epilepsia in timpul sarcinii

48 comentarii 1 2
0
15-06-2010, ora 18:43
ralukris
Nu este medic/terapeut
ralukris
Buna ziua. Am aflat saptamana trecuta ca sunt insarcinata in 4 sapt jumatate. Iau lamotrigina (Plexxo 50). Mi s-a recomandat acest tratament in 2003, fiind susceptibila de epilepsie. Mi s-a descoperit insa, o tumoare pe creier, operata in ian si mai 2005, la Bagdasar, Bucuresti. Astricitom difuz infiltrativ. Am facut controale la 6 luni, timp de 4 ani. Ultima criza a fost in mai 2006. Am luat pana in septembrie 2008 si Orfiril, pe care mi l-a scos treptat. Am ramas doar cu lamotrigina. Cam de un an mi-a scazut treptat doza de la 2 pe zi de 100 mg, la 2 de 50 mg. De cateva luni am inceput sa scot cate un sfert din pastila de seara, apoi dupa inca o luna si din cea de dimineata. Am ajuns sa iau jumatate dimineata (25 mg) si 3/4 seara (37, 5 mg). Am vb cu neurologul care ma supravegheaza si mi-a spus ca pot sa scad doza la doua saptamani. Am calculat eu ca daca o scad la 12 zile, mai iau medicamente pana pe 10 august. Am fost la doi medici ginecologi: unul din ei a sunat un alt coleg, neurolog, care a spus ca daca luam in continuare, ar fi fost bine sa schimb pe carbamazepina. Dar, avand in vedere ca deja mi-l scoate, o sa lasam asa. Celalalt dr., mai circumspect, mi-a prezentat situatia, spunandu-mi ca acest medicament in timpul sarcinii are factor de risc de clasa C. Am facut echo in ambele parti. Rezultatul a fost satisfacator de fiecare data. Primul ginecolog la care am fost (o doamna doctor) mi-a spus ca sarcina e fixata intr-o parte. Poate si datorita sarcinii anterioare care a marit uterul (am uitat sa mentionez, pentru cei care nu au citit postarile mele anterioare, ca in decembrie 2001 am nascut un baietel de 4, 600 kg). Al doilea doctor mi s-a parut placut surprins cand mi-a facut echo. Pe fisa mi-a scris: "Sac gestational intrauterin cu vezicula vitelina vizibila, buton embrionar vizibil. CRL= 1, 3 mm= 4 saptamani si 5 zile. Col lung inchis". Aceasta investigatie a avut loc pe data de 08.06.2010. As vrea sa stiu daca mai sunt mamici care pe parcursul sarcinii, cu precadere in primul trimestru, au luat lamotrigina. Am mai citit si pe forumuri straine despre acest lucru. Am vb o perioada cu o mamica, ce luase lamotrigina- ea avand epilepsie. Nu mai stiu exact ce doza. Nascuse copilul perfect sanatos. Nu am mai tinut legatura, deci nu stiu cum a evoluat starea copilului. Mi-e si foarte teama, dupa ce citesc peste tot ce complicatii poate da acest medicament. Imi cer scuze pentru mesajul kilometric, dar sunt ingrijorata rau. Si chiar il doresc pe bebe. Va multumesc.
0
15-06-2010, ora 18:50
kinder82
Nu este medic/terapeut
kinder82
Buna. Si eu am epilepsie si am nascut 2 copii. In perioada sarcinii am luat lamotrigina (lamictal) 150mg /zi, bineinteles la recomandarea medicului ( profesor dr universitar). Am un baietel de 4 ani si o fetita de 2 luni.
0
16-06-2010, ora 12:24
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
buna ziua.mi-am facut si rmn-ul si analize date de medicul ginecolog si neurolog pt o viitoare sarcina.amandoua mi-au iesit bune.eu sunt in intalia, aici mi-am facut toate analizele si controalele.Dr ginecolog mia dat sa iau acid folic 3luni inainte de sarcina si 3 luni dupa ce ramin insarcinata.oare nu este mult acid folic?vreau sa ma lamuriti si pe mine.intai trebuie sa iau 3luni de acid folic si dupa sa ramin gravida?ca dr atat mia zis 3luni inainte si trei dupa.si fac in continuare tratament cu carbamazepina 200mg-3PASTILE PE ZI(600mg/zi).SI RIVOTRIL2MG-1, 5mg pe zi.dr neurolog mia scazut decit o pastila de carbamazepina.oare voi putea avea o sarcina normala fara probleme?eu nu am mai facut nici o criza de 10ani si ma simt bine.am uitat sa va zic ca fac scaderea aceasta de carbamazepina de5luni si ma simt bine.dr neurolog cchiar mia zis sa incep sa ramin gravida dupa 2luni de scadere de carbamazepina.dar am vrut sa fac si rmn-ul ptr siguranta.oare e tarziu sa fac un bebe la 30ani?astept un raspuns.multumesc.
0
17-06-2010, ora 21:37
ralukris
Nu este medic/terapeut
ralukris
Multumesc, Kinder82. Parca am prins mai mult curaj acum, mai ales ca mai iau lamotrigina pana pe 10 august, scazand doza treptat. Incerc sa ma incurajez si singura. Totusi, am cuprins primul trimestru luand tratament.
iruta, de ce sa fie tarziu sa faci bebe la 30 ani?????? In clasa baietelului meu mamicile au si 40 ani (el fiind clasa a III-a). Mama mea, de ex, m-a avut la 34 ani. Si multe alte exemple. Eu sunt cam cea mai tanara mamica din cercul meu de prietene. Oricum in ziua de azi majoritatea parintilor isi vad de cariera inainte de conceperea unui copil, sau mai stau singuri, o perioada, dupa casatorie. Vei fi "in grafic". Succes tuturor si multa sanatate.
0
22-11-2010, ora 12:36
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
Buna ziua.eu fac tratament cu carbamazepina si rivotril.pina in februarie anul acesta luam carbamazepina de 200mg cita 4pastile pe zi.in luna februarie am fost la un dr neurolog si am vb cu el despre o viitoare sarcina, dupa care mi-a zis sa scad o pastila de carbamazepina.am scazut timp de 6luni jumate cite o pastila pe zi(3pastile zi de 200mg).dupa aceasta perioada am luat decizia de a consulta si un alt medic neurolog.al doilea dr mia zis sa mai scad din tratament in doua reprize a cite 20 zile cite 50mg din carbamazepina, am 4luni de cind scad din carbamazepina si ma simt bine, Acum fac tratament cu carbamazepina de 200mg cite 300mg pe zi si rivotril de 2mg cite 3mg pe zi...deci eu am scazut din februarie pina in prezent 500mg din carbamazepina..., eu am facut in aceasta perioada si rmn, eeg si analize la singe.toate mi-au iesit bine.vreau sa stiu daca cunoasteti pe cineva care face acelasi tratament ca mine si a putut sa aiba o sarcina normala fara probleme si un bebe sanatos?vreau sa mai precizez ca eu nu am mai facut de 10ani nici o criza,.astept un raspuns cit mai repede..multumesc mult.
0
22-11-2010, ora 16:41
kinder82
Nu este medic/terapeut
kinder82
dr pana cand te-au sfatuit sa schimbi schema de tratament?cu ce tratament au zis ei ca poti duce pana la capat o sarcina fara probleme?
0
22-11-2010, ora 17:30
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
la dr neurolog mi-a zis sa fac numai cele 2reprize de scadere a cite 20zile fiecare si daca totul e ok merg in continuare cu aceasta doza adica 300mg pe zi.si dr de familie mi-a zis ca totul e ok daca ma simt bine, doar sa iau acid folic de 4mg 3luni inainte de conceptie si 3luni dupa ce raman gravida adica in primele 3luni de sarcina.eu merg la dr in italia nu sunt in romania.mai am programare la neurolog la sfarsitul lunii ianuarie 2011.si dr de familie mia zis ca e bine si aceasta doza la copil ca nu afecteaza prea mult.
0
22-11-2010, ora 17:36
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
copii tai sunt sanatosi?ai avut vreo problema pe perioada sarcinilor?cum ai nascut cezariana sau normal?sa-ti traiasca copiii si sa fii fericita alaturi de iei.si noi ne dorim un copil ffff mult in special daca e fata.dar pina la urma ce o vrea d-zeu sanatos sa fie.
0
22-11-2010, ora 23:33
kinder82
Nu este medic/terapeut
kinder82
2 copii am, sunt foarte bine, momentan sunt raciti amandoi, dar, din prisma bolii mele, sunt perfect normali.
cezariana, obligatoriu
nu vei alapta
am fost la un doctor in tara, la tg mures, profesor doctor universitar
luam rivotril si depakine
m-a trecut pe lamictal
e cel mai sigur in sarcina, nu trecere de bariera placentara, dar toate trec in lapte
daca vrei, mai vb pe mess
0
28-11-2010, ora 22:31
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
buna seara.vreau sa las mesaj pentru kinder82.as dori sa vb pe mess mai mult despre aceasta boala daca esti de acord.
0
03-12-2010, ora 10:28
kinder82
Nu este medic/terapeut
kinder82
ai primt mesajul meu?
0
03-12-2010, ora 12:29
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
buna kinder82.nu am primit nici un msg de la tine.ce adresa de messenger ai?
0
03-12-2010, ora 12:38
kinder82
Nu este medic/terapeut
kinder82
verifica-ti profilul. ar trebui sa-l gasesti acolo. mesajul.
0
03-12-2010, ora 13:00
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
am gasit mesajul tau.o sa-ti trimit invitatie pe messenger.multumesc
0
26-02-2013, ora 09:15
dgaalexandra
Nu este medic/terapeut
dgaalexandra
Buna ziua. As vrea sa stiu daca este cineva care pe parcursul sarcinii a urmat tratament cu carbamazepin Eu am fost astazi la doctor si mi s-a spus ca daca doresc sa raman insarcinata imi va schimba tratamentul actual (levetiracetam - 500 g/3 pe zi) cu carbamazepin 600 g /zi. Din cate am citit este cam periculos pentru copil si cel mai bun ar fi lamictal. Daca este cineva care a fost sau este in situatia mea va rog sa imi spuna cum sa dezvoltat sarcina, pentru ca sunt cam speriata. Multumesc,
0
23-08-2016, ora 00:44
Renata.
Nu este medic/terapeut
Renata.
Am ramas insarcinata in timp ce luam Valproat. In saptamana a 3a de sarcina am aflat, am oprit tratamentul si am inceput sa iau vitamine. Cat de indicat ar fi sa pastrez copilul si care sunt sansele ca fatul sa iasa cu malformatii?
0
30-03-2017, ora 00:59
anamisis22
Nu este medic/terapeut
anamisis22
Buna ! si eu am fost diagnosticata cu aceasta boala la varsta de 12 ani. Convulsiile au fost intodeauna simple usoare, acum am 26 de ani sunt casatorita si ne dorim un copil. Doamna neurolog nu stie ce sa ma sfatuie in legura cu o sarcina ptr ca nu am mai avut cazuri asemanatoare.
Iau levetiracetam 1000 mg, ma simt ff bine nu am convulsi decat deca am vreo suparare, si atunci sunt mici pret de cateva secunde.
Mamiciile care au epilepsie ce ati fost sfatuite inainte de a ramane insarcinate ? Care sunt riscurile reale ? Unii medici spun ca nu il afecteaza tratamentul, alti nu stiu ce sa mi spuna.
0
28-06-2021, ora 19:00
Cosmina950
Nu este medic/terapeut
Cosmina950
Bună și eu am epilepsie si iau tratament cu carbamazepina de 5 ani am luat de pe zi acum 2 ani si acum recent iau 2 pe zi mi-as dori si eu un bebe și as dori sa stiu care sunt riscurile?
Adaugă un comentariu / răspuns
48 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Un tratament experimental pentru epilepsie
  • Apariția tulburărilor psihotice ar putea fi indusă de medicamentele antiepileptice
  •