entorsa glezna stanga

30-07-2010
shaq
Nu este medic/terapeut
shaq
Buna ziua. Acesta mi-a fost pus ca diagnostic in urma unei cazaturi de pe o scara de lemn, de la o inaltime de 1, 5-2 m. Am aterizat in pozitia ghemuit, pe talpi, in urma contactului cu solul s-a auzit un "trosc" la glezna stanga. M-am prezentat la spitalul municipal, la asa zisa urgenta, m-a vazut un doctor, m-a palpat, m-a trimis la radiografie. Inapoi la doctor. Mi-a spus ca nu e fractura. Ma studiaza din nou, de data aceasta ma intreaba la fiecare punct daca ma doare. Deja s-a format un edem marisor in partea din stanga a gleznei si unul mai micut in partea din dreapta. Tendonul achille nu e afectat. Ma pune sa trag talpa inspre corp el tinand rezistenta in acest timp. Reusesc totusi dar cu o forta mult diminiuata. Degetele picioarelor le misc fara probleme. Ma pune sa ma ridic si sa stau pe varfuri, resimt durere exact unde e edemul din partea stanga, nu prea pot sta pe varful piciorului stang. Imi pune atela gipsata in forma de cizma. Imi recomanda urmatorul tratament: fragmin, celebrex si gheata.
Acum deja au trecut 2 zile de cand s-a intamplat. Edemul s-a retras, stanga si dreapta gleznei sunt vinetii si degetele piciorului sunt usor umflate. Gheata nu prea o mai suport timp de 10 min. Recomandarea doctorului: 14 zile sa stau cu ghipsul, piciorul ridicat, si fara sa calc deloc in el.
Va rog sa imi comunicati urmatoarele:
- mai trebuie tinuta gheata in aceste conditii?
- vineteala acceea este echimoza? e normala?
- chiar nu pot calca deloc pe picior?
- cat ar trbui sa stau cu el ridicat?
- cat timp dureaza vindecarea?
- trebuie sa iau fragmin pe toata perioada? am cumparat deocamdata 5 injectii.
- mai simt unele junghiuri usoare, , nu mereu, in rest nu doare deloc.
Va multumesc mult.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •