enterobacter clocae

08-12-2009
bartic
Nu este medic/terapeut
bartic
sotul meu a fost operat in urma cu 1 an de piatra la rinichi si a facut strictura uretrala si a fost operat i s-au facut si dilatatii in urma carora s-a ale cu enterobacter clocae, a facut tratament cu cefotax in urma rezultatelor si a antibiogramei iar dupa tratament la doua saptamani am dus din nou urocultura si din nou i s-a gasit acelas enterobacter dar de data aceasta rezistent la toate antibioticele mai ramanand doar amikacina, imipenem si colistin.Eritrocitele sunt:7/uLiar leucocitele 16/uL.precizez ca aru un nr.de1000000 de germeni si la prima analiza si la a doua.Dati-mi un sfat ce sa fac negasind la farmacii nici amikacina nici colistin si nici tienam
1 comentarii
0
09-12-2009, ora 17:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intr-adevar si acestea sunt " exotice " se gasesc rar si pe sub mana. Apeleaza la toate relatiile pe care le ai, cunostinte etc. care lucreaza sau ar avea pe cineva in spitale, acolo mai poti gasi flacoane injectabile dintre cele trei antibiotice.Sau, daca stai aproape de granita, vezi la vecinii nostri, toti de pe langa noi au tot ce vrei in farmacii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.