episoade de ameteli-vertij

328 comentarii 1 2 ..... 78910 11 Înainte ›
0
14-08-2012, ora 08:46
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!Decoperirea cauzei reale a tuturor manifestarilor semnalate de fiecare, tratarea corecta a acesteia si inlaturarea ei=cheia succesului si imbunatatirea calitatii vietii pacientilor.Deci mergeti la medicii din zona dvs.de locuit, respectatile indicatiile dansilor, ramaneti in legatura permaneta.SANATATE tuturor.
0
14-08-2012, ora 10:55
robertmz
Nu este medic/terapeut
robertmz
Va multumesc pentru rapsuns. Colesterol si vascozitate in limite normale.
Am retinut ideea, ca atunci cand vreau sa dorm pe partea dreapta, trebuie sa ma intorc prin stanga obligatoriu.
As vrea sa plec la mare peste 2-3 zile, este contraindicat acest lucru?
Vppb, este o boala care se trateaza sau asa o sa ma chinui tot restul vietii?
Va multumesc
0
03-10-2012, ora 00:49
marina79
Nu este medic/terapeut
marina79
BUNA SEARA.DE 3 LUNI MA CONFRUNT CU AMETELI SI STARI DE VOMA.MEDICUL DE FAMILIE M-A INDRUMAT CATRE NEUROLOG, UNDE MI S-A PUS DIAG DE VERTIJ PERIFERIC SI MI S-A DAT TRATAMENT CU EMPERIN, SERMION SI NEUROMULTIVIT.A FOST BINE O PERIOADA, SUPA CARE DE CATEVA ZILE AU INCEPUT IAR STARILE DE RAU.MI-AM FACUT SI TOMOGRAFUL CEREBRAL SI MI-A IESIT BINE.MENTIONEZ CA AM 33 DE ANI, 1-50 SI 53KG SI AM FOST DIAGNOSTICATA IN URMA CU 3 ANI CU ATAC DE PANICA.VA ROG AJUTATI-MA NU STIU UNDE SA MA MAI DUC!MII DE MULTUMIRI!
0
03-10-2012, ora 10:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sindromul vertiginos periferic ( cu rotirea obiectelor din jurul tau)..
se investigheaza si se trateaza NUmai la ORL...
0
03-10-2012, ora 13:41
marina79
Nu este medic/terapeut
marina79
va multumesc din inima, nu se invart obiectele din jurul meu, am o stare de nesigutanta pe picioare, nu stiu cum pot descrie starea, oricum o sa incerc si la orl, mii de multumiri!
0
10-10-2012, ora 10:01
arcadian
Nu este medic/terapeut
arcadian
asa am fost si eu, am fost la panduri si am dat de un doctor super... mi-a tinut putina morala si mi-a dat un tratament cu aerius in fiecare seara, nazomer picaturi de nas, si rhinoil tot de nas care se aplica dupa nazomer de 3 ori pe zi!
aerius 1/zi, nazomer 2puf/3zi, rhinoil 2picaturi/3zi... sunt naturale si nu dau dependenta! tratament de 3 sapt! si deja ma simt mult mai bine!
0
20-10-2012, ora 14:04
marina79
Nu este medic/terapeut
marina79
buna ziua.revin cu noi amanunte!am facut si rmn-ul si nu am nimic, inca caut cauza.nu am nimic insa eu abia merg pe strada.am fost si la orl insa m-a consultat superficial, s-a uitat pur si simplu in urechile mele insa fara nici un aparat.arcadian, tie pe ce baza ti-a dat acest tratament, ce ti-a spus ca ai?multa sanatate tuturor!
0
20-10-2012, ora 14:45
marina79
Nu este medic/terapeut
marina79
am uitat sa specific ca mi-am facut si examen radiologic rg coloana cervicala-f+p iar diagnosticul este reducerea lordozei fiziologice cervicale.o fii si asta cauza?
0
22-10-2012, ora 20:11
georgex1
Nu este medic/terapeut
georgex1
buna ziua am revenit cu rugamintea de a ma indruma unde sa mai ma adresez.am fost la neurologie, am facut rmn, tomografie analize la sange toate ok, am fost la orl la panduri si acelasi rezultat spune ca nu se vad nici urme ca la simtomele pe care leam avut eu trebuiau sa se vada (desi eu am avut si am simtome foarte severe de vertij care desi iau de mai bine de 3 luni betaserc de 24 au aceasi intensitate incat nu pot sta in picioare, ultimul episod astazi desi luasem betaserc.)am facut si ecografie la coloana cervicala rezultat ok, .astazi am fost si la endocrinologie la parhon am facut alte analize, astept rezultatele, ca nu stiu unde sa ma mai adresez. va multumesc
0
22-10-2012, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La clinica nova.. se fac teste vestibulare...
0
04-11-2012, ora 20:07
dodo 25
Nu este medic/terapeut
dodo 25
mi-ati putea sapune si mie de la ce vin in mare parte ametelile astea?pot aparea de la o sinuzita?eu am avut sinuzita cand eram pe la liceu, dar tratand-o cu antibiotice mi-a trecut.in schimb acum am avut aceleasi simtome dureri de cap, nas infundat, si cand stau cu capul in jos ametesc.am facut radiografia aia RX pt sinuzita dar nu mi-a iesit grav deloc(adica doctorul mi-a spus ca nu era asa de speriat).am luat antibiotice vreo sapt tot ceva cu eritromicina(se cheama altfel aici)dar simptomele astea de nas infundat mereu si ameteala cand stau cu capul in jos sau aplecat nu mi-au disparut.ar trebui sa incep iar tratamentul cu antibiotice mai puternice? multumesc mult
0
04-11-2012, ora 20:08
dodo 25
Nu este medic/terapeut
dodo 25
ce analize ar mai trebui sa fac??
0
05-11-2012, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
verificat tensiune artetiala, stare ficat si vascozitatea sangelui, stare coloana cervicala.., fund de ochi la oftalmo, consult orl si neurologie
0
12-11-2012, ora 01:04
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
Buna ziua, in urma cu doua saptamini jumate, dimineata la trezire cand m-am dat jos din pat am avut ameteli puternice cu rotirea obiectelor din jur, fara a putea face mai mult de cativa pasi, pierderea echilibrului, greata si varsaturi.Am consultat medicul ( ORL) si mi s-a pus diagnosticul de vertigo-labirinthitis.Mentionez ca nu stiu daca aceasta este si denumirea in limba romana eu sunt acum plecata din tara.Am facut tratament doua saptamini cu Apikobil, sinarizin, betaserc si dramamine.Ma simt mai bine dar mai am o usoara senzatie de ameteala in special la miscarea capului fata spate, stanga dreapta mai ales in pozitia culcat.Mentionez ca inainte de inceputul acestei boli am avut o raceala care a durat cam doua saptamini, urmata de tuse, iar inainte de inceputul labirintitei cu doua zile mi s-au infundat urechile pe rand si am avut si o usoara senzatie de ameteala.medicul mi-a spus ca este din cauza acestei raceli, eu as vrea sa stiu cand aceste stari de ameteala se vor vindeca complet, eu am 35 ani, 1.56 m, 54 kg, tensiune pana in 11, un stil de viata destul de sanatos, colesterol bun, analiza hemoglobinei a iesit foarte buna.
De asemenea mentionez ca lucrez pe vas si nu stiu daca miscarea acestuia intarzie vindecarea si daca este contraindicat sportul, eu am facut intotdeauna miscare nu stiu cum as putea sa renunt la acest lucru.
Am uitat sa mentionez ca am dureri de spate sus di cand in cand mai ales la folosirea gentii mai grele sau la aplecari multe.In timpul tratamentului cu aceste medicamente am inceput sa am o durere in gat la inghitire ca si cum am inghitit un medicament care mi-a ramas in gat.Acest simptom a trecut dar nu stiu daca are legatura cu aceasta boala, ma interesesaza mai mult cat va mai dura aceasta stare de ameteala, plutire.Va multumesc anticipat.
0
10-12-2012, ora 16:39
cata1975_toader
Nu este medic/terapeut
cata1975_toader
Buna ziua.
Am urmatoarea problema: de aproximativ o luna, baietelul meu in varsta de 9 ani, cand se culca seara, pe partea dreapta, spune ca ameteste si simte nevoia sa se mute pe partea stanga. Mentionez ca nu spune asta in fiecare seara, si am crezut ca este ceva trecator sau ca " i se pare lui", dar acum as vrea sa stiu totusi ce investigatii sa facem. Altfel, in timpul zilei, nu are astfel de probleme, l-am intrebat daca ameteste si in timpul zilei si mi-a zis ca nu.
De asemenea, nu a mai fost racit de mult, este un copil vioi si sanatos, nici otita sau alte infectii ale urechii nu a avut niciodata.
As vrea sa stiu ce ma sfatuiti.
Va multumesc.
0
10-12-2012, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de un vertij periferic paroxistic benign /vppb/
se investigheaza si se trateaza numai la orl
0
23-12-2012, ora 13:40
cristiserban
Nu este medic/terapeut
cristiserban
Buna ziua.In luna octombrie 2012 am fost diagnosticat de un neurolog ca am sindrom vertiginos.Mi sa recomandat Betaserc 2 pasile pe zi, 2 Canvinton pe zi.Am urmat tratamentul pe care il am si in prezent iar ametelile de cap nu mi-au trecut.Oare tratamentrul sa nu-si faca efectul?Precizez ca de regula cand stau in pozitia pe spate si ma intorc pe partea dreapta ametelile devin mai puternice fiind fortat sa revin la pozitia initiala pentru a-mi disparea ameteala.Am mers si la ORL unde mi sa spus acelasi diagnostic iar in plus mi sa indicat sa i-au 3 luni Tonotil-n, cate 10 pe luna.Am urmat sfatul medicului tot din luna octombrie 2012 dar tot degeaba.Din pacate mi-a crescut TGP de la 45 la 47 U/L iar TGO de la 19 U/L la 28.Colesterolul si glicemia au scazut fiind in limite normale.Ce sfaturi puteti sa-mi da-ti in continuare cu privire la disparitia totala a ametelii.Cand stau in picioare nu mai ametesc ci numai in pozitia culcat pe spate.Oare imi va putea disparea aceasta ameteala si peste cat timp?Va multumesc!
0
23-12-2012, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este u vertij periferic benign... datorat otolitilor din urechea interna /vppb/
nu se vindeca cu vazodilatatoare
se trateaza numai la orl... in clinica universitara sau la cabinete orl... dotate pentru teste vestibulare
manevra Epley este calea cea mai scurta de vindecare prin repozitionarea otolitilor.
0
24-12-2012, ora 20:16
moxica
Nu este medic/terapeut
moxica
Buna
Va rog sa ma indrumati si pe mine
Am 32 ani, 1, 87 cm, 77 kg, barbat si ma confrunt cu ameteli usoare in general (am avut si mai puternice cateva zile) de vreo 2 luni, greata (fara sa vomit), tiuit in urechi (rar imi trece) tensiunea mica (gen10 cu 6, 11 cu 7) mult timp iar recent si-a revenit (13 cu 8), analize de sange bune cu exceptia colesterolului mare 240, urina si scaun ok, ekg ok, eco general intern ok
Ameteala e permanenta, cand ma uit in oglinda fara sa vreau parca ma misc f. putin stanga dreapta, mai am ceva probleme cu memoria, concentrarea, oboseala si echilibrul. Am si niste dureri locale la coloana cervicala dar inca nu am facut investigatii
Am luat doar suplimente de fier si vitamine
Cu ce investigatii sa continui? ORL, ortopedie, neuro..?
Multumesc mult si sarbatori fericite
0
24-12-2012, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial orl... cu teste vestibulare...
examen fund de ochi..
examen coloana cervicala si ultimuo..examen neurologie
0
03-01-2013, ora 20:38
dublesflorina
Nu este medic/terapeut
dublesflorina
De cateva saptamani ma doare spatele de la gat, cu cel mult o palma mai jos, ma doare ceafa, nu tare, ca o presiune si am senzatii de ameteala.Pana ajung la medic ce as putea lua?Ce investigatii sa fac?Uneori am senzatia ca imi este cald, ca am febra, dar niciodata nu trec de de 36, 5.Acesta ar fi maximul temperaturii.Cand mi se face masaj am impresia ca 1-2 ore nu ma deranjeaza nimic.Apoi din nou.Multumesc pentru eventualul raspuns.Cred ca am si o oarecare anxietate dupa o problema mare in viata de familie.Precizez ca toate durerile le incerc din acel moment, pana atunci neavand probleme cu spatele, ori nimic altceva.Precizez ca muncesc la birou, iar cand eram copil mi s-a descoperit coloana deformata, nu mai stiu exact cum se numea, stateam aplecata si cred ca un pic intr-o parte.Am facut vreo 4 ani gimnastica medicala si apoi am renuntat.Multumesc.
0
03-01-2013, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si stresul..si problemele de coloana, si problemele de circulatie cerebrala, tensiune mica sau mare duc la ameteala
durerile...mai mult din cauza coloanei...
0
11-03-2013, ora 11:19
Dandis
Nu este medic/terapeut
Dandis
Am 21 de ani si 96 de kilograme.cu 3 saptamani in urma mi-a aparaut o ameteala din care a rezultata ca nu puteam face nimic.am fost internat la spital cu observatii de vertij.am facut r.m.n. si mi s-a descoperot:'Hipoplazie artera vertevrala dr in segmentul v4'.pe intelesul tuturor :o artera slab dezvoltata..mi s-am recomandat un tratament de 6 luni cu :Betaserc, Stgeron(Cinarizina) si Rivotril(cate 1/4 dim., pranz, seara)...nu stiu ce sa mai fac.azi am incercat sa ma duc la facultatae si abia am rezistat o ora in amfiteatru.abia pot sa ochii cu lumea...va rog frumos ajutati-ma...nu stiu ce sa mai fac.vreau sa continui facultatea si mi-e foarte greu.in spital am facut toate controalele necesare rezultata aspect normal, sanatos..
0
11-03-2013, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consulti un medic naturist si un nutritionist
schimbi total modul de gandire, de viata, de alimentatie, de hidratare, de miscare
numai aceadta este calea corecta cand medicamentele o sa inceapa sa.si faca efectul
0
15-04-2013, ora 16:38
ana_delia
Nu este medic/terapeut
ana_delia
Buna Ziua, Am si eu aceeasi problema legata de vertij, este cumplit, de o sapt incerc sa-mi revin. Toate analizele aparatent bune, cardio, endocrin, gusa polinoduloara, uncartroza cervicala. Am luat betasec 24, azi am primit si stugeron, movalis, mydocalm si sedatif. Desi am fost la orl, acum vad aici ca tb sa merg la spitalulul ORL pentru alte investigatii. Exista si cabinete particulare specializate in acest tip de afectiune ??? Banuiesc ca la spital e f aglomerat si orele de asteptare mi-ar inrautati starea de rau. Va rog mult un sfat, as dori o internare pt investigatii complexe, este teribil de greu de suportta aceasta boala! Multumesc din suflet!!
0
15-04-2013, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. o internare in clinica ORL...spital universitar
0
27-04-2013, ora 19:43
xenia93
Nu este medic/terapeut
xenia93
va rog sa ma ajutati domnule doctor.am 20 de ani si de o luna am incontinuu niste ameteli care se manifesta cu stari ca de betie, simt ca am capul.neclar ma simt ametita si cand stau pe loc, ametelile sunt mai pregnante sicand ma intorc brusc sau fac orice miscare brusca, simt o presiune asupra capului si ma simt neaigura pe picioarele mele.analizele sangvine mi.au iesit bine am fost si la orl unde m.au programata la teste vestibulare la hociota abia pe 9 mai.nu mai suport acete stri.iau betaserc 24mg deja de 2 saptamani aproape si.nimic. va rog ajutati.ma cu un sfat. find perioada sarbatorilor mai toti doctorii sunt plecati.
0
27-04-2013, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vertijul...legat de orl...este rotator
cele descrise de tine... sunt simptome neurologice
legate de anemie, tensiune mica.s.m.a cauze
faci examen fund de ochi si consult la neurologie
0
28-04-2013, ora 14:12
xenia93
Nu este medic/terapeut
xenia93
Va multumesc pentu raspunsul prompt.Hemoglobina mi.a iesit bine iar medicul mi.a zis ca nu arvfi vorba de anemieLa consultul neurologic nu mi s.a descoperit nimic in neregula, mi.am facut Ct si ma duc cu el miercuri sa il interpreteze.Nu stiu ce sa mai fac uneori stau in picioare si simt ca am o senzatie d rotire pur si simplu.Prin manevra epley ma pot vindeca sau ceva un tratament...eu am si sesiune in iunie si sunt ingrijorata.inainte de acete stari am avut o saptamana stresanta si nu m.am alimentat corect ar putea fi de la asta?
0
28-04-2013, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. tractul digestiv este esential in activitatea trupuilui.
cu, vrei sa functioneze o Masinarie..daca nu.i dai motorina nacesara ?
Adaugă un comentariu / răspuns
328 comentarii 1 2 ..... 78910 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.