epilepsie

09-01-2012
gigi 2012
Nu este medic/terapeut
gigi 2012
Sunt un om normal din toate punctele de vedere, pot sa muncesc pana la epuizare, sa ma enervez, sa dorm noaptea, chiar si fara vise daca i-au o pastila de carbamazepina, inainte de culcare, fara sa se manifeste boala in vreun fel. Iar daca nu i-au onoapte o singura pastila de carbamazepina nu pot durmi, raman in faza de vise toata noaptea, , iar a doua zi nu am chef sa fac nimic, iar atunci cand sunt obosit si stresat, ingandurat si tatal meu in momentul acela ma intreba ceva si nu ai raspund creierul intra in panica orice vorba ointerpreteaza ca pe o amenintaresi daca in momentul ala nu plec de langa el sa nu-l aud atunci incepe sa se repete in urechi intrebarea lui si in momentul ala ma cuprinde frica apare zgomot in urechi de motor de frigider, imi vine rau la stomac mi se inmoaie picioarele si in timp ce ma las jos mi se inchid ochii, si inainte de ami pierde cunostiinta vad culoarea rosiesi dupa ce ma trezesc sant molesit nu-mi dau seama imediat unde sunt si cand ancep sa-mi dau seama dupa cateva secunde incerc sa ma ridic cu foarte mare greutate, si ma deplasez cu mare greutate de parca suntbeat crita toti muschi sunt molesiti ca de la gripa, in timp ce ma duc asa in casa imi aduc minte ce sa intamplat, senzatile pe care le-am avut inainte de ami pierde cunostiinta daca nu i-au o pastila de carbamazepina risc s-o repet iar. Pielea capului dupa ce ma trezesc din inconstienta mi-e amortita si amorteala dispare treptat deabia dupa o saptamana sau mai mult.Dupa episodul asta daca nu mai intrerup tratamentul, numai cu o pastila de carbamazepina luata numai noaptea inainte de culcare, sunt unom normal fara sa se mai manifeste boala.SI acum dupa ce v-am povestit ce am patit, vreau sa-mi spuneti de ce boala sufar?
2 comentarii
0
09-01-2012, ora 22:47
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Carbamazepina este indicata in tratamentul epilepsiei, deci trebuie luat conform indicatiilor medicului.Adresati-va medicului dvs.curant si veti obtine toate datele care va intereseaza.
0
18-05-2012, ora 12:39
AntoanetaNeacsu
Nu este medic/terapeut
AntoanetaNeacsu
ce trebuie sa fac?mi s au inmuiat picioarele si am cazut ca un sac de cartofi azi de dimineata cand m am ttrezit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •