entorsa glezna, picior invinetit

06-03-2013
misha_tase
Nu este medic/terapeut
misha_tase
Buna ziua. Acum 3 zile am facut o entorsa la glezna pe partie. Pe moment m-a durut, dar nu extrem de tare, chiar puteam sa calc si sa merg aproape normal. Dupa 3 ore s-a umflat si s-a invinetit putin. A 2-a zi am plecta la serviciu, dra simteam ca se umfla din ce in ce mai mult, asa ca am plecat la medic. La ore 18 mi-a facut radiografii la spital de ortopedie in Bucuresti si nu am nimic la oase, dar mi-a pus atela pentru ca incepuse sa se invineteasca tare si sa se intinda umflatura. Maine trebuie sa merg din nou la control sa vada daca s-a tras umflatura ca sa imi puna ghips.
Nu mi-a dat nici un fel de medicament antiinflamator. Ar trebui sa iau ceva?
Intrebarea mea este daca e posibil sa scap de ghips, avand in vedere ca imi place sportul si nu as vrea sa raman cu o glezna sensibila. Acum tin piciorul pe scaun cu punga cu gel inghetat, dar nu simt rece deloc pentru ca nu trece prin ghips. Ce imi recomandati va rog?
4 comentarii
0
06-03-2013, ora 11:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- entorsa gleznei se trateaza prin protocolul modern R.I.C.E.: repaus, pozitie ridicata a piciorului, contentie elastica si gheata local.
- gipsul este util numai in entorsele ultra-severe, dar mentinut timp de 6 saptamani, cu excluderea sprijinului podal;
- problema reala a entorselor de glezna este faptul ca "ascund", deseori, diagnostice mult mai severe: fracturi maleolare, ale calcaneului, talusului sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau tendinoase etc. Este motivul pentru care o entorsa ceva mai importanta trebuie revazuta clinic si radiologic cel putin la 1 si 2 saptamani de la producere.
- repausul este fundamental combaterii edemului ("'umflaturii"").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-03-2013, ora 16:37
misha_tase
Nu este medic/terapeut
misha_tase
Buna ziua. Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Va doresc numai bine!
0
12-03-2013, ora 10:55
misha_tase
Nu este medic/terapeut
misha_tase
Buna ziua. Am avut atela la picior 3 zile dupa o entorsa. In urma unui control, pentru ca nu mai prezenta edem, mi-a pus ghips. Au trecut 5 zile si acum ma doare si simt din nou umflata zona. Doctorul mi-a spus ca pot sa ma sprijin putin in picior, dar am folosit carje, si nu am facut mult efort zilele anterioare. Ce trebuie sa fac? In week-end am fost plecata din casa, dar ieri am stat tot timpul in repaus cu membrul ridicat.
Multumesc pentru raspunsuri!
0
12-03-2013, ora 17:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imobilizarea gipsata nu se justifica decat in entorsele grave, cand este mentinuta timp de 6-8 saptamani, cu interdictia sprijinului podal.
In rest, entorsa se gestioneaza prin tratament functional, dupa protocolul RICE: repaus relativ, contentie elastica, crioterapie (gheata local), mentinerea ridicata a piciorului si reluarea progresiva a mersului.
In schimb, o entorsa ceva mai severa presupune consult clinic si/sau radiologic de control cel putin la 7 si la 14 zile, pentru eliminarea unor potentiale diagnostice grave: fracturi maleolare, ale calcaneului, talusului sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau tendinoase etc ( ce ar fi putut cu usurinta "scapa"examinarii initiale, datorita edemului articular masiv si durerii difuze).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •