatate deoarece evolutia lui la tratament a fost lenta, fiind si o persoana foarte inchisa, care nu vorbea cu nimeni in afara familiei.Mentionez ca dimineata si in special seara mai auzea voci care ii ziceau ca e la puscarie, ca este bolnav de diabet, SIDA.Doctora a zis ca timp de 2 luni este normal, sa mai aiba halucinatii la trezire si inainte de culcare. I-au facut investigatiile specifice la creier, insa nu a iesit nimic negativ. La externare, diagnosticul principal a fost: tulburare psihotica poliforma acuta, fara simptome schizofrenice-F23.0, tratametul fiind cu seroquel de 800 gr. (cat a stat in spital a trebuit sa ii mareasca doza de la 400gr la 800 gr deoarece tot mai avea simptome).In perioada asta si-a revenit, a inceput sa vorbeasca iar, iese in oras, este pozitiv, incearca sa faca putin sport cand nu se simte obosit de la medicamente.Problema este ca de o saptamana si jumatate, decand a inceput sa il viziteze fosta lui prietena, de care s-a despartit inainte de nunta, a inceput sa ma sune si sa ma intrebe ce vorbesc(de 2-3 ori), desi nu zic nimic, ca aude copii de afara vorbind ca el merge la puscarie. Nu stim ce sa mai facem, parintii mei vor sa se mute in Bucuresti pentru a pleca din mediul ala, sa o ia de la capat, sa fim aproape de spital, nu stiu...Va rog sa ma ajutati cu un sfat, deoarece stiu ca doza de medicamentatie este maxima, de ce mai aude voci? Oare trebuie sa cer o alta parere de la un alt medic psihiatru, nu ii se potriveste medicamentul?
0
16-10-2012, ora 23:45
seroquel
Nu este medic/terapeut
seroquel
Am uitat sa mentionez ca luna acesta implineste 29 de ani. Multumesc anticipat!
0
17-10-2012, ora 18:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ seroquel

In primul rand sa il urmareasca cineva in fiecare seara sa fiti siguri ca isi ia tratamentul.
Daca si-l ia si vocile pe care le aude il deranjeaza, puteti merge la medicul psihiatru la control si ii va umbla la tratament.
Dupa al doilea episod psihotic (adica ce a avut el), fratele dv. trebuie sa ia medicatie in mod neintrerupt intre 3 si 5 ani. Dupa aceasta perioada, numai daca va considera medicul, se va intrerupe treptat tratamentul.
Daca se lasa iar de medicatie si face al treilea episod psihotic, boala se transforma in schizofrenie si va trebui sa ia medicamente toata viata.
Incercati sa stati de vorba serios cu el pe aceasta tema.

Casatoria nu prea este recomandata in conditia lui, mai ales ca boala nu ii permite sa aiba un serviciu din care sa intretina o familie si pentru ca exista mari sanse ca si copiii lui sa mosteneasca boala. Propuneti-i sa se gandeasca la asa ceva dupa ce isi gaseste un serviciu si isi face un rost (daca va fi posibil).
Daca nu, ii faceti pensie pe caz de boala si indemnizatie de handicap ca sa aiba un venit din care sa traiasca.
0
17-10-2012, ora 22:58
seroquel
Nu este medic/terapeut
seroquel
Revin cu rugamintea sa ma ajute cu o parere un medic psihiatru. Vroiam sa stiu despre seroquel, deoarece nu am gasit nimic pe internet. Astazi fratele meu s-a simtit bine, nu a mai zis nimic de voci. Medicamentele le ia sigur in fata parintilor mei. Poate sa aiba o decadere de cateva zile in timpul tratamentului? In legatura cu diagnosticul, de ce doctora a spus ca este vorba de episod acut fara simptome de schizofrenie? Nu asa se manifesta boala?Care ar fi diferenta intre simptome cu sau fara simptome schizofrenice?
0
26-10-2012, ora 11:16
coralia_1982
Nu este medic/terapeut
coralia_1982
Buna ziua,
am si eu o problema cu sotul meu, 32 ani. Diagnostic: Tulburare psihotica acuta asemanatoare schizofreniei. A fost internat 3 saptamani la Spitalul Obregia din Bucuresti si de 2 saptamani este acasa. Starea lui mi se pare din ce in ce mai rea, pentru ca nu mai are rabdare sa se faca bine. Mentionez ca a avut si o tentativa de suicid. Si inca mai are acest gand. Nu stiu ce sa mai fac si sa ii mai zic ca sa il incurajez. Va rog ajutati-ma cu un sfat. Medicatie: 1 injectie la 2 saptamani Rispolept Consta 50mg, 6 ml seara de Rispolept, Cipralex 2 pe zi (dimineata si seara) si 1 Sanval seara. Va rog cu disperare ajutati-ma cu un sfat ca nu mai stiu ce sa fac. Va multumesc anticipat.
0
27-10-2012, ora 08:42
TAB81
Nu este medic/terapeut
TAB81
@ DR. T

Buna dimineata tuturor !

Vreau sa va cer un sfat.

In 2004 am avut un episod psihotic acut. Timp de 8 ani am luat seroquel si depakine, in doze care au fost micsorate progresiv. Diagnosticul de acum este tulburare afectiva bipolara.

Acum sunt in Franta si psihiatrul de aici mi-a propus sa reducem dozele pentru ca din 2006 nu am mai avut nici o internare. La sfarsitul lui septembrie 2012, am incetat sa mai iau tratamentul, la indemnul doctorului.

