entorsa genunchi cu leziune LCI

01-03-2011
atania20
Nu este medic/terapeut
atania20
Buna ziua,
va multumesc pt raspunsul prompt pe care mi l-ati trimis in data de 18.02.2011. In legatura cu aceeasi problema. entorsa genunchi cu LCI, azi din cauza neatentiei mi-a"fugit" din nou genunchiul de la loc. Am inteles ca aceste probleme pot dura pana la 6 saptamani de la momentul traumatismului. Aceste "accidente", ca si cel suferit azi, maresc perioada de recuperare a genunchiului? Va rog sa-mi spuneti si daca este indicata imobilizarea piciorului sau o solicitare cat mai putin cu putinta? Ma deranjeaza aceasta instabilitate a genunchiului si am sentimentul ca recuperarea merge extrem de anevoios. atat de mult dureaza vindecarea ligamentului colateral intern?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
2 comentarii
0
01-03-2011, ora 15:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fiecare incident practic mareste perioada de recuperare.
Eu personal sunt impotriva imobilizarii in cazul leziunii izolate a LCI, din simplul motiv ca genereaza ankiloza articulara si se recupereaza de cel putin 2-3 ori mai lent.
Vindecarea dureaza cel putin 6 saptamani, perioada in care orice activitate sportiva este strict interzisa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2011, ora 22:59
atania20
Nu este medic/terapeut
atania20
Bun seara,
va multumesc din suflet pt raspuns. Nu se pune problema unor activitati sportive, doar de un mers cu ajutorul unui baston ortopedic si folosirea f cu "simt" a piciorului bolnav.
Va multumesc si va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.