embolia pulmonara.resuscitare

05-03-2015
vladadrian
Nu este medic/terapeut
vladadrian
Buna seara!
Astazi am inceput lucrul cu un varstnic, in Germania. Pacientul are 85 de ani, cu Parkinson in antecedente.
La ora 14:40, asezandu-l in pat pentru somnul de pranz, acesta s-a contractat puternic, apoi a ramas rigid. Urechea stg a devenit vinetie. Am verificat pulsul. Era prezent. Respiratia sa parca disparuse. Din cand in cand, horcaia, sau tragea aer mai greu ( nu imi dau seama exact). Am sunat urgent ambulanta, care a sosit dupa 10 minute, timp in care NU am executat resuscitarea batranului, ci l-am mentinut in pozitia laterala, sa nu se inece cu secretii. Cand medicul a sosit, a inceput resuscitarea cardio-respiratorie, vreme de cateva minute. Apoi l-au transportat la spital, fiind conectat la aparate. Diagnosticul este : embolie pulmonara. Eu am cateva nelamuriri. Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg anumite lucruri, mai ales ca am mustrari de constiinta:
1. Medicul din spital a zis ca, daca nu era resuscitat, era deja mort. Dar eu nu l-am resuscitat, ci doar aesezat in pozitie laterala. Iar medicul de pe ambulanta l-a resuscitat dupa cel putin 10 minute de la colaps. Ori creierul sufera ireversibil dupa cateva minute.
2. Inima este buna, a spus medicul din spital, iar un plaman functioneaza normal. Poate respira singur, desi e conectat la aparate, fiind in coma indusa. Atunci, daca poate respira singur, inseamna ca nu ansuferit leziuni cerebrale severe? Daca nu a fost resuscitat zece minute, cum de respiratia/inima sunt ok, exceptand plamanul blocat de cheagul de sange?
3. In embolia pulmonara, se recomanda respiratia gura la gura sau nu?
4. Este posibil ca un plaman sa fi functionat, totusi, si astfel creierul lui, sau anumite portiuni sa fi primit sange/oxigen?
Am motive sa ma simt vinovat sau nu?
Multumesc foarte mult
3 comentarii
0
06-03-2015, ora 23:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca stiau de asa ceva, trebuiau sa angajeze un medic 24 din 24.
Are totusi 85 de ani. Haide domnule, fii serios !
0
07-03-2015, ora 09:39
vladadrian
Nu este medic/terapeut
vladadrian
Multumesc pentru raspuns!
Tomografia facuta ieri nu a evidentiat afectari ale creierului. Inima este buna. Rinichii functioneaza greu, iar la plamani pare sa fie ceva. Asta mi-au comunicat aseara.
O zi buna!
0
08-03-2015, ora 19:47
vladadrian
Nu este medic/terapeut
vladadrian
Imi doresc sa stiu, din curiozitate: daca intervenea stop respirator, in cat timp survenea stopul cardiac? Atata timp cat inima a continuat sa bata, creierul lui a primit oxigen?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: embolismul pulmonar

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: