endometrioza - informatii

19-01-2008
vali_valiy
Nu este medic/terapeut
vali_valiy
V-am rugat sa imi raspundeti la niste intrebari legate de endometrioza.Chiar nu stie nimeni nimic?Va rog sa nu evitati subiectul.Astept raspuns urgent.
3 comentarii
0
19-01-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
La ora asta numai eu mai scriu pe forum si crede-ma ca daca stiam iti raspundeam.
0
31-01-2008, ora 00:00
rita rita
Nu este medic/terapeut
rita rita
am si eu endometrioza pelvina am fost operata celioscopic fra sa-mi extirpe vriun organ, dar nu mam simtit bine, urmez un tratament homeopat de vreo 2 ani si ma simt bine nu mai am problemele care le aveam, de cateva luni nu mai am ciclu (am 44 de ani) ma simt f f bine darrrrrrr nu stiu ce se antampla ca am facut un test papanicolau si mia iesit tip inflamator si frotiu hemoragic nu am luat anca legatura cu dr meu sunt f speriata.
0
26-02-2008, ora 00:00
valia
Nu este medic/terapeut
valia
Endometrioza este o boala generata de hiperestrogenism. Aveti nevoie de un diagnostic integrativ care sa va precizeze tabloul hormonal complet (FSH, LH, estrogen, progesteron, cortisol, testosteron etc) dar, mai ales, modul in care reactionati la stresul ambiental. Trebuie sa stiti ca dioxina si formaldehida sunt suspectate de aparitia endometriozei. In functie de cauzele rezultate in urma diagnosticului integrativ veti putea alege, in cunostinta de cauza, tratamentul cel mai eficient. Tratamentul trebuie sa cuprinda o latura de echilibrare hormonala, una de detoxifiere, una antiinflamatorie si, mai ales una antifibroza. Daca te intereseaza sa cunosti modalitatile practice scrie-mi -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  •