entorsa glezna stanga

30-07-2010
shaq
Nu este medic/terapeut
shaq
Buna ziua. Acesta mi-a fost pus ca diagnostic in urma unei cazaturi de pe o scara de lemn, de la o inaltime de 1, 5-2 m. Am aterizat in pozitia ghemuit, pe talpi, in urma contactului cu solul s-a auzit un "trosc" la glezna stanga. M-am prezentat la spitalul municipal, la asa zisa urgenta, m-a vazut un doctor, m-a palpat, m-a trimis la radiografie. Inapoi la doctor. Mi-a spus ca nu e fractura. Ma studiaza din nou, de data aceasta ma intreaba la fiecare punct daca ma doare. Deja s-a format un edem marisor in partea din stanga a gleznei si unul mai micut in partea din dreapta. Tendonul achille nu e afectat. Ma pune sa trag talpa inspre corp el tinand rezistenta in acest timp. Reusesc totusi dar cu o forta mult diminiuata. Degetele picioarelor le misc fara probleme. Ma pune sa ma ridic si sa stau pe varfuri, resimt durere exact unde e edemul din partea stanga, nu prea pot sta pe varful piciorului stang. Imi pune atela gipsata in forma de cizma. Imi recomanda urmatorul tratament: fragmin, celebrex si gheata.
Acum deja au trecut 2 zile de cand s-a intamplat. Edemul s-a retras, stanga si dreapta gleznei sunt vinetii si degetele piciorului sunt usor umflate. Gheata nu prea o mai suport timp de 10 min. Recomandarea doctorului: 14 zile sa stau cu ghipsul, piciorul ridicat, si fara sa calc deloc in el.
Va rog sa imi comunicati urmatoarele:
- mai trebuie tinuta gheata in aceste conditii?
- vineteala acceea este echimoza? e normala?
- chiar nu pot calca deloc pe picior?
- cat ar trbui sa stau cu el ridicat?
- cat timp dureaza vindecarea?
- trebuie sa iau fragmin pe toata perioada? am cumparat deocamdata 5 injectii.
- mai simt unele junghiuri usoare, , nu mereu, in rest nu doare deloc.
Va multumesc mult.
3 comentarii
0
30-07-2010, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sub aspectul de "entorsa banala" se pot ascunde diagnostice mai grave, cum sunt fracturile de calcaneu, de talus, de navicular etc etc.
In mod normal, entorsa de glezna se trateaza functional si nu prin imobilizare gipsata (rezervata doar entorselor grave, cand gipsul se mentine peste 6 saptamani).
Pentru a va putea raspunde concret este imperios necesar un consult direct, atent si competent.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
0
31-07-2010, ora 11:49
shaq
Nu este medic/terapeut
shaq
Unde, cand va pot gasi si cat costa un consult la dumneaoastra? Va multumesc.
0
31-07-2010, ora 12:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti toate datle mele de contact atunci cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea, aici pe site.
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •