entorsa glezna... acum o saptamana la fotbal

07-04-2014
Sylar2k18
Nu este medic/terapeut
Sylar2k18
acum o saptamana am fost la fotbal... si am alunecat si mi sa sucit piciorul drept la glenza..mi sa umflat glezna ma doare si nu pot calca tare ca. ma doare rau...merc mai mult pe calcai si am incercat cu diclofenac... clefan... nu mia trecut, tot umflat si ma doare cand ce trebuie sa fac ?
8 comentarii
0
07-04-2014, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La ora actuala cel mai important este diagnosticul, deoarece sub aparenta unei entorse "banale" se pot ascunde diagnostice gravissime: fracturi maleolare, fractura calcaneului, talusului sau navicularului, leziunea tendoanelor fibulare, tibial anterior, tibial posterior, FHL, tendonului calcaneean, leziuni cartilaginoase etc.
Pana la precizarea diagnosticului este indicat sa va sprijiniti cat mai putin sau chiar deloc pe membrul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-04-2014, ora 06:52
Sylar2k18
Nu este medic/terapeut
Sylar2k18
sa inteleg ca ar trebui sa merg si sa stau pe acel picior catcmai putin...pentru cat timp... din ce am citit pe net am vazut ca si o luna ar trebui asa e ?
0
08-04-2014, ora 12:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nuuuu
Era vorba sa nu calcati pe picior doar pana la elucidarea diagnosticului, adica cateva ore...o zi..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-04-2014, ora 15:06
Sylar2k18
Nu este medic/terapeut
Sylar2k18
in general asa la o chestie de genu asta... nu prea e bine sa fortezi sa mergi sau sa te sprijini pe el ???
0
08-04-2014, ora 15:44
Sylar2k18
Nu este medic/terapeut
Sylar2k18
o programare la dumneavoastra se poate face??? daca da cat mar costa o consultatie.. radiografie...???
0
08-04-2014, ora 18:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu voi fi prezent in tara saptamana asta, deci nu va pot ajuta.
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-04-2015, ora 22:17
georgy2014
Nu este medic/terapeut
georgy2014
Buna seara.In luna noiembrie am avut o entorsa cu hematom si am tinut piciorul in gips 2saptamani cu schimbarea acestuia la o saptamana.Din pacate durerea nu ma lasa si mi se intensifica seara cand nu mai stau in picioare, plus cand calc gresit ma doare la fel cand am avut entorsa.Ce imi recomandati sa fac??Sa consult un ortoped sau sa fac fizioterapie?va multumesc.O seara frumoasa!
0
02-05-2015, ora 12:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu are nici o logica sa faceti fizioterapie cat timp nu stiti ce aveti...
Sub aspectul de entorsa se pot "ascunde" leziuni infinit mai severe: fracturi ale talusului, navicularului sau calcaneului, leziuni cartilaginoase sau tendinoase etc.
Prin urmare, se impune o re-evaluare clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •