eficienta tratament

16-03-2011
alexrudi
Nu este medic/terapeut
alexrudi
buna ziua dl doctor. vin la dvs cu o rugaminte. acu 5 saptamani au inceput sami apara niste puncte albe pe fata. mia aparut si p obraji. se vad ca niste pete mari usor ingrosate. uneori simt senzatie de mancarime. am fost la dna doctor rozalia olvaszky si mia pus diagnosticu de dermatita seboreica(matreta) si eczematide hipocromiante. in primu rand vreau sa stiu daca diagnosticul este acelasi lucru cu pitiriazis alb. in al doilea, tratamentul prescris de dumneai(mediket pe par si pete si dercos de la vichy pare sa nu functioneze). pls daca puteti sami dati un sfat.ce as putea face? ce tratament sa urmez? va multumesc
2 comentarii
0
16-03-2011, ora 19:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
voi urmari ce rezultat primesti,
pt.ca si o cunostinta are asa ceva de vreo 2 ani si,
orice a primit...nu i-a trecut.

Sanatate si s-auzim de bine.
O seara placuta.
0
16-03-2011, ora 23:02
claudytzza
Nu este medic/terapeut
claudytzza
Buna seara!am efectuat testul papanicolau si rezultatul este urmatorul:
Examen citologic a fost realizat dupa etalare conventionala si colorare prin metoda Papanicolau.
Frotiu citologic recltat in ziua 21 a ciclului menstrual.
Calitatea frotiului este satisfactoare pt interpretare.
Frotiu comporta koilocite, celule superficiale si intermediare cu nucleu discariotic unele celule binucleate, cu citoplasma oranjofila sau bazofila.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Celulele malpighniene superficiale si intermediare sunt acoperite de numerosi cocobacili, pe fond incetosat.
CONCLUZIE: Leziune scumoasa intraepiteliala de gard scazut (LSIL)
Recomdam examinare colposcopica.
Acesta este rezultatul testului meu, si nu inteleg mai nimic din el, mi s-a spus la consult ca am o rana aproape de col...cat de grav poate fi asta?ce este de facut?pana la cauterizarea ranei este sau nu ok sa mai am contact sexual?va rog frumos dati-mi un raspun concret.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.