entorsa glezna, durere persistenta (chiar si dupa 5 luni)

22-11-2010
flori dinu
Nu este medic/terapeut
flori dinu
Buna ziua.

As dori sa stiu de ce dupa o entorsa la glezna cu radiografie in regula si imobilizat in gips pe perioada cat a considerat medicul ortoped, durerea persista si acum dupa aprox.5 luni.Stiu ca ligamentele nu se vad la radiografie, ar trebui facut un RMN ?

Multumesc.
Flori Dinu
5 comentarii
0
22-11-2010, ora 16:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Demersurile logice incep cu un consult clinic atent si competent. Fara un asemenea examen, RMN-ul este total inutil, cat timp nu cauta ce si unde trebuie, cu precizie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-11-2010, ora 11:45
flori dinu
Nu este medic/terapeut
flori dinu
Buna ziua.

Consultul s-a efectuat de catre medicul reumatolog initial la urgente ortopedie si de cateva ori cu doua radiografii la interval de doua luni la o policlinica unde avea program de consultatii acest medic reumatolog.Probabil ca acest consult clinic NU A FOST atent si competent.
Se poate sa fie vorba de o fisura a osului si medicul nu a observat la radiografie ?
Are legatura ASLO marit cu aceasta durere?

Mentionez ca sunt din Ploiesti, este vorba de fata mea care are 25 ani, poate imi recomandati un medic ortoped.

Multumesc.
Flori Dinu
0
24-11-2010, ora 12:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu pot aprecia acuratetea examenului efectuat, insa acesta este de competenta ortopedului cu buna experienta in domeniu.
ASLO nu are semnificatie intrinseca si poate sau nu avea legatura cu durerea de glezna.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-02-2011, ora 22:08
lorand 29
Nu este medic/terapeut
lorand 29
Buna Ziua!In 2008 august am avut un accident rutier si am fost operat la mana dreapta cu fractura luxatie monteggia 2 cot si fractura cominutiva paleta humerala am puse suruburi in paleta humerala si hobanaj olecran drept si osteosinteza cu placa si suruburi ulna dreapta As dori sa va intreb daca suruburile le pot tine in mana sau trebuie scoase
0
20-02-2011, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu, daca nu va deranjeaza, materialul metalic nu se extrage obligatoriu.
Poate doar hobanajul de la nivelul olecranului va fi cel mai rapid inlaturat, ramanand proeminent sub piele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •