sufar de ulcer duodenal acutizat

14-12-2007
otilia marculescu
Nu este medic/terapeut
otilia marculescu
mentionez ca sufar de ulcer duodenal acutizat, am 19 ani. am luat tratament cu ortanol, tin regim de o jumatate de an, dar nu pare ca boala sa dea inapoi. medicul mi-a recomandat sa fac o endoscopie, insa am indoieli... si de fapt mi-e o frica de mor! alta solutie nu ar fi?
ar putea cineva sa imi explice cum este sa faci o endoscopie? dar vreau sa fiti sinceri.
va multumesc!
6 comentarii
0
14-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Endoscopia poate sa confirme sau sa infirme prezenta ulcerului. Procedura in sine nu e tocmai placuta, o sa inghiti un tub, cat degetul de gros si lung cat sa ajunga in stomac, sde face procedura cu anestezie locala, deci nu doare dar e neplacut.
Ca si regim alimentar poti manca numai fiert, gatit la cuptor, fara condimente, acidulat si acru.
0
15-12-2007, ora 00:00
otilia marculescu
Nu este medic/terapeut
otilia marculescu
va multumesc pt raspunsuri. am incercat cura cu aloe vera dar la mine nu a dat rezultate.inca o data... va multumesc!
0
18-12-2007, ora 00:00
otilia marculescu
Nu este medic/terapeut
otilia marculescu
pai...in urma cu 5 ani am inceput sa am dureri, am fost la medic (de familie ), si mi-a prescris almagel si ranitidina, tratament pentru o gastrita, chipurile. am luat tratamentul acesta o buna perioada de timp, insa durerile au continuat si gastrita s-a transformat in ulcer...recunosc ca nu am tinut niciun regim in timp ce am luat tratamentul. am luat apoi ceaiul 'u', de la plafar, ceai de galbenele, de coada soricelului. ceaiul 'u'il beau in continuare.acum tin regim, si iau ca tratament medicamentos 'ortanol'. repet ca am facut o cura cu aloe-vera, insa cu niciun rezultat. am o mica intrebare catalin: esti medic? iti multumesc pentru interesul acordat cazului meu.
0
18-12-2007, ora 00:00
otilia marculescu
Nu este medic/terapeut
otilia marculescu
am uitat sa mentionez: am avut bacteria care provoaca ulcerul insa cu ajutorul tratamentului pe baza de antibiotice am reusit sa scap de ea.
0
02-01-2008, ora 00:00
ferina
Nu este medic/terapeut
ferina
Salut!! LA multi ani!!
Problemele tale Otilia sunt asemanatoare cu problemele mele.
Si eu am facut o cura cu gel de aloe, dar nu au dat rezultate.
Tot de 5 ani ma lupt si eu cu aceste necazuri, am fost la o multime de medici, dar din pacate problemele sunt prezente.
Fac tratament cu Controloc, in timpul tratamentului este ok, dar dupa ce-l termin la o saptamana, doua apar problemele din nou, bacteria nu o mai am, am scapat de ea in urama tratamentului cu antibiotice.
Catalin medicul stiut de tine se ocupa cu medicina clasica? Caci eu nu prea mai am incredere in acesti medici, in afara de acelasi tip de tratament nimic altceva nu-ti recomanda.
Sanatate!!
0
07-01-2008, ora 00:00
otilia marculescu
Nu este medic/terapeut
otilia marculescu
eu am scapat de bacterie si apoi am luat aloe vera...dar nu a avut niciun efect...am inteles ca mierea ar putea sa vindece ulcerul...dar nu am incercat inca.o prietena mi-a spus sa ameste miere de salcam cu tinctura de propolis si apoi sa consum o lingirita pe zi inainte de masa. sa incerc? merita?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: