episoade de ameteli-vertij

328 comentarii 1 2 ..... 8910 11 Înainte ›
0
02-05-2013, ora 08:51
xenia93
Nu este medic/terapeut
xenia93
Buna ziua.Am fost la neurolog ieri si am primit rezulatele CT-ului.Mi-au gasit o sinuzita cronica acutizata, si mi-au zis sa ma duc la ORL pentru a imi da tratament.Insa nu am prea inteles, aceste ameteli sunt de la sinuzita?Uneori simt si presiune in urechi, tiuituiri de scurta durata.Doamna Doctor mi-a zis sa tratez sinuzita si ca imi vor trece... la ORL ajung abia pe 9 mai cand revine doctorul din concediu.Oare trebuie sa mai fac testele vestibulare? Doar sper sa imi dea niste medicamente cu care sa tratez ameteala, in afara de betaserc, pe care il iau de 2 saptamani.Dumneavoastra ce parere aveti?
0
02-05-2013, ora 14:27
dea_ali
Nu este medic/terapeut
dea_ali
buna ziua domnule doctor.am 24 de ani si de ceva timp, mai precis in urma cu 3 ani am inceput sa am ameteli concomitent cu ureche dreapta infundata si senzatia de sufocare. acestea tin cateva zile dupa care se reiau peste 2-3 luni. niciodata nu am mers la medic considerand ca nu e nimic grav dar in urma cu putin timp mama a suferit de o operatie de extirpare a glandei endocrine iar mama ei( bunica mea) a fost diagnosticata de cancer la glanda endocrina. stiu ca problemele glandei endocrine sunt ereditare ceea ce totusi nu ma sperie dar vreau sa ma sfatuiti pentru aceste ameteli pe care le am si atunci cand ma ridic din pat brusc sau cand fac efort fizic dar mai ales pentru urechea infundata uneori impreuna cu tiuit.precizez ca am deviatie de sept si amigdalele extirpate de la varsta de 12 ani. tensiune zilnic 12/8 si nu am lipsa de calciu. fe, vitamine etc.. multumesc anticipat
0
02-05-2013, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai corect este sa faci o internare in clinica orl... in momentul cand ai vertijul
acolo dupa probele vestibulare o sa ai un raspuns si un tratament
0
03-05-2013, ora 15:08
dea_ali
Nu este medic/terapeut
dea_ali
va multumesc tare mult. dupa Paste cu siguranta voi face un control. numai bine
0
09-05-2013, ora 15:51
xenia93
Nu este medic/terapeut
xenia93
Hristos a inviat! Domnule doctor am fost la orl la Hociota unde testele vestibulare nu au indicat nimic. audiograma este buna.Fundul de ochi mi s.a zis ca e curat.Am fost la neurolog unde mi.au zis ca am sindrom vertiginos pozitional perifersi sa iau betaserc o luna de zile.el mi.a zis ca crede ca e de la urechea interna mai ales ca am acel tiuit and ma ridic brusc.nu stiu ce sa mai fac.daca sa ma mai duc la cineva sau ce sa mai fac. eu am sibo sesiune acum si speram sa gsesc un raapuns.poate fi de la circulatia cerebrala precara?de asemena am si o tensiune oscilatorie ba am 9 cu ceva ba am 11...ce sa mai fac?in continiare ma simt ca intr.o stare de ebrietate, mai ales cu vederea care e mereu ca intr.o stare de ebrietate.
0
10-05-2013, ora 10:57
ionut2013
Nu este medic/terapeut
ionut2013
Buna ziua domnule doctor. Am 24 de ani si de 5-6 ani ma confrunt cu ameteli care, atunci cand apar, dureaza luni de zile. Practic senzatia este aceea de a fi intr-o barca, pe apa... insotite de transpiratii, senzatie de nod in gat, parestezii pe maini si picioare. E foarte neplacut. Mentionez ca am si o cifo-scolioza. Va rog, daca imi puteti da un sfat in ceea ce priveste analizele pe care ar trebui sa le fac pentru a-i da de capat intrucat nu imi pot desfasura activitatile zilnice, banale, de genul mersului pe strada. Va multumesc.
0
10-05-2013, ora 19:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. examen fund de ochi si tensiune oculara
2 examenneurologic si cardiologic
3 testevestibulare la orl
0
18-05-2013, ora 15:21
daniel mandula
Nu este medic/terapeut
daniel mandula
Buna ziua domnule doctor. Am 35 de ani momentan sant plecat din tara ma simt foarte ametit am senzati de voma am facut toate analizele sant toate bune tensiunia e tot timpul 13 cu 7 doar bataile inimi sunt 115. analtimea e de 1, 72 greutatea 91 gk lucrez ca si electrician si de un timp am anceput sa am arsuri an stomac dureri de cap ameteli si tot timpul balonat am facut toate analizele la inima la coloana la sange aproape toate la ochi toate sant bune dar continui cu ameteli si nu am stabilitate pe picioare daca puteti sa ami dati un raspuns va multumesc scuzati greselile de ortografie
0
21-05-2013, ora 13:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie schimbat drastic regimul alimentar si de tratat corect problemele gastrice
o problema de digestie afecteaza tot organismul prin faptul ca NU se absorb mineralele si vitaminele necesare
de aici si tensiune intracraniana marita si probleme de circulatie cerebrala
2 la durerile de cap cu greata.. ajuta Furosemid luat 1 la 3-4 zile
o sa elimine apa din organism si o sa scada tensiunea intracraniana
dar este nevoie de consult la Neurologie si Gastrologei pentru tratament complex
0
27-05-2013, ora 12:56
marivlad2007
Nu este medic/terapeut
marivlad2007
Buna ziua,
am un băiat de 3 ani si 8 luni. La vârsta de 1 an şi 3 luni se juca şi brusc a venit fuga la mine si-a pus capul în poala mea, a si a început sa vomite( a fost pt prima oară cand a vomitat de când s-a născut). Ce m-a îngrijorat f. rău a fost faptul ca se manifesta ca si cum i-ar fi venit ameţeală. Starea aceasta a durat cam 3 zile (doar în prima zi a vomitat) restul zilelor făcea gestul acela ca si cum brusc i-ar fi venit ameteala...De atunci, adica mai precis de 2 ani şi ceva, ciclic, la fix 2 luni aceasta stare apare brusc şi se manifestă la fel pe parcursul a 3 zile, dupa care dispare si apare din nou peste fix dupa 2 luni. De atunci i-am facut f.multe analize:encefalograma de 3 ori, ecografie la inima, analize la sange, oftalmologie (fondul de ochi), la ORL(doar l-a vazut un medic, fara analize ) si in luna ianuarie anul acesta i-am facut RMN cerebral si la vasele de sange. Singura problemă care a aparut la RMN a fost de sinuzită. Acum, fiind mai mare descrie mai bine starea lui în acele 3 zile şi spune ca ' se învârteşte casa cu el', în episoade de cateva secunde în prima zi mai puţine, a doua zi f. multe episoade şi în ziua a 3-a scad ca intensitate si frecvenţă după care dispar ;în cele3 zile nu suportă lumina soarelui şi vrea să stea mai mult în pat, ameţeala sau vertijul apar mai ales cand se miscă, dar si noaptea, în timpul somnului '.Am fost sfătuiţi să-i facem nişte probe vestibulare, numai că el este încă destul de mic şi nu colaborează să efectueze aceste teste.
Aştept cu nerăbdare opinia dumneavoastră!
0
28-05-2013, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de internare in clinica ORL.., spital universitar
in acele 3 zile cand apare criza.
daca este un VPPB.. se face manevra Epley si simptomele dispar pe loc
0
09-07-2013, ora 22:27
ion luca
Nu este medic/terapeut
ion luca
Buna seara! Am o problema. O data la cateva luni am o criza puternica de ameteli. De fapt e vertij rotativ cred. Toate lucrurile se invart cu mine. Mentionez ca acestea apar cand stau culcat mai ales cand intorc capul in partea stanga. In partea dreapta vertijul apare daca sunt perfect la orizontala. Daca stau in pozitia sezut vertijul se atenueaza, dar tot nu pot sta cu capul in partea stanga. De asemenea am dureri de cap, nu foarte puternice, dar persistente. Totul dureaza de la cateva ore la maxim o zi. Alte simptome nu am. Mentionez ca uneori ma jeneaza fierea, avand probleme cu ea. Facand o gluma, ma doare capul si am ameteli similare cu cele care apar dupa un chef puternic cu alcool, ca in mahmureala. Problema e ca nu beau nimic.
Multumesc!
0
10-07-2013, ora 13:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se face o internare in clinica ORL...si se investigheaza urechea interna
0
17-07-2013, ora 11:58
AlexAlex32
Nu este medic/terapeut
AlexAlex32
buna ziua domnule pascani, am un prieten care este radiat din cauza calculatorului si are aceleasi ameteli sa fie si calculatorul o cauza a ametelilor?? unde gasesc gemoderivatul de afin negru-mladite ???
0
17-07-2013, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gemoderivatele la orice plafar
ca si protectie contraradioatiilor sunt multe metode
CACTUS pus langa calculator..s.a
exista in farmacii PC-operator.. un supliment alimentar care ajuta organismul, cpecila conceput pentru asa ceva
0
22-07-2013, ora 12:34
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna ziua, am 56 ani, 168, 62kg, nu am fumat niciodata.Va rog f mult sa ma luati in seama si pe mine pt ca numai stiu ce sa fac.De 2 ani ma chinui.Am f la 5 medici orl-isti fiecare mi-a spus diferit, niciunul nu m-a ajutat.M-au derutat de tot spunandu-mi ca am sinuzita, dar nu am, am rinita dar nu am pt ca nu exista simptome ci doar uscaciune puternica, atat de rau pana la durere ceea ce-mi provoaca durere de cap sau presiune frontala, imi da stare de somnolenta permanenta, disconfort total, irascibilitate din cauza durerii, a presiunii ce o da uscaciunea.Fac eforturi mari sa respir pt ca de multe ori simt ca nu pot sa primesc aer suficient, tot din cauza durerii, trebuie sa-mi provoc cascat uneori pt ca sa simt ca mi se oxigeneaza creierul mai bine.Alteori, casc continuu fara voie.Varful capului imi furnica, amorteala, migrenele se muta in tot capul, cu presiune si durere.Parca este o raceala continuua dar fara sa-mi curga nasul.Si toate astea la un loc imi dau stare de oboseala.Am folosit vibrocil, picaturi pinosol care ma linistesc pe o perioada scurta de 1-2 ore, apoi revin starile, mai iau calciu de stridii pt ca nu am voie calciu "normal"din cauza formarii calculilor, iau Magnestress cu B6, coenzimaQ10, spirulina, infuzii cu diferite ceaiuri.Va rog f mult sa-mi spuneti ce trebuie sa iau pt o mai buna oxigenare a creierului, oxigenare ce nu o primesc suficient din cauze mai sus scrise si ce sa iau sa-mi umidifice pe termen mai lung narile ca sa nu-mi mai produca durere pt ca si din cauza durerii nu pot respira suficient.Daca masez fruntea si radacina nasului sau pun cald starea se amelioreaza dar pe termen f scurt.Si chiar cand pun picaturi Pinosol imi da o stare de bine dar tot pe perioada scurta dupa care revin starile.Imi limiteaza viata pt ca in fiecare zi patesc la fel : uscaciune, usturime nari...apoi durere nas, cap, in special durere frontala, din cauza durerilor imi da stare de irascibilitate, cam asta-i ordinea.
De multe ori imi da si stare de ameteala toate aceste stari.Am f la un medic ORList care mi-a spus ca nu am sinuzita, nu am rinita si ca am migrena, cand am ajuns la dumnealui la cabinet numai vedeam in fata ochilor de durere de cap, mi-a impins un tamponel intr-o nara probabil cu un anestezic, a scos dupa un minut tamponelul din nas si ma simteam limpede la cap, fara nicio stare de rau, disparusera si durerile si panica.Am f si eu pt prima oara om normal cum nu ma mai simtisem de 1 an, dar ce pacat ca dupa 1 ora starile au revenit, de aici am dedus ca bagase un anestezic.La ora actuala migrenele dureroase se invart in tot capul si astea-mi dau stari de ameteala.Am inceput pt aceste migrene sa iau si stugeron dar nu stiu cat timp.Va rog f mult sa ma salvati pt ca aceste stari imi provoaca panica pe strada si nu pot sa imi rezolv treburile.As fii rascolit Bucurestiul ca sa imi rezolv problema la doctori pana gaseam rezolvare, dar din pacate nu pot sa circul din cauza starilor.Cu speranta, astept raspunsul Dvs.
Mii de multumiri!
0
22-07-2013, ora 12:41
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
imi cer scuze am uitat sa mentionez in comentariul de sus ca am luat betaserc si bilobil si nu am rezolvat nimic, am trecut pe stugeron.Mii de multumiri pt rabdarea si intelegerea Dvs fata de noi cei suferinzi.
0
22-07-2013, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
80% din problemele descrise.. NU tin de ORL..
sunt probleme clare care tin de probleme de circulatie cerebrala
ati facut Examen Fund de ochi?
examen neurologie?
radiografie SAF?
0
22-07-2013, ora 15:02
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Multumesc f mult pt raspuns!
Da, am facut totul, nu mi-au gasit nimic stiu doar ca am circulatie periferica proasta, tinitus ureche dreapta de 2 ani. Dorm bine noaptea, durerile (migrenele) nu apar in primele ore ale diminetii, dimineata chiar ma simt f bine pana in orele 11 apoi incep durerile de cap care ma tin toata ziua. Atunci cum va explicati partea ORL adica nasul care se usuca excesiv pana la durere, am observat ca aceasta durere declanseaza migrena.Cand pun pinosol picaturi in nas, un timp de 1-2 ore ma simt excelent, nasul este umidificat si chiar imi curge, fara pic de durere, dar ce pacat ca starea de bine tine f putin iar in scurt timp cand se usuca nasul o iau de la capat si asta destul de des pe zi.Si daca se mai adauga si usturimea narii drepte...este totul complet...usturime, uscaciune, durere, migrena...totul este pe partea dreapta : nara dreapta, ureche dreapta tinitus, dar migrena migreaza in tot capul.Multumesc f mult!
0
23-07-2013, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
organismul este guvernat de sistemul nervos Vegetativ.
anume el controleaza tonusul vaselor sangvine, secretia lacrimilor, umeditatea mucoaselor.s.a reactii involuntare a organismului
cauza dereglarii sistemului vegetativ poate fi si la distanta ( tract digestiv, coloana vertebrala.s.a)
ca si tratament cel mai eficient este.. Acupunctura, homeopatia...
0
17-10-2013, ora 13:11
liviu39
Nu este medic/terapeut
liviu39
dl doctor de 8-9 luni am o durere in partea stanga a capului in dreptul urechii mai precis iar de 3 luni ochii ma strang f tare si vad tot felul de scame, am facut rmn la cap si mi-au iesit cateva leziunu demilenizante si neurologul mi-a zi ca e o nevralgie trigiminala, si un rmn la cervicala si am o hernie cervicala c5-c6 in care nu se pune vorba de operatie, problema este ca nu scap de durerea din partea stanga a urechii si ochii care ma deranjeaza din ce in ce mai mult cu toatee ca am facut tratament 3 luni, oare trebuie sa merg si la orl ?
0
17-10-2013, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu numai la orl
este o zona unde se intersecteaza mukte specialitati
1. consult oftalmo...cu examen fund de ochi, tensiune oculara
2 consult irl
3 consult stomatologie
4 vazut daca hernia nu apasa pe un nerv..
0
29-10-2013, ora 20:23
gina.dumitru24
Nu este medic/terapeut
gina.dumitru24
Buna ziua! Am un vertij rotator de cateva zile, care a debutat brusc, cand m-am intors in pat. Am tensiunea de obicei scazuta, la 27 ani am 100/60. Va rog daca imi puteti spune unde sa merg sa rezolv problema, studiez la Iasi si nu stiu unde sa ma adresez. Va multumesc!
0
30-10-2013, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la clinica ORL. spitalul de Recuperare iasi
0
02-11-2013, ora 11:42
gina.dumitru24
Nu este medic/terapeut
gina.dumitru24
Buna ziua! Va multumesc pentru indrumare! Am fost la spitalul de recuperare: Mi-au facut audiograma, posturografie si nistagmografie, la cel din urma am prezentat secuse vagi pe stanga si mi s-a pus diagnosticul de VPPB. Medicul a zis ca nu are ce repozitiona ca apare doar vag nistagmus liniar, si ca in aprox 2 sapt ar trebui sa se remita. Am 1 sapt de la debut si nu, mai ametesc decat putin dar am o puternica senzatie de CONSTRICTIE A CAPULUI care nu-mi da pace si nu imi pot continua activitatile in mod normal.MI-a mai zis sa merg si la un cardiolog pentru hipotensiunea mea. Va rog daca imi puteti recomanda un cardiolog de incredere, si un sfat: ma gandesc sa merg si la un neurolog +oftalmolog ca nu mi se pare in regula (simt o puternica presiune in cap permanent) si nu stiu daca medicul S. Cozma a avut dreptate. Se pot aranja otolitii singuri?asta a fost tratamentul pt mine dupa ce am asteptat jumatate de zi. Va rog daca ma puteti ajuta cu o parere! Va multumesc anticipat!
0
03-11-2013, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru hipotensiune... ajuta fiolele de ginseng dimineata, gemoderivat de stejar la pranz
la policlinuca nicolina... puteti face celelalte investigatii/neurolog'oftalmo'neuro/
0
19-11-2013, ora 16:04
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna ziua Dl Dr! Va rog f mult sa-mi spuneti si mie ce sa mai fac pt ca numai stiu, va spun despre ce e vorba.Din cauza nasului...a narilor care se usuca in interior f rau pana la durere imi face presiune frontala si cateodata si varf cap de imi da durere de cap sau migrene si imi da stare de plutire, ameteala usoara...chiar daca e usoara tot intru in panica cand sunt pe strada. Am observat ca ori de cate ori imi administrez...indiferent ce, adica apa salina cu propolis, picaturi de pin, vit.A, orice administrez pe rand, bineinteles, in momentul cand folosesc asa ceva imi trece si durerea de cap si ameteala, imi ia tot disconfortul cand narile sunt umede, dar din pacate minunea nu tine prea mult de o jumate ora-o ora dupa care se usuca f rau din nou.Am facut si inhalatii cu ceaiuri.Ce ma fac?Am f la ORL de cateva ori...nu am rezolvat nimic.Invatati-ma Dvs ce sa mai fac sa scap de acest chin aiurea.Mii de multumiri!
0
19-11-2013, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu mai folositi ser fiziologic, apa de mare..s.a care sunt saline si usuca mucoasa
2 hidratarea mucoasei tine de metabolism, de tensiune, circulatia sangelui in zona...care la randul sau tine de starea tractului digestiv, regimul tau alimentar si mai cu seama de felul cat te hidratezi si cu ce...
3 pe forum gasesti cum se fac aerosoli, aromoterapie...
4 faci consult si la stomatolog si rezolvi cariile dentare
0
30-05-2015, ora 18:37
Cappadonna
Nu este medic/terapeut
Cappadonna
Şi eu am ameteli, stau pur şi simplu în pat şi simt ca ma mişc, este vorba de o secundă sau mai puţin, totul se întâmplă foarte rapid. Ce credeţi ca as putea avea, am aflat recent ca am discopatie cervicala. Va mulţumesc!
0
01-07-2015, ora 13:22
cristina_paun_17
Nu este medic/terapeut
cristina_paun_17
Buna ziua, este vorba despre tatal meu, are o ameteala usoara constanta, iar din cand in cand are episoade puternice de ameteli, dupa care ii trebuie mai multe zile ca sa isi revina la normal, adica starea de ameteala usoara. Are 70 de ani, 74 Kg, 1.60 inaltime. Are cardiopatie ischemica si este sub tratament cu aprovel, tensiunea e normala cu acest tratament. Medicul cardiolog i-a spus ca ametelile nu sunt de la inima, l-a trimis la neurolog. Neurologul i-a spus ca poate are un inceput de parkinson, dar acesta nu justifica ametelile. Are si probleme la coloana cervicala, s-a cocosat putin in ultimii ani. Ce medic trebuie vazut pentru coloana cervicala? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
328 comentarii 1 2 ..... 8910 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.