Crize epileptice si condusul auto

25-01-2007
Vladimir
Nu este medic/terapeut
Vladimir
eu am 19 ani si am inceput sa am crize de epilepsie de la 16 ani crizele nu sunt foarte frecvente la incepu au fost 4 in 2 luni dar pe urma cam 2 pe an si de 8 luni nu am mai avut nici o criza si nici starii ca si cum as intra in criza. intrebarea mea este daca pot sa dau de carnet de conducere in aceste conditii
5 comentarii
0
27-01-2007, ora 00:00
mihaiv
Nu este medic/terapeut
mihaiv
Daca aveti epilepsie nu aveti voie sa conduceti niciodata. Trebuie sa mergeti la un medic neurolog pentru investigatii (CT cerebral, EEG) si care sa va prescrie medicamente anticritice pe care le luati toata viata.
Cu stima.
0
16-03-2007, ora 00:00
dr Emmy
Identitate neconfirmată
dr Emmy
Vladimir, ar trebui sa precizezi ce fel de crize faceai, ce tip de epilepsie ai si ce tratament urmezi.Ma bucur ca nu mai faci crize de 8 luni, este un lucru f bun dar trebuie sa mai ai rabdare.V-a trebui sa treaca o perioada de 3 ani fara nici o creza pt a putea sa spui ca esti bine.Faptul ca in prezent ti se interzice sa conduci un autovehicol, te protejeaza, pt ca o criza la volan este intotdeauna fatala si catastrofala.Eu te sfatuiesc sa amani pt moment obtinerea carnetului si sa te axezi pe recuperarea sanatatii.Succes!
0
05-02-2010, ora 13:25
alinamarin
Nu este medic/terapeut
alinamarin
buna ziua!am si eu o nelamurire, de curand am aflat ca prietenul meu a avut(sau are)epilepsie, el spune ca daca a implinit varsta de 30 ani boala a disparut, este adevarat?are voie sa faca copii, in caz de face o criza eu ce tb sa fac?va rog sa ma ajutati cu un raspuns.va multumesc/
0
22-10-2010, ora 23:41
roxana-alexuta
Nu este medic/terapeut
roxana-alexuta
buna seara...sunt o mamica de 23 de ani..si sunt tare trista...:((va scriu cu lacrimi in ochi comoara mea cea de pret puiul meu are epilepsie..
crizele au inceput sa apara 5 luni de viata...prima care a facut-o a fost rau..se invinetise la fata...dintr-o data in somn si nu stiam ce sa-i fac..e groaznicam chemat salvarea si mia zis ca sa inecat cu laptic..a 2a a facut-o la 6 luni atunci mam dus la spitalul ELIAS cu ea..si o doctora de acolo a consultat-o si mia zis ca are epilepsie..apoi a urmat o intalnire cu un medic conf dr oancea de la spit obreja..ia dat tratament cu timonil sirop si fernobalbital..apoi..au incept sa aiba o perioada nu avea apoi cand te ast mai putin avea crize..off am fost internata cu ea la obreja la neurologie pediatrica..am vazut multee cazuri doamne e groaznic..au trecut..akm puiul meu are 1 an jumate aproape si nu prea mai face doar atunci cand e racita...nu stiu daca mai este cineva in situatia mea...exista persoane care au astfel de boala in familie imi poate da si mie niste sfaturi...acum mi-a recomdat neurologul fetitei sa-i facem un rmn..dar e prea micutta si imi e frica ff rau offf..stau cateodata si ma intreb cu ce oi fi gresit de ma pedepseste DD asa rau..dc nu mia dat mie boala asta..copilasul nu are nici o vina...e un sufletel nevinovat..-* va multumesc mult si sanatate ca e mai buna !!

(*modificat de administrator)
0
23-01-2013, ora 03:25
adryana23
Nu este medic/terapeut
adryana23
buna roxana-lexuta eu sunt in aceia situatie cu tine fetita mea are 15 luni si prima criza a facuto la 13 am fost la medic si mia zis ca nui nimic grav, acum 3 zile a facut din nou si medicul mia zis ca e epilepsie.sunt disperta nu stiu ce sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.