epilepsia si sarcina

08-05-2008
am3lia
Nu este medic/terapeut
am3lia
Buna ziua! Ma numesc Amelia, am 23 de ani si sunt epileptica sau cel putin asa spune doctorul meu neurolog. Spun "sau cel putin asa spune doctorul meu neurolog" pt ca eu o criza de epilepsie nu am facut niciodata, dar totusi urmez un tratament cu Convulex 300. E posibil ca EEG-urile (doua) sa fi fost gresite? Spun ca dupa parerea mea nu sunt epileptica pt ca o periada de 2-3 luni eu am intrerupt tratamentul si in acea perioada eu nu am avut nici o criza. Am reinceput tratamentul pt ca ma tot bateau la cap ai mei cu asta, dar cred ca nu as fi avut nici o problema daca nu le mai luam deloc. Si inca ceva, in mod normal un epileptic care nu ia tratamentul 2-3 luni e imposibil sa nu faca nici-o criza asa cum sa intampat la mine, nu-i asa? Stiu ca cel mai bine mai cer si parerea altui medic neurolog, dar vreau sa mai aud si alte pareri.
1 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
Cum ai ajuns sa faci EEG daca nu ai facut niciodata crize epileptice?
Diagnosticul de epilepsie este clinico-EEG (criza ep. + modificari patologice pe EEG). Daca ai intradevar epilepsie atunci trebuie sa urmezi tratament adecvat cel putin 2 ani. Daca in aceasta perioada nu ai facut crize atunci se reduce treptat doza de antiepileptic pana la abandonul total al medicatiei dar numai daca nu faci crize epileptice. Vrei sa ramai insarcinata? Daca da atunci trebuie sa stii ca numai anumite medicamente antiepileptice sunt permise in sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.