endometru

14-06-2012
Getasandu
Nu este medic/terapeut
Getasandu
Acum un am facut o ecografie transvaginala si testul Papanicolau si imi aratau un endometru subtire.Acum o saptamana am facut o noua ecografie care arata un endometru de 7, 6mm neomogen prin prezenta unor vacuole anecogene cu diametrul de 5, 4/3, 7mm si 3, 9/3, 1mm fara vascularizatie.Miometru omogen, col 3, 98cm, canal cervical normal cu multiple chiste Naboth atat la nivelul buzei anterioare cat si posterioare cel mai mare de 1, 05cm.OS:2, 28/1, 21cm hipoecogen fara imagini foliculare.Fara lichid in FSD.Concluzie:Hiperplazie endometru sub tratament cu tamoxifen si recomanda un chiuretaj biopsic.Specific ca sunt operata de cancer mamar cu mastectomie dreapta si urmez tratament cu tamoxifen si zoladex de 2 ani.Intrebarea mea este daca e posibil ca endometrul sa creasca atat intr-un an de zile inainte de ultima ecografie?se recomanda chiuretajul?e posibil sa fac cancer endometrial la dimensiunile specificate?e posibil ca in perioada cat mai iau medicamentele sa mai creasca endometrul? Daca fac acum chiuretajul nu va mai fi nevoie de un altul la anul nu?
Multumesc
3 comentarii
0
18-06-2012, ora 10:11
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Este recomandat sa faceti un chiuretaj biopsic in scop de diagnostic. Daca se va ingrosa sau nu endometrul in continuare veti afla in urma rezultatului.
0
01-07-2012, ora 16:23
Getasandu
Nu este medic/terapeut
Getasandu
am mai facut o ecografie transvaginala la diferenta de prima care arata 7.6 mm la o saptamina si a 2 arate ca endometu e de 1 mm am facut a 2 zii iar si arata 03 mm INTREBAREA MEA este posibil asa ceva?mentionez ca imediat ce am avut rezultatu de 7.6 a doua zi am facut injectia cu ZOLADEXcare o fac la fiecare 28 de zile.POATE SA INFLUIENTEZE CU CEVA ZOLADEX-UL PENTU SUBTIEREA ENDOMETRULUI?VA mmultumesc di suflet
0
10-01-2013, ora 17:10
Getasandu
Nu este medic/terapeut
Getasandu
am facut o ultrasonografie la sinul sting unde rezultatul este, SE ANALIZEAZA CADRANELE INTERNE CAUTIND CORESPONDENT PENTRU ANOMALIA SEMNALATA MAMOGRAFIC.SE EVIDENTIAZA TESUT GRANDULAR AVIND GROSIME NORMALA VIRSTEI INOMOGEN PRIN PREZENTA DE NUMEROASE BENZI HIPOECOGENE PERIDUCTALE AVIND CARACTER CONFLUENT DETERMINA SEGMENTAR ASPECT APROAPE IZOECOGEN AL TRAMEI FIBROGLANDULARE CU STRUCTURILE ADIPOASE FARA DISTORSIUNI DUCTALE VIZIBILE FARA ARII SUSPECTE DE ATENUARE POSTERIOARA DUCTE DISCRET MONOLIFICE PREZENTIND SEGMENTAR ZONE DE CRESTERE A ECOGENITATII PARIETALE- ANALIZA CADRANELOR EXTERNE EVIDENTIAZA MODIFICARI SIMILARE FARA A FI VIZIBILE LEZIUNI SUSPECTE FARA FORMATIUNI SOLIDE SAU CHISTICE FARA ADENOPATIIAXIALE SUSPECTE CONCLUZII MENTINE ELEMENTE DE SIN DISHORMONAL FARA IMAGINI SUSPECTE PENTRU EVOLUTIA ONCOLOGICA MENTIONEZ CA SINT OPERATA LA SINUL DREPT DE CANCER VA ROG DIN SUFLET SAMI SPUNETI DACA IN URMA ECOGRAFIEI AM SANSE SA SE DEZVOLTE CANCER SI LA SINUL CELALALT VA MULTUMESC DI TOT SUFLETU
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.