Cat de eficinte sunt anticonceptionalele tip mercilon luate in locul postinorului?

09-07-2007
rir
Nu este medic/terapeut
rir
Cat de eficinete sunt anticonceptionalele tip mercilon luate in locul postinorului?
Medicul ginecolog mi a recomandat sa iau cate o pilula de mercilon la interval de 12 ore timp de 2 zile in locul postinorului.Mi a spus ca au mai putine efecte negative si eficienta destul de mare si ca o sa mi apara o sangerare de privatie care nu a aparut inca(sunt la 3 zile dupa administrarea ultimei pilule).Mi a mai spus ca acelasi tratament le este recomandat si femeilor cu amenoree.Actul sexual neprotejat a avut loc in a 8 a zi a ciclului (ciclul de 28-31 de zile).si la aproximativ 2 ore dupa am luat prima pilula.De asemenea secretiile cervicale nu indicau ca as fi fost la ovulatie.Este prima oara cand iau anticonceptionale, in rest am folosit numai prezervativul.Daca sangerarea nu apare, cand ar trebui sa ma astept la urmatoarea menstruatie?Ar putea intarzia?
2 comentarii
0
10-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Doza este insuficientă pentru un efect sigur, din fericire este improbabil să fi fost un contact sexual fertil.
0
10-07-2007, ora 00:00
rir
Nu este medic/terapeut
rir
Sangerarea de privatie a aparut azi.Ar mai trebui sa mi fac griji?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •