entorsa glezna

05-09-2009
balaban
Nu este medic/terapeut
balaban
Acum cam 2 luni am sarit un gard cu piciorul direct pe o piatra si mi-a sucit glezna destul de mult(spre partea dreapta cu piciorul drept). Pe moment ma durut rau, s-a umflat mult, m-am dus acasa mi-am dat cu BEN-GAY cu ghiata, si ma durea rau cand calcam, a 2a zi tot la fel(doar ca se invintetse putin sub glezna unde nu era umflat si nu ma durea deloc), a 3 a zi ma lasase destul de mult si in ziua a ceea am mers o gramada cu el asa intr-o fasa elasctica. L-am mai trat fro 2-3 saptamani ( in fase elastica)cu diclofenac, ghiata, am luat si cartilaj de rechin. Si ma doare si acuma dupa 2 luni , si il simt sensibil rau, mai este si umflat putin. Aveti soluti de vindecare? Multumesc
1 comentarii
0
06-09-2009, ora 23:24
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate Domn
Inteleg ca nu ati apelat la un ajutor medical de urgenta si asta este rau, deoarece un examen ortopedic si o rdiografie puteau arata diagnosticul. In cazul in care ati avut o fractura maleolara si ati neglijat-o, este posibil ca ea sa nu consolideze sau sa consolideze gresit la 2 luni, ambele variante justificand edemul si durerile persistente. Chiar si simple leziuni ligamentare neglijate pot avea acelasi efect, iar glezna nu va mai fi atat de sigura ca pana acum. Este de asemenea posibil sa suferiti de o algoneurodistrofie tip Sudeck in urma traumatismului.
Tratamentul clasic implica antiinflamatoare de uz general si local, antitrombotice si eventual, cura balneofizicala, insa numai dupa ce ati fost la un ortoped care sa va precizeze diagnosticul.
Sindroamele de tip algoneurodistrofic se trateaza cu succes si prin oxigenoterapie hiperbara (HBOT), asa cum se practica la Centrul Pilot din Constanta.
Pe baza unei consultatii clinice si a radiografiei de glezna fata si profil va putem oferi alte eventuale indrumari.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.