endometrioza

01-09-2007
lumideea
Nu este medic/terapeut
lumideea
am doi copii nascuti prin cezariana. dupa a doua cezariana, in urma cu 18 ani durerile din perioada ciclului au devenit din ce in ce mai puternice.am urmat tratamente pentru diferite afectiuni genitale(anexita, infectie urinara, etc)dar toate fara efect.durerile au continuat.din alt punct totul era bine.ciclul era normal cantitativ si la timp din 28 in 28 de zile. singura mea problema era durerea care aparea cu 2-3 zile inainte de ciclu si disparea dupa 3-4 zile de la terminarea ciclului. in urma cu 6 ani am hotarat in urma unei intreruperi de sarcina sa ma operez. se banuia aderentele de pe operatia de cezariana imi produc acele dureri. a urmat operatia de histerectomie totala cu conservarea anexelor. in timpul operatiei medicul a descoperit o tumoare pe vezica urinara.a prelevat si la biopsie sa constatat ca este endometrioza care a facut corp comun cu peretele vezicii. odata cu raspunsul medicului am aflat si eu ca defapt ma operasem degeaba.aveam aceleasi dureri poate chiar mai mari. am mers la ginecologie, urologie, endocrinologie, interne si nimeni nu a avut un raspuns clar pentru mine.stiu ca nu se cunosc foarte multe despre endometrioza mi-am pierdut speranta unui tratament(eu avand si noduli pe glanda tiroda) dar marea mea rugaminte este ce medicament as putea lua sa nu mai am aceste dureri.ce medicament are o putere mai mare ca timp? acum iau lemesil dar du;pa 4-5 ore trebuie sa iau din nou. nu-si mai face efectul ca la inceput. sau daca se poate sa-mi sugerati o solutie sa scap de enometroza si odata cu ea si de dureri. VA MULTUMESC !
14 comentarii
0
13-09-2007, ora 00:00
Lara
Nu este medic/terapeut
Lara
Lumideea, nu te-ai operat degeaba. Endometrioza nu poate fi diagnosticata clar decat prin operatie. Pot sa zic, bine ca te-ai operat ca ai aflat ce ai intr-adevar. Din pacate, nu poate fi tratata efectiv, dar medicii au la-ndemana mai multe metode de tratament pe care ti le pot recomanda, dar nu este nici una garantata. Cu toate ca nimeni nu are un raspuns clar pentru tine, un medic trebuie sa adapteze tratamentul recomandat simptomelor tale, cu toate ca nu se vindeca, starea ta poate fi ameliorata in timp. Bafta!
0
28-09-2007, ora 00:00
anna.m
Nu este medic/terapeut
anna.m
Lumideea,
Colega mea se confrunta cu aceasta boala si din aceasta cauza nu reuseste sa ramana insarcinata. A fost si operata acum 2 ani, dar boala recidiveaza. A gasit un tratament naturist, o combinatie de ceaiuri, prin care se poate tine endometrioza sub control, adica sa nu mai evolueze si sunt eliminate durerile.
Daca vrei sa incerci, combinatia e urmatoarea : urzica moarta alba, coada soricelului, cretisoara, dragaica(sanziene), galbenele, naprasnic. Se face infuzie din amestecul de plante (se pune din fiecare ceai atat cat prinzi in trei degete), din care se beau 3 cani/zi, timp de 3 luni. Tratamentul e indelungat si se reia pe parcursul anului cat mai mult timp, sau la nevoie. Colega mea se simte foarte bine, i s-a reglat si ciclul menstrual si spera sa reuseasca sa fie mamica.
Iti doresc multa sanatate si o gandire pozitiva ! Un mental pozitiv inseamna mult !! Doamne ajuta !
0
23-01-2009, ora 12:30
nelimar
Nu este medic/terapeut
nelimar
am endometrioza de vreo 6 ani si va pot spune ca am incercat tot ce era posibil, dar nimic nu a dat rezultatele sperate in afara de medicamentele pe care le iau i fiecare luna de atitia ani si anume Duphaston si Zaldiar(pe ultimul il iau doar la ciclu finndca cind am dureri mari)
este o boala destul de grava si trebuie tratata ca atare.
eu nu am tratat-o asa si uite ca saptamina viitoare ma duc la operatie fiindca markerul de ovare a crescut prea mult si trebuie sa-mi faca histerectomie.
asa ca mergeti la medic si insistati asupra tratamentului fiindca el e cel mai in masura sa va faca o schema de tratament si nu va bazati doar pe ceaiuri si pe tratamente naturiste.
sint bune si aste a, dar atunci cind totul e cit de cit sub control si nicidecum sa inlocuiasca tratamentul de baza, fiindca endometrioza recidiveaza si chiar daca zici ca te simti bine, nbu e deloc asa si te trezesti ca de la stadiul I ai ajuns la stadiul 4 ( ca mine) si urmeaza histerectomia.
multa sanatate si grija multa
0
21-04-2009, ora 22:02
mikaela1
Nu este medic/terapeut
mikaela1
buna,
Si eu am endometrioza, stadiul 4, doua operatii una deschisa si urmatoarea laparoscopica, dureri ingrozitoare inainte dupa si intre cicluri. De o jumatate de an ma tratez cu propolis, o pastilutza pe zi, eu il iau de la Forever aloe, dar poate fi gasit la orice plafar. Am inforamtia asta de pe net de la o pacienta cu endometrioza.
Va doresc multa sanatate.
0
03-10-2009, ora 15:45
naturafood
Nu este medic/terapeut
naturafood
Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema.Endometrioza, 2 operatii.Mi s-a prescris tratamentul cu diphereline, dar am refuzat categoric datorita reactiilor secundare, mai ales ca nu mi se garanta 100%vindecarea.Am inceput sa caut tot felul de tratamente naturiste, sa ma documentez si sa obtin cat mai multe informatii despre plantele medicinale.Intr-un final, am gasit o combinatie de plante in amestec cu miere de salcam/tei si am preparat un fel de sirop.Dupa o luna de tratament, m-am dus din nou la control.Chistul endometriozic, s-a retras de la 5, 4 cm la 1 cm.Am continuat tratamentul, iar acum ma simt foarte bine.Merg periodic la control, iar totul e in regula.Am un an de cand fac acest tratament, si ma simt fiarte bine, nu au mai aparut chisturi.Daca doriti sa il incercati, ma puteti contacta -.Sanatate !
0
10-03-2010, ora 20:31
lumideea
Nu este medic/terapeut
lumideea
cat de exacta este analiza CA125 in privinta endometriozei? eu stiu ca este o analiza ptr cancer ovarian. poate aceasta analiza sa arate in ce stadiu este endometrioza? de exemplu eu stiam ca am numai pe vezica urinara dar la ecografie a aparut si pe artera iliaca langa colon. medicul mi-a spus ca este aceeasi masa tumorala ca pe vezica, deci endometrioza. in ultimul timp apar contractii in tot abdomenul. cum se inmulteste? cum migreaza? eu nu mai am ciclu(histerectomie totala cu conservarea anexelor). poate cineva sa ma ajute cu un raspuns. ? multumesc celor care mi-au raspuns pana acum si multumesc celor care imi vor raspunde
0
20-02-2011, ora 12:22
nicolica
Nu este medic/terapeut
nicolica
am fost diacnosticata cu chist endometric singurul tratament operatia eu nu vreau copil trebuie sa ma operez? am 37 de ani si o fetita de 14 ani
0
02-09-2011, ora 22:07
E-Andra
Nu este medic/terapeut
E-Andra
Buna! Sunt operata de 2saptamani de chist ovarian endometriozic, iar in timpul operatiei la biopsie am descoperit ca am boala numita endometrioza.Din octombrie 2011 intru 4luni la menopauza ca sa imi regleze celulele din menstruatie.Stie cineva daca este obligatoriu sa fac un bebe dupa menopauza ca am auzit ca boala recidiveaza?Contact sexual pot sa am dupa 2saptamani?Va multumesc mult!
0
04-09-2011, ora 12:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intrebarea ta nu prea e inteligibila... imi pare rau. bebe dupa menopauza ? la ce te referi.
ma tem ca pentru a primi macar o incercare de raspuns trebuie sa faci 2 lucruri:

1 - sa REFORMULEZI (dar mai intai sa-ti clarifici tu insati care ti-e dilema);
2 - sa postezi intrebarea pe un topic legat de asemenea probleme. aici e un topic despre CANCER. problemele tale, slava Domnului, nu au nici o legatura cu asa ceva!

mult noroc !
0
22-10-2011, ora 15:09
ancuta_b
Nu este medic/terapeut
ancuta_b
Buna ziua,

Si eu am fost diagnosticata cu endometrioza acum un an. M-am dus la un control de rutina si mi-au descoperit un chist ovarian de 5 cm pentru care m-am operat la parascopic. Dupa operatie am urmat tratamentul cu Diphereline (o injectie de 11, 25) si astfel timp de 6 luni nu am avut ciclu. Mentionez ca in perioada asta nu m-am ingrasit decat 1-2 kg maxim, iar singurele efecte secundare neplacute au fost bufeurile. Intr-adevar ajunsesera suparatoare la un moment dat, in sensul ca nici nu ieseam bine din dus, ca eram uda toata, insa nu trebuie sa va speriati, sunt suportabile. Imediat dupa Diphereline, la prima menstruatie doctorul mi-a recomandat contraceptive Diane 35. Desi pana acum ma simt ok, nu prea sunt impacata cu gandul cava trebui sa inghit tot timpul pastilele astea. Nu stiu ce efecte vor avea pe termen lung. M-ar interesa si pe mine un tratament naturist eficient. Multumesc.
0
22-10-2011, ora 16:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
un tratament naturist eficient pt ce ? pt bufeuri ? mai ai ?
0
30-10-2011, ora 12:16
ancuta_b
Nu este medic/terapeut
ancuta_b
Nu pentru bufeuri, am scapat de ele. Vreau un tratament naturist pentru endometrioza, de asta nu mai scap, din pacate. Treb sa o tin sub control cu anticonceptionale. As fi vrut sa renunt la pilule, pentru ca nu stiu ce efecte vor avea pe termen lung.
0
30-10-2011, ora 12:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista tratament "naturist" pentru endometrioza. defapt pentru orice boala reala, nu exista niciun tratament imaginar.
0
05-11-2013, ora 20:16
anaisac
Nu este medic/terapeut
anaisac
Buna seara!stie cnv cum pot lua legatura cu "naturafood"??ma intereseaza tratamentul ei naturist.sau e altcineva care.l stie?va rog.am fost diagnosticata cu chist endometriozic 5 cm:(

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.