entorsa glezna

25-04-2011
goe
Nu este medic/terapeut
goe
buna ziua !
ma numesc Marius am 43 ani pe 27 dec. 2010 intimpul unei partide de volei unul dintre adversari a cazut pe piciorul meu dr, deasupra geznei scotindu-mi laba piciorului din capsula articulara in interior, din reflex daca pot spune asa am apucat imediat laba piciorului si am pus-o la loc.am fost imediat la spital am facut o radiografie diacnosticul medicului radiolog, nu este nimic osos (fractura ).am consultat imediat un medic ortoped care a pus diagnosticul entorsa cu ruptura de ligamente.nu mi-a fost bagat piciorul in gips am folosit o orteza de glezna si n- am calcat in picior 2 saptamini am luat tratamentul prescris antiinflamatoare si calmante dupa 3 saptamini de la accident am facut o infiltratie cu solu- medrol, b6 si xilina dupa 1 sptamana am facut-o pe a doua, in acest timp am facut si fizioterapie: baii galvanice curenti, parafina si masaj 10 sedinte pe care le-am reluat si dupa 2 luni de la eveniment.
vreau sa va itreb este normal sa mai am glezna umflata si acum, dupa aproape 4 luni de la accident ?este umflata si in special oasele, toata gezna este mai mare si mai rigida nu-mi da voie ca cea lalta la miscari, la aceasta "tinere de gezna "am si dureri.
precizez ca 3 luni 1/2 nu am mai facut efort.
va rog sa-mi spuneti daca mai pot face ceva si daca va fi mai ca inainte?
va multumesc !
4 comentarii
0
26-04-2011, ora 00:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din descriere nu se poate preciza despre ce leziune este vorba. daca intradevar ati avut o luxatie talo-crurala, aceasta este un diagnostic foarte sever, rar se intampla fara fractura, sau des nu gasim fracturi pe radiografii clasice. leziunile cartilajului insa fiind relativ frecvente la leziuni majore a articulatiei talo-crurale, acestea nu se vad pe radiografii
injectia cu solumedrol este absolut contraindicata in orice articulatie (eventual in cazul unor boli autoimune care afecteaza articulatiile, insa si in aceste cazuri ca ultima solutie), duce la distrugerea cartilajului, acopera numai simptoamele, fiind un antiinflamator foarte puternic. xilina este un analgesic, rolul vitaminei B6 in acest proces de vindecare nu prea il inteleg, insa probabil eu nu sunt la curent cu tratamentele moderne :)
interesant ar fi de stiut daca ati folosit o medicatie contra trombozei si daca ati facut un program de recuperare cu un kinetoterapeut?
oricum duceti-va la un consult ortopedic (probabil vi se va propune un RMN), dupa un consult amanuntit medicul va putea sa va propuna un tratament adecvat sau alte metode de investigare pentru precizarea diagnosticului corect
0
26-04-2011, ora 13:46
goe
Nu este medic/terapeut
goe
buna ziua !
va multumesc foarte mult pentru raspuns, o sa ma duc se fac un ex. RMN eu am dorit acest lucru si in perioada imediat urmatoare dar medicul ortoped nu a considerat necesar aceasta investigare, dindu-i credit total.
am mai fost la consultatii si mi-a spus ca este normal cum arata chiar daca este umflat, pe mine deranjindu-ma am icercat sa caut alte surse sa-mi rezolv problema.as incerca un alt consult ma puteti ajuta ? eu sunt din provincie dar ma pot deplasa si in Buresti pentu ceva mai "bun".sunt din Severin sau alt oras ?
as dori daca puteti sa-mi recomandati ce investigatii sa fac ?
va multumesc !
0
26-04-2011, ora 14:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
RMN-ul nu ofera foarte multe informatii la nivelul gleznei, cel putin nu la nivelul fiabilitatii Computer-Tomografului.
Sfatul meu este sa excludeti total RMN-ul, cel putin pana la efectuarea unui consult clinic atent si competent, infinit mai important decat RMN-ul sau decat orice alta investigatie.
In general investigatiile imagistice se efectueaza DUPA examenul clinic si niciodata INAINTEA acestuia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
26-04-2011, ora 17:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
dupa cum v-am scris si eu si colegul primul si cel mai important este consultul clinic, si medicul va trebui sa va trimita la investigatii pe care el le considera importante.
de acea v-am scris ca probabil vi se va propune RMN-ul pentru ca este o metoda foarte populara si fara riscuri majore, care poate da o explicatie pentru acuzele Dvs. daca in spatele acuzelor sta o fractura care nu a fost observata in prima faza, CT-ul da mai multe informatii, RMN-ul fiind mai bun pentru partile moi (ligamente, cartilaje etc) insa care dintre metodele enumerate ar fi mai bun pentru cazul Dvs va trebui sa decida medicul care va va consulta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •