enterocolita la un copil de 1 an si 7 luni

25-07-2009
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
buna seara baietelul meu de 1 an si 7 luni acum 3 zile a inceput sa aiba diaree, varsaturi si febra am fost cu el la medic si a spus ca are enterocolita ia dat unasyn, debridat si hidrasec dar inca mai are diaree si nu prea mananca, ce este de facut?
8 comentarii
0
26-07-2009, ora 19:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nepotzica mea Daria se trateaza constant cu ENTEROL 250. Unasynul contine un antibiotic care distruge flora intestinala si trebuie administrat cu precautie pt ca poate cauza si el diaree.

Enterol 250 este un antidiareic de origine biologica. Saccharomyces boulardii este o drojdie rezistenta la actiunea sucurilor gastric si intestinal, a antibioticelor si a sulfamidelor. Studiile farmacologice experimentale au aratat ca Sacharomices boulardii: inhiba in vitro si in vivo dezvoltarea Candidei albicans; stimuleaza sistemul imunitar in cazul infectiilor experimentale; sintetizeaza vitamine din grupul B: vitamina B1, vitamina B2, acid pantotenic, vitamina B6, acid nicotinic, care pot fi utilizate de organism; produce o crestere semnificativa a dizaharidazelor.

Pt copii 1 plic sau o capsula pe zi. Aceste doze pot fi marite cu avizul medicului, daca nu exista contraindicatii.
Consultati un pediatru pt a va prescrie acest medicament f bun!

Muta sanatate!
0
30-07-2009, ora 12:35
Nagy Alina Petronela
Nu este medic/terapeut
Nagy Alina Petronela
Buna, si eu recomand ENTEROL, am folosit si inca folosesc pt baietelul meu, care a avut o diaree urata timp de 3 saptamani. in urma diareei a stationat timp de 3 luni, nu a mai luat nimic in greutate si deaceea luam enterol in fiecare luna cate 7 zile pe luna pt. refacerea florei intestinale. il puteti folosi cu cea mai mare incredere.
0
30-07-2009, ora 13:40
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
va multumesc acum suntem bine, de la antibiotic nu-i trecea diareea cum am terminat antibioticul si-a revenit si cu burtica.multa sanatate
0
30-07-2009, ora 15:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Offfffffffff, da, este logic, pt ca antibioticul distruge flora intestinala probiotica...
Oricum, in cazul in care se mai repeta diareea, puteti apela cu incredere la Enterol pt ca este EXTRAORDINAR!

Toate cele bune;)

P.S. Alina, multumim pt faptul ca ne-ai impartasit cateva aspecte din viata baietelului tau, sa iti traiasca si sa te bucuri de el pana la adanci batraneti, in sanatate, credinta si beatitudine;)
0
30-07-2009, ora 15:34
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
multumesc nick este un mesaj foarte frumos
0
31-07-2009, ora 08:56
Nagy Alina Petronela
Nu este medic/terapeut
Nagy Alina Petronela
si eu va multumesc mamici tinem legatura pentru orice probleme ce apar cu bebeii nostri sa speram ca nu vor fi. oricum sunteti grozave, pupici multi si sanatate.
0
31-07-2009, ora 13:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Alina, din ultimul tau mesaj se intelege ca mai facut doamna, NU sunt doamna, sunt domnisor.;)))))))))))))))))), nu-i nimic!

Numai Bine;)
0
23-02-2012, ora 14:50
mihaela iliut
Nu este medic/terapeut
mihaela iliut
Buna ziua,
Fetita mea are 1 an si 2 luni si a fost dignosticata la spitalul de pediatrie cu enterocolita acuta, unde i sa prescris hidrasec, humana electrolitik si eubiotic. In acelas timp s-a pricopst si cu otita si bronsita pentru care medicul pediatru a prescris fluimucil si ottis. Toate bune si frumoase tratam ambele boil dar... medicul de la spitalul de pediatrie a interzis administrarea de siropuri de tuse pe cand pediatru l-a prescris. Am administrat de doua ori fluimicilul si dupa aproximativ 10 min. fetita a avut scaun apos desi mananca regim si tot ce trebuie. Fiecare cu varianta lui. ce ma sfatuiti dvs. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebelușului
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Vărsături severe - copilul varsă de la orice, inclusiv apă - ce faci?
  • Starea de greață la copil (și vărsături) - cauze posibile
  • Vărsături ciclice (periodice, recurente)
  • Descoperirea virusului ce determină sindromul diareic la copil
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •