entorsa

13-06-2008
Tabacaru
Nu este medic/terapeut
Tabacaru
Am suferit o entorsa la genunchiul stang (la un meci de fotbal) si, pentru recuperare, un coleg mi-a recomandat (la recomandarea unui medic ortoped) sa utilizez fie Fasa elastica cu magneti (campul lor magnetic imbunatateste circulatia in jurul tendoanelor si a muschilor afectati, asigura stabilitatea articulatiei) fie Benzi magnetice Dr. Levine (reduc presiunea asupra capului femural, in timp ce campul magnetic creat patrunde adanc in interior pentru alinarea durerii si redobandirea mobilitatii, rezultatele cercetarilor statistice arata ca mai mult de 88% din cei care au folosit benzile Dr.Levine au constatat o ameliorare importanta a durerilor de genunchi, se aplica doar pe genunchi în pozitia corecta si magnetii vor lucra asupra capului femural, in timp ce campul magnetic creat patrunde adanc in interior pentru alinarea durerii si redobandirea mobilitatii. In afara de asigurarea stabilitatii articulatiei afectate (pe care am constatat-o personal, utilizez o fasa elastica cu magneti in perioada de refacere), as vrea sa stiu daca in mod real acesti magneti au efectele specificate mai sus de catre fabricanti. Va multumesc.
1 comentarii
0
19-09-2008, ora 00:00
ralu_aly
Nu este medic/terapeut
ralu_aly
Buna.Pentru entorsa la genunchi ar fi bune cateva sedinte de fizioterapie si kinetoterapie la un centru de recuperare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.