epilepsie mioclinica juvenila

17-01-2016
alecs 34
Nu este medic/terapeut
alecs 34
Nu mai am crize de 10 ani viata e buna si frumoasa am scazut din doza, am ajuns la jum de pastila depakine 300 dim si jum seara plus rivotril 0.5 dim. Am o problema acu 1 sap an avut unele crize care sau manifestat prin tresarirea corpului sau membrelor 1 sec, toata chestia a durat cateva ore dupa ce mam trezit nu mai aveam nimic. Am facut o encefalograma in spania ca aici sunt si mia zis ca e ok plus vizita neurologica si mia zis ok ca nu ar fi crize epileptice. Va rog da imi spuneti ce ar fi acest episod, si inca ceva tresar noaptea inainte de somn sau la pranz sau cand ma culc, , ce estev???... iar a 3 prob o am cu rivotrilu nu pot scapa de el in sensul ca daca nu il iau intru in sevraj... si am tot felu de stari...ce pot face...multumesc
9 comentarii
0
17-01-2016, ora 17:31
alecs 34
Nu este medic/terapeut
alecs 34
In timpul zilei cand stau acasa si nu fac nimic am parca un nod in gat si zvacniri de muschi la picioare, maini cam in tot corpul cam o secunda.nu am insomnii, dorm bine...ce poate sa fie. Doar cand fac ceva sau muncesc aceste simtome nu le mai am.astept rasp de la dvs...multumesc
0
17-01-2016, ora 19:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Tresaririle la mana si picior se produc cu miscarea brusca a acestora si revenirea lor la pozitia initiala in mod automat ?

2. Ai o tresarire pe zi sau mai multe pe zi ?

3. Fa te rog un Test Anxietate pe net, raspunzand foarte corect la intrebari si scrie aici ce ti-a iesit.

4. De cat timp iei Rivotril 0, 5 mg pe zi ?
0
17-01-2016, ora 19:36
alecs 34
Nu este medic/terapeut
alecs 34
Tresarirea are loc doar la muschi fara a tresarii practic mana sau piciorul, se zbat muschii cu toate ca sunt odihnit. Aceasta tresarire sau svacnire sau zbatere are loc sa zic la interval de 4 sau 5 min cand stau sau nu fac nimic. Rivotril 2 mg iau de 10 ani apoi treptat mia scazut din doza pana am ajuns la un sfert pe zi si anume 0.5 dimineata.prob e cand am vrut sa o scot de tot nu pot zici ca sunt un drogat in sevraj.ce e de facut. Rivotril de 0.5 iau sa zic de 4 ani ca nu pot scadea ultimu sfert
0
17-01-2016, ora 20:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ok. Tresaririle pot fi de la o mica lipsa de calciu dar ca sa verificati ar trebui sa va faceti analizele de calciu in sange.

Ar mai trebui lamurita si problema nodului in gat, a tresaririlor in somn si a motivului pentru care v-a fost prescris Rivotril acum 10 ani.
Presupun ca aveti o anxietate usoara. Faceti Test anxietate pe net si scrieti aici raspunsul.
0
18-01-2016, ora 10:02
alecs 34
Nu este medic/terapeut
alecs 34
Cateodata am acest nod in gat, rivotril mia fost prescris de 10 iar doc a zis sal scot dar nu reusesc. Aceste stari le am cateodata nu mereu si anume svacniri de muschi, nod in gat, transipiratii reci, tremurat de maini dar asta cica si de la medicamente apoi miam facut analize au iesit bn cu calciu stau bn cu toate stau bn.si rivotril il iau ptr epilepsie. Pana acum eu nu am avut aceste prob.si inca ceva unde si cum pot face test de anxietate ca am intrat pe net si nimic cum pot face gratis un test ???
0
18-01-2016, ora 10:02
alecs 34
Nu este medic/terapeut
alecs 34
Cateodata am acest nod in gat, rivotril mia fost prescris de 10 iar doc a zis sal scot dar nu reusesc. Aceste stari le am cateodata nu mereu si anume svacniri de muschi, nod in gat, transipiratii reci, tremurat de maini dar asta cica si de la medicamente apoi miam facut analize au iesit bn cu calciu stau bn cu toate stau bn.si rivotril il iau ptr epilepsie. Pana acum eu nu am avut aceste prob.si inca ceva unde si cum pot face test de anxietate ca am intrat pe net si nimic cum pot face gratis un test ???
0
18-01-2016, ora 12:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
-*

Tremuratul mainilor si svacnirea muschilor pot intra la tulburari extrapiramidale, efect secundar al Depakinului. Daca va tremura rau si nu puteti suporta, puteti ruga dr sa va prescrie Romparkine.

Daca Rivotrilul v-a fost dat pt epilepsie, v-a recomandat dr sa il reduceti pina la zero ?

Nodul in gat si transpiratiile sunt elemente de anxietate dar ar trebui sa faceti si un control endocrinologic, poate fi ceva si la tiroida. Trebuie exclus in primul rand aspectul fizic.

Ia vedeti ce va iese la test.

(*modificat de admin)
0
27-09-2017, ora 18:16
alecs 34
Nu este medic/terapeut
alecs 34
Buna ziua. As avea o intrebare la dvs. Am fost diagnosticat cu epilepsie mioclinica juvenila la varsta de 20 ani acum am 36 ani. Am avut acelasi tratament si anume depakine si rivotril pana in ziua de azi. Cu tratamentul am ajuns la o jumatate de depakine de 300 dimineata plus o jumatate de depakine de 300 seara plus un sfert de rivotril de 2 mg tot dimineata. Acest rivotril nu reusesc sal elimin ptr ca nu pot. Imi da stari ciudate. Doctorl rogozea din buc mia zis sal elimin dar nu reusesc. Vreau sa precizez ca de 14 ani nam avut nici o criza. Am un stil de viata sanatos am copil am munca. Totu bine. Am facut analize si sange si eeg si encefalograma. Totu bn si capu si sange si inima. Prima intrebare cum pot scapa de rivotril. ?. A 2 intrebare. Cu cat scadeam din doza de depakine aveam ciudate stari. Nod in gat transpiratii. Dar cateodata. E normal ?. Acum de ex e totu ok dar tresar noaptea si sunt mari trasaririle ptr ca ma trezesc si sunt constient. De ex . Am atipit azi la pranz si am tresarit cu picoarele in sus. Si mam trezit. Alta dati mana...etc. E normal ?.. ce pot face. In timpul zilei nam aceste tresariri. E de la doza med ca am scazut ?. . Am facut analize si e ok. Ast o explicatie. Multumesc anticipat
0
27-09-2017, ora 19:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi un fel de sevraj de la medicamente care in timp sa treaca. Vorbeste cu medicul tau cu reductiile. El iti stie cazul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.