encondrom

12-07-2010
hapciug
Nu este medic/terapeut
hapciug
Buna ziua.Ma numesc Sidonia si in urma cu vreo trei saptamani am pus o intrebare in legatura cu un encondrom operat la degetul v falanga mijlocie.D-nul dr.Uscatu a avut amabilitatea sa-mi raspunda la intrebare si mi-a recomandat sa fac kinetoterapie ca sa nu-mi ramana degetul inghetat pt.toata viata.De atunci si pana in prezent merg zilnic la kineto.As vrea sa-l intreb pe d-nul doctor pana cand mai trebuie sa merg la kineto?precizez ca, degetul si-a recapatat mult din mobilitate dar nu in totalitate, si ca dupa fiecare sedinta degetul se umfla si se inroseste iar spre seara isi revine.De creo doua zile a inceput sa ma cam doara si ma intreb daca nu afecteaza grefa de os in conditiile in care osul care a ramas sanatos inainte de operatie era doar cat o folie de aluminiu asa s-a exprimat medicul care m-a operat.Multumesc anticipat d-lui dr.Uscatu si astept cu nerabdare raspunsul dansului.
1 comentarii
0
12-07-2010, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum v-am mai precizat, singurul lucru important este recastigarea mobilitatii articulare a degetului, care se obtine in primele 8 saptamani de la operatie, timp dupa care este absolut iluzoriu sa mai sperati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul