endometrioza

01-07-2009
vera81
Nu este medic/terapeut
vera81
La ultimul ciclu menstrual ma avut dureri foarte mari de spate pe aprtea dreapta si continuau pe picior, mai ales in zona genunchiului si la bazin. Imi era greu sa merg, sa stau pe scaun si nu puteam dormi din cauza durerii. Am fost la ginecolog si am facut frotiu si ecograf vaginal. Rezultatul de la frotiu a iesit bine, valorile se incadreaza in limite normale, dar la ecograf am gasit un al doilea sac vaginal posterior. Pana acum nu mi-am facut ecograf intern, dar in fiecare an imi fac analizele ginecologice si nici un medic nu a observat cel de-al doilea sac vaginal. Nu cred ca poate aparea din senin. Cand am fost sa iau rezultatul de la frotiu, am rugat medicul sa imi faca din nou un ecograf intern pt ca aveam sangerari si ma durea in continuare piciorul. M-a sfatuit sa fac un test CA 125 pt endometrioza. Rezultatul la acest test este: 35.20 U/ml si valoarea normala este de 35.00 U/ml. Cred ca e binisor, nu Sper ca durerile de picior sa nu fie de natura neurologica. Imi puteti da un raspuns Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
01-07-2009, ora 19:01
vera81
Nu este medic/terapeut
vera81
Am uitat sa precizez ca am 28 ani, nu am nasteri sau avorturi si iau contraceptive. Multumesc
0
02-07-2009, ora 20:50
Violeta Botescu
Identitate neconfirmată
Violeta Botescu
Ar trebui lamurit impreuna cu medicul ginecolog subiectul endometriozei. Daca se confirma se poate trata prin acupunctura si homeopatie. Este o boala ginecologica dureroasa, dar tratabila. In mod normal atunci cand se administreaza contraceptive, menstruatiile nu sunt dureroase. In principiu contraceptivele desi au anumite avantaje, pe termen lung nu sunt sanatoase iar in ceea ce ma priveste recomand oprirea lor. In majoritatea cazurilor durerea functionala raspunde bine la metodele medicinei complementare(acupunctura, fitoterapie, homeopatie) Dr Violeta Botescu(www.violetabotescu.ro).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.