Timp de aproape 3 saptamani, totul a fost ok, dar apoi am inceput sa nu mai pot dormi si sa ma trezesc de mai multe ori pe noapte.

Mi s-a schimbat medicatia, pentru ca francezii de abia au introdus pe piata seroquelul xr, care aici se numeste xeroquel.

Acum iau litiu si depamide (valpromide), in loc de depakine cred, si valdoxan (agomelatine) ca antidepresiv.

Cum vi se pare acest tratament ? E mai bine decat depakine si seroquel ?

Eu inca nu m-am obisnuit cu el, il iau de vreo 10 zile.

Numai bine si un week-end placut tuturor !
0
28-10-2012, ora 08:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ coralia_1982

Sa isi ia medicamentele de fata cu dv. Sa fiti sigura ca le inghite.
Multi dupa ce ies din spital au impresia ca s-au vindecat si isi arunca medicamentele fara ca rudele sa stie.
Este si normal ca simptomele episodului psihotic revine.
Daca a avut un singur episod trebuie sa faca in principiu un an de tratament, daca e la al doilea trei ani de tratament si daca e la al treilea toata viata. Trebuie sa luam medicamente ca la diabet. Asta este. Obisnuiti-l cu ideea ca e si asta o boala cronica cum sunt toate bolile cronice si ca sa ii fie bine, trebuie sa ia medicatie toata viata.

@ TAB 81

Dr. T s-a retras de mult timp si nu mai scrie pe acest Forum dar el considera ca cel mai bun tratament si cu cele mai putine efecte secundare pentru tab este litiul.
Eu am tot tab si iau doar litiu. Daca am o stare de depresie din cand in cand mai iau cate un xanax de 0, 25. Dar atat. Alte medicamente nu mai iau. Cand va faceti litemia aveti grija sa fie 0, 5, pentru ca aceasta este litemia considerata optima pentru organism. Si in care litiu nu ataca inima, rinichii sau tiroida.
Mergeti la un alt dr. sa va sfatuiti cu litiul daca sa il luati sau nu si in combinatie cu altceva. Pentru ca valproatul este un stabilizator de dispozitie. Litiu desi nu este antipsihotic de sinteza previne si episoadele maniacale si este si stabilizator de dispozitie. Nu inteleg de ce vi s-au prescris 2 stabilizatoare de dispozitie.
Insomnia cu care va confruntati este simptom de sevraj de la seroquel.
Dar daca ati avut insomnie combinata cu lipsa poftei de mancare, slabire a organismului, tendinta de a cheltui excesiv, este foarte bine ca ati reinceput tratamentul, pentru ca aceste simptome indica in mod clar aparitia unui nou episod maniacal sau psihotic.
0
31-10-2012, ora 17:50
itzi
Nu este medic/terapeut
itzi
un episod psihotic acut e doar atat. Eu am avut unul acum 4 ani. Am luat tratament 6 luni. Solian. E foarte bun. Am iesit din episod in 2 zile. Am avut delir si halucinatii auditive. Muncesc. Sunt multumita de viata pe care o duc. Nu mai iau nici un fel de pastile. Prin urmare... nu disperati
0
07-11-2012, ora 15:37
TAB81
Nu este medic/terapeut
TAB81
Buna ziua !

Multumesc, Clara_p !

Am mers din nou la medicul psihiatru si am decis sa revenim la xeroquel 50 mg seara si atarax 25 pana la 50 mg seara inainte de culcare.

Ma simt mult mai bine acum. Va doresc tuturor multa sanatate si succes in tot ceea ce faceti !

Numai bine !
0
13-11-2012, ora 10:23
mihmaia
Nu este medic/terapeut
mihmaia
Buna ziua,
Si eu am primit diagnosticul de 'episod psihotic acut' anul acesta in februarie. Am stat in spital o luna de zile. Acum ma simt bine si fac in continuare tratament cu injectii Zypadhera o data pe luna. Nu stiu pentru cat timp o sa mai fac tratament, probabil cativa ani. Singurul dezavantaj al acestui tratament este cresterea in greutate. Am luat cam 20kg in plus. In rest ma simt bine.
Multa sanatate tuturor!
0
19-11-2012, ora 15:48
coralia_1982
Nu este medic/terapeut
coralia_1982
Multumesc clara_p.
Chiar din ziua in care am scris pe forum prima data, l-am internat la Voila langa Campina. Acolo a stat 2 saptamani, i-au schimbat un pic tratamentul, dar a fost aproape schimbat. Oamenii de acolo sunt muuuuuult diferiti de cei din Bucuresti, in sens pozitiv. Este acasa de 1 saptamana si jumatate si a inceput si serviciul, nu mai are ganduri, incearca sa isi reia viata incetul cu incetul. Am gasit si un psiholog bun cu care vorbeste saptamanal. Speram lucrurile sa revina la normal cat mai curand posibil si sa se simta bine din nou.
Multa sanatate la toti!
0
20-11-2012, ora 13:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ coralia_1982

Ma bucur sa aud vesti bune.
Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca va doresc, dar mai ales rabdarea de a depasi impreuna si ajutat de familie, toate momentele delicate pe care le pot crea aceste boli.
Adaugă un comentariu / răspuns
731 comentarii 1 2 ..... 21222324 25 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: