efecte secundare dupa radioterapie

01-06-2013
lusse_20
Nu este medic/terapeut
lusse_20
Buna ziua
Acum 4 ani am fost diagnosticata de cancer nazofaringeal cu metastaza in ganglionii laterocervicali. Am facut chimioterapie si radioterapie, iar dupa vreo luna de la terminarea radioterapiei mi-a disparut saliva si partea radiata adica fata si gatul mi se inflamau in timpul somnului cel mai mult, iar apoi in timpul zilei reuseam sa elimin pe nas foarte mult puroi si inflamatia disparea. Dupa un an de la tratamen chiar daca saliva nu revenise si puroiul tot era inca prezent, insa in cantitati mult mai mici, eu ma simteam foarte bine. De atunci am luat de multe ori pastile pentru ca nu pot sa scap de candida si streptococ care sunt foarte avansate, iar acum doua luni am dat analize si s-a depistat ca streptococul asta a trecut in piele.. Acum, situatia e foarte rea, mi-e dificil sa maninc pentru ca ma dor foarte mult dintii, am senzatia ca parc-ar fi elastici. Acum, nu mai reusesc sa elimin puroiul pe nas, nu prea reusesc nici sa il scuip. In fiecare zi, reusesc cu greu sa scuip ceva foarte dens, ca o guma de mestecat, de culoarte verde, care cel mai des mi se lipeste de gat si reusesc sa il scuip daca beau foarte multe lichide calde sau sa il scot cu degetele.Dimineata cind ma trezesc, citeva ore ma simt mai bine, apoi incep durerile de cap, nu mai reusesc sa invat, nu reusesc sa fac nimic. Sunt din Chisinau si aici am fost mai la toti medicii posibili, insa nu prea imi spun nimic sau imi spun ca nu se poate face nimic ori de multe ori ma evita. Din punct de vedere oncologic sunt bine, fac controalele regulat, iar medicul imi spune de fiecare data ca nu sunt semne de recidiva, eu insa ma simt foarte rau, nu am putere sa fac nimic, ma impun sa maninc, am lasat si facultatea, simt ca mor in fiecare zi. Va rog ajutati-ma, spuneti-mi ce asi putea sa fac.
4 comentarii
0
01-06-2013, ora 21:03
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Incearca sa vorbesti si cu un medic homeopat. Te-ar putea ajuta Mercurius solubilis 9CH -5 granule de 3 ori pe zi, Kalium bichromicum 9 CH - 5 granule de 3 ori pe zi, Arsenicum album 15 CH- 5 granule pe zi, Radium bromatum 9 CH de 2 ori pe zi, timp de cel putin o luna sau poti lua mai mult timp, pana la disparitia simptomatologiei. In plus, Carcinozinum 200 CH - 5granule pe saptamana(sambata ), timp de 6 luni. Exista si bioterapice cum ar fi Streptococcinum 30 CH -5 granule pe zi timp de 3 zile, apoi 5 granule o data pe saptamana ( sambata ) -1 luna. O doza are 5 granule. Se administreaza sublingual inainte de masa, cu 30minute. Foloseste o pasta de dinti homeopata sau fara mentol. In plus, iti recomand un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete, putina carne de peste sau pui si zilnic, suc de morcovi, telina, sfecla, limonada de lamai, ceai antitumoral, Hyper-tum -6cpr pe zi, cura de 2 luni, pauza 2 saptamani, apoi cura se poate repeta a la longue..Numai bine
0
22-05-2014, ora 16:56
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Se poate folosi ceaiul hyper-tum peperioada chimioterapiei?

Multumesc!
0
23-05-2014, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se folosesc toate ceaiuri si toate medicamentele naturiste posibile cu efect de detoxifiere si eliminare a radicalilor liberi si toxinelor din organism
fiinda radioterapia distruge celule.. care trebuiesc scoase din organism...
0
24-05-2014, ora 00:34
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Multumesc dl dr.Flueraru!!Mi-era teama sa folosec ptr ca nu as vrea sa se "amestetce" cu efctele chimiotrapiei si nu as vrea sa fie toxixitatea prea mare ptr ficat si sa fac mai mult rau decat bine de aceea era in dilema?Am sa folosesc ceaiul Hyper-tum de 3 ori pe zi si as vrea sa introduc si sucul de Noni impreuna cu coenzima Q10 -tot adjuvant ptr un cancer de pancreas cu metastaze in ficat si stomac -ptr tatal meu.

O seara binecuvantata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.