entorsa genunchi

28-02-2013
valerina
Nu este medic/terapeut
valerina
Buna ziua !
Domnului doctor dr.MARIUS USCATU
In data de 17/02/2013 am avut in accident la ski, am 43 ani, 73 kg in momentul accidentului am auzit doua pocnituri.Diagnosticul in urgenta a fost ;entorsa genunchi stang fara leziuni osoase cu suspiciune ruptura LCI.Deasemenea aveam instabilitate in genunch imoment in care simteam o durere puternica si astfel port o orteza fixa
Recomanarea medicului :evita efortul fizic, comprese reci, RMN
Toate acestea le-am urmat, aztazi 27/02/2013 am facut un RMN care concluzioneaza:
-Ruptura LIA cu edem leziune gradul III. LIA aparent nemodificat.
-Leziune meniscala externa corn anterior gradul III cu fisuri verticale.
-Leziune meniscala interna corn posterior gradul I cu tendinita la instabilitate
-Edem osos codilian femural extern si de platou tibial postraumatic.
-Leziune cu edem si rupturi la nivelul ligamentului colateral intern gradul 2/3
-Edem cu ingrosare retinaculul medial al rotulei.
-Minima subluxatie anterioara de platou tibial postruptura LIA.
-Colectie fluida lichidiana retro-si suprapatelara.
La examenul clinic din 27/02/2013 nu am simtit durere in locurile indicate de medic, pot sa ma sprijin pe picior chiar si cu toata greutatea fara a simt durere, desemenea il pot extinde maxim fara durere, flexia este aproximativ 110 grade, pot sa merg fara a avea durere pot sa urc scarile iar instabilitatea pe care o aveam la inceput acum dupa numai 10 zile aproape ca nu o mai percep decat la miscari de rasucire a piciorului si atunci foarte putin merg la serviciu stau pe scaun si cu piciorul intins pe un altul.
Ceea ce ma determina sa va scriu sant atatea leziuni cate apar in RMN
Intrebarea mea este:Ce trebuie sa fac de acum in colo?Operatie? Sa astept, pana cand?Sa mai fac un RMN peste 1-2 luni?
Va rog din suflet sa-mi dati un raspuns.
Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul