episoade de ameteli-vertij

328 comentarii 1 2 345 ..... 10 11 Înainte ›
0
01-10-2011, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
coloana trebuie investigata la Reumatologie.nu la neurologie
vertijl trebuie deferintiat
daca este Rotator.. tine de Urechea interna si ORL
daca este ameteala fara vertij..tine de neurologie si circulatia cerebrala, tensiunea arteriaala.s.a
0
02-10-2011, ora 12:34
andu000
Nu este medic/terapeut
andu000
Buna ziua ! Am ameteli aproape continue si usor dezechilibru cand merg. La Institutul ORL Dr. Dorin Hociota dupa testul acela cu camera cu infrarosu in care mi s-au urmarit miscarile ochilor mi s-a infirmat o afectiune vestibulara periferica. In urma unei inernari la spitalul militar sectia interne mi s-a depistat colecist septat si suspect de sindrom Gilbert. Mi-au dat panzcebil, betaserc si bilobil dupa ce m-au plimbat la orelist si neurolog. Atunci cand iau betaserc starea de ameteala devine si mai accentuata. Mi-au dat apoi microser dar dupa prima pastila ameteam mai mult si simteam in urechea stanga cum se zbate ceva ca o depresurizare, un "vup vup" iar cand am luat-o pe cea de seara dupa 5 min tot la urechea stanga mi-a scazut auzul instalandu-se un sunet grav pentru 10 secunde apoi si-a revenit.
Un sfat as dori.
0
02-10-2011, ora 18:55
titum
Nu este medic/terapeut
titum
pt andu000

Aceasta problema am avut-o si eu.Mi s-a pus diagnosticul de vertij pozitional. Pe mine nu m-a ajutat deloc betasercul, din contra imi scadea tensiunea care era si asa prea mica. Nu stiu de ce toti doctorii, la pacientii cu ametelil dau acest betaserc.Nu m-a ajutat nici un doctor si nu stiu de ce nu trimit direct la un doctor care stie sa repozitioneze otolitele( aflate in urechea interna) - pt ca acestea sunt direct raspunzatoare de mentinerea echilibrului.Eu am aflat de pe net acest lucru asa ca m-am dus la Spitalul Panduri ORL d-na M.G( nu stiu daca am voie sa scriu numele intreg), care in urma unor analize efectuate mi-a spus ca am otolitele deplasate. Asa ca am fost programata pt repozitionare si de atunci nu am mai avut nimic.
0
03-10-2011, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: andu000
1 ar trebui sa intrerupi betasercul sau microserul
2 sa mergi sa faci Manevra Epley ( acea manevra de repozitionare a otolitilor)
nu dauneaza cu nimic la o persoana sanatoasa.. insa ajuta la repozitionarea lor in cazul cand sunt deplasati
0
06-11-2011, ora 19:06
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua, tuturor!
Vertijul, ametelile, au cauze multiple si metode diferite de tratament diferite, de la caz la caz, in functie de cauze.Neurologul, in mod gresit, nu are ce cauta in diagnosticarea si tratamentul vertijului.Cel mai indicat este neurochirurgul, in cazurile cu malformatii sau procese endocraniene(descoperite la Exm.FO, CT SAU RMN)
0
28-11-2011, ora 00:00
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
deci in primul rand nu mai aberati pe aici si nu mai mintiti lumea ca de la spondiloza ametesti asta e cea mai mare prostie care o poate spune un medic, NU SE AMETESTE DE LA SPONDILOZA stiu ce zic cautati fratilor de suferinta care ametiti un doctor bun cel mai bun 'pentru ca fara un diagnostic corect puteti lua betaserc si bilobil si etc ce se mai da toata viata si ametiti veti fi
0
28-11-2011, ora 10:56
anca_lore25
Nu este medic/terapeut
anca_lore25
buna, am 30 ani, de cateva luni incoace dupa o raceala am ramas cu un nod in gat ce numi mai trece, am impresia ca nu pot inghitii saliva, urechile mi se usuca mai ales in tp noptii si cred ca de asta tusesc, nu ma doare nimic, scuip noaptea si dimineata o mucoasa alba ca si albusul de ou, am deviatie de sept si nu pot repira intotdeauna pe nara dr din cauza deviatie, are vreo legatura ce mi se intampla cu deviatia?, sunt insarcinata de cateva sapt, si nu stiu ce sa iau, va multumesc anticipat
0
28-11-2011, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuei sa mai ei nimc
cat timp osa duci sarcina.. o sa ai diferite probleme..fiindca sarcina este un stres hormonal pentru organism
care duce la acutizarea multor boli cronice
Consumi multe lichide calde, faci garagar cu ceai de musetel.s.a p[rceduri naturiste
0
19-01-2012, ora 21:47
alunika
Nu este medic/terapeut
alunika
buna seara, am 21 ani si de 4 luni ma confrunt cu o problema.am ameteli foarte mari, dureri de cap in zona occipitala, (intru si in panica cand am ametelile)ceste simptome le am cateva zile pe saptamana dupa care ma simt bine celelalte zile.am fost la mai multi neurologi care mi-au dat tratament cu mydocalm, quarelim, ginko biloba, magne b6.nici un rezultat.am fost internata in spital la ORL si am facut perfuzii.analize, ekg au iesit bune radiografii la coloana a iesit bine (un pic mai dreapta trebuie sa stau-asa a spus medicul)
m-am simtit mult mai bine dupa, dar dupa 2 saptamani iar au aparut ametelile.ma doare gatul ingrozitor in lateral (muscii cred) si ma dau cu diclofenac dar nici un efect.m-i s-a intamplat zilele trecute sa simt intr-o ureche ca imi tremura ceva foarte tare.de obicei cand intorc capul in partea stanga aud un fel de vuiet regulat care persista iar daca schimb pozitia nu il mai aud.acest lucru nu se intampla mereu.momentan fac tratament cu betaserc si bilobil120.am facut un RMN cerebral care a iesit bine.am 1.60, 50 kg tensiunea 12 cu 8 de obicei.mentionez ca sunt fumatoare, consum cafea doar dimineata.ce ar putea fi?multumesc
0
19-01-2012, ora 22:26
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Vai, biata de tine cum ai ajuns sa fii tratata de unii dintre colegii nostri!Ce inseamna asta sa iei de la varsta ta betasec, bilobil, , ca cineva de 70-80 de ani.
Ameteile la varsta pot fi date si de o anemie, hipocalcemie, tulburari de vedere, , TULBURARI ALE CICLULUI MENSTRUAL, obstructie nazala printr-o rinita alergica, deviatie sept nazal, sinuzita sau de statul prea mult timp la televizor, dar mai ales la TV, DE STRES.Ma asociez si sustin intrutotul parerea de mai sus a lui pink... Imi pare rau ca medicii de familie, fara prea multa experienta(au numai 6 ani de facultate din care iesind-asa eram si eu)-nu prea stii cu ce se manaca medicina), nu se gandesc ca in primul rand echilibru, ametelile pot fi date de afectiuni ale organului echilibrului situat in urechea interna, asa cum invatam inca din liceu.In general ei cred ca de vina e spondiloza cu tulburari in cap si respectiv in ureche si trimit pe toti cei cu ameteli, fara rost l la neurolog.
deci, sfatul meu ar fi (daca nu ai fcut pana acum)un simplu tratament de dezobstruare nazala, antiinflamatorii, antialergice, pentru a dezfunda comunicarea nas -ureche=Trompa lui Eustachio, CARE PARE A FI INFUNDATA, SI DE AICI, PRIN LIPSA DE AERISIRE A URECHII MEDII, cu repercusiuni si asupra urechii interne, respectiv a org.echilibrului=apar aceste manifestari pe care le aiNasul infundat imiedeca si aerisirea -oxigenarea creierului, iti da o stare de proasta dispozitie si orice infectie este insotita de stare de curbatura=dureri musculare, ameteli, tulburari de somn si in viata de zi cu zi.EUpersonal, iti recomand urmatorul tratament=Vibrocil sau Biorinil spray-cate 1 pufx3/zi si sufli nasul dupa 15 min, pana se termina+1tb ketonal forteX2/zi, dupa mese, Aerius 1 tb/zi, ambele 10 zile, fara BETASERC SAU BILOBIL(AI FACUT OARE SI O AUDIOGRAMA CARE SA ARATE CEVA MODIFICARI?)CE-TI MAI RECOMAND-ALIMENTATIE USOARA, FARA CONDIMENTE, GRASIMI, PRAJELI, ALCOOL, TIGARI, bauturi cu gaz.feliute de lamaie cu miereX3/zi, dupa mese si 30 min nu bei, nu manaci, plimbari in aer liber, dormit intr-o camera linistita, aerisita bine inainte de culcare.Sanatate si fii optimista!Nu e nimic grav dar trebuie sa tii legatura cu un medic ORL din ambulator, fiindca, eu mi-am permis sa-ti dau niste sfaturi generale, dar medicina si tratamentele NU SE FAC PRIN CORESPONDENTA!
0
19-01-2012, ora 22:46
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
AM UITAT SA-TI SPUN CA UN EXAMEN ENDOSCOPIC rinosinuzal ar lamuri multe din cele spuse de mine mai sus.Sanatate!
0
20-01-2012, ora 08:09
alunika
Nu este medic/terapeut
alunika
doctorul la care am fost internata mi-a spus ca de vina e irigarea superficiala a urechii interne, am facut o audiograma :urechea dreapta contine putin lichid.la urechea dreapta primul punct incepea din dreptul lui 20 iar la stanga din dreptul lui 10 multumesc.deja astazi ma simt mai rau m-i s-a infundat nasul...nu pot sa imi misc capul pentru ca ametesc.nici nu mai spun de stat in picioare.deci e bun tratamentul recomandat ?complicatii?ca sunt plina de pastile.multumesc
0
20-01-2012, ora 08:29
alunika
Nu este medic/terapeut
alunika
am uitat sa mentionez ca mama poarta aparat auditiv iar bunica in urma unui atac cerebral nu mai aude.are vreo influenta?recunosc ca sunt si stresata.mii de multumiri.
0
20-01-2012, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca vertijul este rotator ( se invart obiectele in jurul tau) trebuie sa gasesti un medic ORL.. care stie sa faca manevra Epley.. de repozitionarea a otolitilor.
0
20-01-2012, ora 12:36
catalina_negoita
Nu este medic/terapeut
catalina_negoita
buna ziua!
Am si eu o problema de cativ ani cu vertijul.
de cativa ani am episoade de vertij care apar brusc si dureaza ori cateva momente, ori cateva ore, sau cel mai mult 3 zile.
am observat ca daca ma pun in pat si adorm, cand ma trezesc vertijul dispare dar ma simt extrem de slabita...
pana acum 1 an de zile am zis ca poate o fi lipsa calciu, magneziu, anemie dar am decis sa merg la neurologie pt a depista cauza. dna neurolog mi-a recomandat sa merg la orl sa mi se efectueze un consult cu probe vestibulare.
Am fost la dl dr Pascu de la spitalul panduri si in urma consultului, rezultatul a fost ca sunt perfect sanatoasa din punct de vedere al urechii interne,
am obsevat ca acest vertij apare si cand trec de la o temperatura foarte scazuta la una farte ridicata.
radiografie la cap-gat am facut, si mi s-a spus ca nu am spondiloza.
va rog sa imi sugerati unde ar trebui sa mai merg pentru investigatii deoarece sunt foarte alarmata ca niciun dr nu imi gaseste cauza dar mie tot imi apar aceste episoade vertiginoase.
mentionez ca am urmat tratament cu betaserc 5 luni, dar la 4 luni dupa intrerupere am avut alt episod de vertij.
astept cu nerabdare raspunsul dvs sau sugetii.
0
20-01-2012, ora 13:17
scida
Nu este medic/terapeut
scida
Pentru catalina negoita:incearca la dr.Onaca de la policlinica Biomedica din Bucuresti, nu vei regreta, eu am 1 an de cand m-a tratat dansul si nu mai am probleme.Multa sanatate.
0
20-01-2012, ora 13:41
alunika
Nu este medic/terapeut
alunika
nu se invart obiectele din jurul meu.eu am impresia ca ma misc si ca o sa cad
0
20-01-2012, ora 15:07
SIMONA CRISTINA
Nu este medic/terapeut
SIMONA CRISTINA
In urma cu aproape 3 luni tatal meu a decedat iar la scurt timp am inceput sa am niste ameteli sau vertijuri nici eu nu stiu ce sunt.Am fost la medicul de familie care mi-a gasit o tensiune de 16 cu 10.M-a trimis la cardiolog care a spus ca din punct de veder cardiologic sunt ok;mi-a facut EKG, ECO si mi-a masurat si tensiunea timp de 24 de ore si nu a iesit nimic anormal;am fost apoi la urolog, mentionez ca am un singur rinichi extirpat la 4ani si jumatate si avnd un singur rinichi se banuia ca aceea ar fi cauza cresterii tensiunii..uree, creatinina adica functiile rinichiului sunt normale, el ca si aspect este marit compensator in limite normale.bun pana aici nu s-a descoperit care ar fi cauza...am primit indicatii sa merg la un endocrinolog ca s-ar putea sa fie de vina glandele renale...urmeaza sa merg
dar nu numai asta e problema, a inceput sa ma doara nu foarte tare cei drept urechea stanga si sa simt intepaturi din cand in cand in ea si senzatia ca am ceva inauntru ei...am ajuns la ORL, UNDE D-NA DOCTOR MI-A FACUT AUDIOGRAMA CARE DIN CATE SPUNE DANSA ar fi mici modificari adica aud putin mai slab cu ea iar la timpan ar fi o modificare sau ceva urme din trecut de la otita?
Dansa mi-a indicat sa fac un CT ca sa ne lamurim cam ce ar putea fi...mai ales ca tatal meu a decedat in urma unei tumori cerebrale la care nu s-a mai putut face nimic...nici operatie nici chimio...NIMIC..IAR IN TREI LUNI S-A STINS.VA DATI SEAMA CA TRAIESC CU SPAIMA SA NU AM ASA CEVA SI EU.SAPTAMANA VIITOARE SUNT PROGRAMATA LA CT, SPER SA NU FIE NIMIC GRAV.DOAMNE AJUTA
0
20-01-2012, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte mare posibilitae ca sa nu aveti nimc organic.. si acel vertij a survenit in urma stresului care duce la vazoconstrictie. si dereglari de circulatie cerebrala cu proasta oxigenare a structurilor intracraniene
Daca reusiti menta sa acceptai situatia si sa va impacati cu faptul ca tot ce se intampla pe acest pamant nu poate fi influetat de dorintele noastre
daca reusiti sa va linistiti.. sa dormiti bine, sa va hidratai bine
circulatia se va restabili si starile de ameteala o sa treaca
Luati Ginseng 1 fiola dimineata
Mg + vit B 6 1 lala pranz
valeriana 1tab seara
stugeron 3 pe zi
ceaiuri de papadie si paducel 3 cani pe zi
0
22-01-2012, ora 19:52
Monick
Nu este medic/terapeut
Monick
Buna seara
am si eu probleme asemanatoare. Va mentionez ca m-am operat in urma cu 40 de zile de hernie de disc cervicala c6-c7.Dupa exact 10 zile de la operatie de stat efectiv doar in pat au aparut aceste ameteli cumplite.
Atunci erau rotative stand in pat doar la simpla rotire de pe partea dreapta pe stanga.Ulterior au aparut si cand ma ridicam sau ma asezam in pat. Acele ameteli erau asa circulare. Dupa aproximativ o luna de la operatie, am avut o tentaiva de a ma ridica direct in sezut si atunci ametelile au fost verticale de jos in sus. Imaginea mea parca era o mira te tv care se derula de jos in sus. Deci daca ma misc de pe o parte pe alta, ameteala este rotativa, iar daca ma ridic in sezut ameteala este pe verticala.Sper sa nu radeti de mine, dar asta e realitatea. Si am mai observat ca sunt momente cand fie imi pocnesc urechile fie am o durere usoara in interior. Am fost la ORL si mi s-a prescris Milgama, si tinctura de coacaz negru si Ginkobiloba. Mentionez ca si Betaserc dar acesta nu l-am suportat si l-am intrerupt dupa primele 2 administrari. Ce parere aveti?
Astept si va multumesc anticipat.
Cu stima
Monica
0
22-01-2012, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie investigat sistemul vestibular
acest lucru se poate face numai in centre specializate pe vertij
bucuresti, iasi
0
23-01-2012, ora 13:53
SIMONA CRISTINA
Nu este medic/terapeut
SIMONA CRISTINA
Am uitat sa precizez ca ma doare dupa ceafa si cand imi rasuces gatul imi trosnesc articulatiile de acolo, adevarul este ca stau cam 8 ore pe zi in fata calculatorului si priveam la monitor intr-o pozitie usor rasucita.dar durerea aceasta a inceput odata cu vertijul.Tensiunea a fost ultima data de 14 cu 9...tot maricica.Va multumesc pentru raspunsul dat, am sa revin dupa ce am rezultatul de la CT.
0
25-01-2012, ora 09:52
SIMONA CRISTINA
Nu este medic/terapeut
SIMONA CRISTINA
Buna ziua, revin cu vesti bune;am facut CT-ul si nu s-a gasit nimic...totul are aspect normal.Acum crede-ti ca ar trebui sa ajung si la un medic reumatolog pentru durerea aceea dupa ceafa si ametelile care sunt?sau poate fi de la tensiune?Astept o indrumare de la d-voastra.Oricum reziltatul de la CT m-a facut sa ma simt ca si cand m-as fi nascut din nou.Doamne ajuta.
0
25-01-2012, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eu am recomandat deja un tratament
ce ati facut din el?
0
25-01-2012, ora 11:59
Monick
Nu este medic/terapeut
Monick
Va multumesc pentru raspuns, dar va rog daca se poate sa detailati despre ce investigatii e vorba, sa vad daca exista totusi in Constanta vreun centru unde as putea sa le fac..Si inca ceva ce am uitat sa mentionez: am observat ca daca stau intinsa pe o perna mai inalta nu ametesc nici cand ma asez pe ea si nici cand ma ridic, si deasemenea daca perna este fff joasa, cand ma asez apare dupa cateva secunde aceasta ameteala, care dureaza cam 10 secunde.
O zi buna
0
26-01-2012, ora 13:32
catalina_negoita
Nu este medic/terapeut
catalina_negoita
Multumesc "scida", am sa merg si la dr Onaca...
Dar doream ca dl doctor fvaleriu sa imi mai sugereze anumite cauza care ar putea sa provoace vertijul...
Daca la orl am fost si dl dr Pascu mi-a spsu ca nu am nicio afectiune dpdv vestibular, rezultat constata in urma probei cu infrarosu...
Acum cateva zile am facut si analize la sange si au iesit perfect...
Nu am nicio afectiune renala, tiroidiana, decat tensiune, de regula 14.8...
as vrea cateva sugestii pt a stii pe unde sa mai merg pt consulturi...
0
26-01-2012, ora 13:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.catalina
trebuie facut un examen Fund de ochi ( acolo se vede starea vaselor sangvine cerebrale)
daca apare ceva suspect se poate face o Angiografie a vaselor cerebrale
conteaza si originea acelei tensiuni 140... ( kg inplus, ateroscleroza, .s.a probleme de circulatie )
0
31-01-2012, ora 11:22
achimitom04
Nu este medic/terapeut
achimitom04
Buna ziua !

Am si eu nevoie de un sfat. In urma cu 5 zile, intr-o seara cand m-am ridicat din pat am inceput sa am ametelei, senzatie de voma, mancasem in urma cu cateva ore o pizza. Am dat afara, m-am culcat si am adormit.
In ziua urmatoare starile de voma s-au ameliorat, am mancat bake rolls si biscuiti cu ceai, dar a continuat starea de vertij, parca sunt usor ametit si in momentul cand ma asez in pat culcat sau ma ridic am o scurta perioada de ameteala mai intensa, parca si putin se amplifica greata din stomac.
A treia zi s-a manifestat printr-o diaree, dupa 3-4 scaune am luat niste lopedium ieri si de atunci inca nu am mai avut scaun.
Am fost la medicul de familie ieri si a presupus ca si mine o toxinfectie alimentara si mi-a dat metroclopramid, betaserc 24 mg / 2 pe zi si niste enzime digestive.(Mai luasem eu niste rowacol, am si ceva fiobilin acasa, nu stiu daca sa le iau sau nu.)
Mentionez ca am mai avut probleme cu fiara, de obicei mi-era rau, vomitam, ultima data de la niste ciuperci anul trecut cand nu ma mai opream din vomitat si am ajuns la urgenta unde mi s-a spus ca am ceva nisip si mal la fiere.
Dar niciodata nu am avut starea asta de mahmureala ca si dupa o betie...
Mentionez ca nu se invart lucrurile cu mine, doar se amplifica starea de ameteala. Si am o stare de usoara somnolenta.


Va rog sa-mi spuneti daca poate fi toxinfectie alimentara ce am patit si daca starea asta de greata si ameteala poate fi de la fiara sau bila si cum sa procedez in continuare pentru a reveni la normal.

Va multumesc.
0
31-01-2012, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este de origine alimentara si este o dezhidratare a organismului cu un disbalans ionic in celule.
trebuie sa consumi fortat 3 litri de ceai de maces, troscot, urzica., menta.., tei.s.a
0
31-01-2012, ora 12:17
achimitom04
Nu este medic/terapeut
achimitom04
Va multumesc de raspuns domnule doctor !

Referitor la pastile, ar ajuta sa iau 2-3 zile fiobilin si rowacol sau nu are rost?
Adaugă un comentariu / răspuns
328 comentarii 1 2 345 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.